Чистий Четвер. Автентичні карпатські рецепти Великодніх пасок.
У християн Карпат сьогодні Чистий або Великий четвер – один з найважливіших днів Страсного тижня перед святом Великодня. У Чистий Четвер карпатські господині печуть Великодні паски.
Багато століть тому наші карпатські предки чекали на цей день, щоб здійснити різні обряди, які зміцнювали сімейний добробут та здоров’я всіх членів родини на цілий рік.


У Чистий четвер, в Карпатах,  було заведено починати з купання ще до сходу сонця.

Що цікаво, вмиватися потрібно "зі срібла" – варто кинути будь-яке срібло у воду і після цього нею вмитися.

Саме тому предки вірили, що такі обряди зберігають красу та здоров’я віруючих людей Карпат.


В давнину, у Карпатах, у Чистий Четвер готували карпатську четвергову сіль.

Карпатська четвергова сіль – сіль, приготована певним чином в Чистий четвер, – такий же священний атрибут, як Різдвяна свята вода.

З давніх-давен стародавні племена карпатських кельтів, білих хорватів використовували її для лікування найрізноманітніших хвороб, очищення себе та приміщень, для зняття порчі, як оберіг,  та для багатьох інших цілей.
Особливістю четверговою солі є її чорний незвичайний колір і те, що приготувати її можна тільки раз на рік – в Чистий четвер (четвер перед Великоднем), освятивши її на пасхальній службі разом з пасками, яйцями та іншими великодніми продуктами.

 


Рецепти карпатських мольфарів - рецепт приготування четвергової солі.
Карпатська четвергова сіль на квасній гущі або житньому хлібі:

У Чистий четвер візьміть осад (гущу) квасу або житній хліб і кам’яну сіль.
Хліб поріжте дрібними кубиками і намочіть. Змішайте сіль з квасною гущею або хлібом (на кілограм солі потрібно приблизно п’ять кілограмів хліба, але на практиці пропорції можуть бути іншими – можна взяти менше хліба).
Мольфари Карпат додають пряні трави до смаку або за лікувальними якостями.
Отриману суміш викласти на деко і відправте в розігріту до 250 градусів духовку (або до максимуму).
Нехай печеться до тих пір, поки суміш не стане чорною. Під час випікання треба молитися. Хоча б прочитайте 33 рази молитву «Отче наш».
Ви отримаєте чорний корж, суцільний – як пригорілий пиріг. Відколюйте невеликі шматки цього «пирога» і товчіть в дерев’яній ступці. Бажано при цьому читати молитви. Крім того, у Карпатах, у Чистий Четвер, господині починали пекти паски.

 

Автентичні карпатські рецепти Великодніх пасок:

Карпатська паска смачна, рецепт:

Інгредієнти:
10 яєць, 600 г цукру, 1 л молока, 100 г дріжджів, 100 мл олії, 200 г вершкового масла, борошно.
Спосіб приготування:
яйця збити із цукром. Закип'ятити молоко і влити гарячим до цієї маси. Розмішати, а коли охолоне до 40°, додати розведені в цій суміші дріжджі. Як перебродить 2 год у теплому місці, покласти м'яке вершкове масло, олію, борошно і замісити молоде тісто. Нехай підійде, але недовго, а тоді викласти у форму, аби тісто ще раз піднялося, і випікати у духовні за помірної температури. Час приготування — 40 хв.


Карпатська  сирна паска, рецепт:

Інгредієнти:
5 круто зварених яєць, 200 г м'якого вершкового масла, 200 г сметани, 1 склянку цукру та близько 1 кг перетертого на ситі свіжого жирного сиру.

Спосіб приготування: 
розітріть жовтки, вершкове масло, сметану, цукор та сир. Додайте ванільний цукор та пів склянки родзинок (чи цукатів). Вимішавши, викладіть у вологу марлю і помістіть у якусь форму під гніт, щоб стікала сироватка. Форму залиште на дві доби в холодному місці, потім обережно вийміть паску і зробіть зверху хрест із родзинок. Раніше такі паски виготовляли у спеціальних розбірних дерев'яних формах, їх денце мало заглиблення у формі хреста, котрий відбивався на готовій пасці. Час приготування — 20 хв.

 

Карпатська  паска з мускатним горіхом, рецепт:

Інгредієнти:
5 яєць, 2 жовтки, 250 г цукру, 1 склянка молока, ваніль, мускатний горіх, натерта цедра 1 лимона, 50 мл коньяку або горілки, 40 г дріжджів, 1 кг борошна, 150 г вершкового масла.
Спосіб приготування: 
насамперед прогрійте кухню. А поки пораєтесь із тістом, уникайте протягів, бо воно «сяде».

