Один день – чотири свята: що святкують українці 1 жовтня(14 жовтня за юліанським календарем).
У цей день, українці відзначають одне із найважливіших церковних свят – Покрову Пресвятої Богородиці. На цю ж дату також припадають такі значущі для України свята, як День захисника України, День українського Козацтва та день створення УПА. Усі ці свята тісно між собою пов’язані.


1 жовтня в Карпатах відзначають свято Покрови
Повна назва свята - день Покрови Пресвятої Богородиці. Це велике християнське свято з'явлення Пресвятої Покрови, що відзначається щорічно 1 жовтня. За церковними переказами, це з'явлення відбулося в середині X століття у Влахнерському храмі (місто Константинополь).

Саме в цьому храмі зберігалася риза Божої Матері, а також її головна покрова; та частина пояса, які в V столітті були принесені з Палестини. Правив тоді Лев Премудрий. Сарацини-загарбники з великими силами напали на місто й загрожували зруйнувати його дощенту.
Не знаючи, як зарадити такій страшній біді, греки йшли до Влахнерського храму для молитви.
А жив у тому місті юродивий чоловік на ім'я Андрій, який ще молодим хлопцем потрапив у полон і був проданий; у рабство жителю Константинополя. Так от, Андрій приблизно о четвертій годині ночі підняв очі до неба й побачив Пресвяту Богородицю, яка в цю мить йшла небом у місячному світлі, супроводжувана святими та янголами.
Діва Марія почала зі сльозами на очах молитися за весь християнський люд. Вона просила Ісуса Христа прийняти молитви всіх тих людей, які звертаються до неї, сподіваючись на заступництво. Закінчивши молитву, Богородиця зняла з голови покрову та простерла її над тими християнами, які молилися в цю мить у храмі.
Видіння це бачив не тільки Андрій, але й його учень Єпіфаній. Таким чином Богородиця наче захищала людей від; усіх видимих і невидимих ворогів.

Покрова Божої Матері сяяла сильніше за сонце. А по завершенні всіх цих дій Богородиця зникла. Зникла і її покрова, але ще довго християни відчували ту благодать, що осінила святий храм.
На згадку про це чудесне з'явлення людям Божої Матері зараз і святкується у Карпатах  - Покрова Пресвятої.
У Карпатах  Україні це свято відкривало весільний сезон. Цього дня незаміжні дівчата йшли до церкви молитися Богородиці:
«Пресвята мати Богородице, покрий голову мою білою хусткою».
Запорозькі козаки вважали своєю покровителькою саме святу Покрову. У Запорозькій Січі була церква святої Покрови.
Існує навіть переказ, що по зруйнуванні в 1775 році Запорозької Січі москалями - козаки, які виходячи з Січі, що б зберегти життя козакам, із собою забрали й образ Пресвятої Покрови.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Є й інші відомості про це свято, що свідчили про його повсюдне вшанування вже за правління Ярослава Мудрого - відтоді збереглися і перші згадки про храми на честь Покрови Богородиці. Але найбільш шанованим свято Покрови в Україні стало за часів Війська Запорозького, коли воно стало головним для українського воїнства - козацтва, а однойменні храми зводилися скрізь, де селилися козаки. Козаки - воїни, які стояли на захисті не тільки своєї землі й свого народу, а й християнської віри, постійно наражалися на небезпеку. Вони молилися, щоб Богородиця захищала їх, покривала своїм покровом і звільняла від несподіваної смерті. Саме тому головний храм у центрі Запорізької Січі був на честь Покрови Пресвятої Богородиці. А в кожній хаті, де народжувався майбутній захисник Вітчизни, обов'язково з'являлася особлива ікона - Козацька Покрова. На ній Діва Марія - що простягає свій покров (омофор) над козаками, гетьманами і духовенством, які звертають до неї свої погляди в молитві й з надією. Старанніше за всіх в цей день молилися ті, хто вважав себе козаком, адже Пресвята Богородиця Покрова була покровителькою українського козацтва. Воїни, що стояли на захисті християнської віри і свого народу, постійно наражалися на небезпеку. Тому козаки молилися, щоб Богородиця захищала їх, покривала своїм покровом і вберігала від несподіваної смерті. А ще на Покрову, в Карпатах, вели спостереження за погодою і намагалися спрогнозувати зиму. "Якщо вітер в цей день з півночі, то зима буде холодною і сніжною, а з півдня - теплою", - говорить одна з народних карпатських прикмет. І таких прикмет було безліч: "коли протягом дня вітер змінює напрямок, то і зима буде нестійкою. Якщо на покрив листя з вишень не опало, зима буде теплою, а якщо сніг не випав, то його не буде і в листопаді ".