Розітріть 5 яєць і 2 жовтки з 200 г цукру, вилийте половину склянки теплого молока, всипте ваніль, мускатний горіх, натерту цедру одного великого лимона, додайте 50 мл коньяку або міцної горілки. Потім додайте родзинки і горіхи.

В окремому посуді розчиніть 40 г дріжджів та 50 г цукру в половині склянки теплого молока до консистенції сметани і відставте на 20 хв. Тим часом просійте 1 кг борошна (обов'язково вищого ґатунку) й висипте його в підігріту каструлю. Розтопіть 50 г вершкового масла. Вилийте в борошно всі рідкі суміші, вимісіть тісто. Якщо воно занадто густе, долийте трошки молока і знову вимісіть. Не припиняйте вимішувати, поки в тісті не почнуть утворюватися великі пухирці. Потім накрийте його вологою тканиною і дайте підійти, розкладіть у форми (не більше як на третину висоти), і нехай знову підійде. Змастіть вироби маслом чи збитим яйцем і поставте в гарячу духовку. Випікайте не менше 40 хв. Готові паски змастіть глазур'ю і прикрасьте. Час приготування — 2 год.


Карпатська  паска заварна, рецепт:

Інгредієнти:
5 склянок борошна, 9,5 склянок молока, 7 жовтків, 6 склянок цукру,  100 г дріжджів, 600 г вершкового масла, сіль, ванілін.
Спосіб приготування: 
борошно заварити гарячим молоком. Як охолоне, додати розтерті з половиною норми цукру жовтки, дріжджі, розведені в пів склянки молока. Замісити густе тісто, потроху досипаючи борошно, дати підійти, додати решту цукру, трохи солі й ваніліну, вимісити, додати вершкове масло, ще раз вимісити і покласти у форму. Коли тісто підніметься, випікати в духовці.

 

Карпатська  паска  - “українська”, рецепт:

Спосіб приготування: 
1 склянку борошна заваріть склянкою гарячого молока і розітріть, щоб не було грудок. У захололу масу додайте розтерті 10 жовтків, 50 г дріжджів і поставте в тепле місце. Коли опара підніметься, покладіть пучку солі, 3 склянки борошна та вимішуйте тісто, поки на ньому не з'являться пухирці. Вилийте пів склянки розтопленого масла і вимішуйте ще. Додайте в тісто склянку цукрової пудри, 1 ст. ложку розтертого мигдалю і місіть ще пів години. Заповніть форми тістом до половини об'єму, поставте в тепле місце і чекайте, коли тісто підійде і заповнить форму. Випікайте в духовці протягом години.

 

Карпатська паска прозора, рецепт:

Спосіб приготування: 
розітріть 8 жовтків, вилийте 50 г дріжджів, розведених у 0,5 склянки теплого молока.
Додайте 2,5 склянки борошна, 0,5 склянки цукру. Добре вимішайте і дайте підійти. Вилийте в тісто 100 г розтопленого масла, вимішайте. Наповніть форму на 1/3 об'єму. Коли тісто підійде, поставте в духовку.

 

Карпатська паска сирна з горіхами, рецепт:

Інгредієнти:
сир — 1 кг, яйця — 4 шт ваніль, цукор — 1 скл., масло — 100 г, горіхи подрібнені — 2 скл.
Спосіб приготування: 
Сир протерти крізь сито, додати цукор, ваніль, яйця, масло, добре перемішати. Волоські горіхи підсмажити, подрібнити, перемішати з сиром, додати вершки або сметану, викласти у форму і поставити під прес.


Карпатська паска заварна, рецепт:


Інгредієнти:
З склянки борошна, 3 склянки молока, 50 г сухих дріжджів, 10 яєць, 2,5 склянки цукру, 3 склянки вершкового масла.
Спосіб приготування: 
Заварити борошно киплячим молоком і добре розмішати.

Коли маса трохи охолоне, додати 50 г сухих дріжджів, розведених у 0,5 склянки молока, поставити в тепло, щоб підійшло.

Після цього додати 10 жовтків, розтертих до біла з 2,5 склянки цукру і 10 збитих у піну білків. Потім дати ще підійти, додати 3 склянки розтопленого масла і борошна стільки, скільки буде потрібно для належної консистенції. Тісто гарно вибити, потім перекласти у форму і, коли ще раз підніметься, — випікати.


Карпатська  паска з родзинками, рецепт:

Інгредієнти:
800 г борошна, 200 г вершкового масла, 200 г цукру, 1 скл. молока, 5 яєць, 50 г свіжих дріжджів, 200 г родзинок, сіль.
Спосіб приготування: 
розтопити масло, влити гаряче молоко, додати цукор, сіль. Перемішати і охолодити до температури парного молока, після чого всипати борошно, влити розведені в невеликій кількості молока спінені дріжджі, ретельно перемішати. Поставити в тепле місце. Коли підійде, додати 5 жовтків, 5 збитих у стійку піну білків, родзинки та вимішати. Тісто покласти у гарно змащену маслом і посипану борошном форму, заповнивши її до половини. Коли тісто підніметься в рівень з краями форми, випікати при температурі 180° до готовності.

 

Карпатська паска сирна, рецепт:

Інгредієнти:
2,5 кг сиру, 200 г вершкового масла,, 200 г цукру, 250 г сметани, сіль.
Спосіб приготування: 
сир двічі розтерти через сито. Розтерти масло з цукром до біла, додати сметану і продовжувати розтирати масу до повного зникнення кристалів цукру. Отриману кремоподібну масу з'єднати з протертим сиром, посолити, перемішати, заповнити пасочницю, закрити блюдцем, покласти невеликий гніт і поставити на 12 год у холодильник.

 

Карпатська паска шоколадна-львівська рецепт:

Інгредієнти:
1 кг сиру, 400 г вершкового масла, 2 склянки густої сметани, 1 склянку цукру, 1 склянку вершків, 200 г шоколаду, 4 яєчні жовтки, 2 яєчні білки, ванілін.
Спосіб приготування: 
Протерти сир через сито, змішати з вершковим маслом і густою сметаною. Потім змішати цукор з вершками і шоколадом, натертим на дрібній терці, додати ванілін. Розмішувати доти, доки не залишиться крупинок шоколаду. Шоколадну масу змішати з сиром, добре розтерти. Збити густі вершки і яєчні білки, з'єднати з приготовленим сиром. Додати дрібно нарізані цукати та родзинки. Все перемішати, викласти у пасочницю, накрити кришкою, покласти гніт і поставити на добу в холодне місце.


Карпатська паска «Смачна» , рецепт:

Інгредієнти:
10 яєць, 600 г цукру, 1 л молока, 100 г дріжджів, 100 мл олії, 200 г вершкового масла, борошно.
Спосіб приготування: 
Яйця збити вінчиком із цукром, молоко закип'ятити і влити гарячим до цієї маси. Розмішати, а коли охолоне до 40°, додати розведені у цій же суміші дріжджі. Як перебродить 2 год у теплому місці, покласти м'яке вершкове масло, олію, борошно і замісити молоде тісто. Дати підійти, але недовго, викласти тісто у форму, аби воно ще раз піднялося, і випікати у духовці з помірною температурою.


Карпатська паска, гуцульський рецепт:

Інгредієнти:
на 7 склянок борошна — 2 склянки вершків. 50 г дріжджів, 1 яйце; 4 жовтки, 2 склянки цукру, пів склянки розтопленого масла
Спосіб приготування: 
масло з'єднати з вершками, вимісити з борошном, влити розведені дріжджі, яйце. Добре розмішати і поставити, аби підійшло. Потім додати розтерті добіла жовтки з цукром і вимісити з рештою борошна. Через 2 год ще раз вимісити, щоб відставало від рук. Наповнити форми тістом до половини і, коли паски підійдуть, поставити в духовку. Форми слід змащувати смальцем або маргарином.

 

Карпатська паска традиційний рецепт:

Інгредієнти:
5 яєць, 1 склянку, 0,5 молока, 50 г дріжджів, борошно, 0,5 пачки маргарину.
Спосіб приготування: 
Ретельно розтерти до біла яйця з цукром, підігріти молоко, розвести в ньому дріжджі, додати борошно. Змішати до утворення однорідної маси і поставити на 3 год у тепле місце. Потім додати ще борошна, замісити м'яке тісто і знову поставити у тепло. Коли тісто двічі чи тричі добре підійде і ви його «обімнете», треба розкласти його у формочки та випікати. Щоб паски не підгоріли, накрийте їх папером.


Смачної паски та Божої ласки!
Друзі, бажаємо, щоб Великдень приніс вам душевний спокій, світло та оновлення!