Норвезькі фіорди. Знакові місця Європи які слід відвідати українському туристу.

Ви коли небудь бачили величезні морські круїзні лайнери в горах - таке можна побачити тільки в Норвегії.

Фіорди - головна природна пам'ятка Норвегії. Слово "фіорд" у перекладі з норвезької означає "затока".  Утворилися фіорди мільйони років тому в результаті потужних рухів земної кори. На території Євразійської літосферної плити в районі північної Атлантики та Скандинавського півострова з'явилися глибокі тріщини та розломи. Багато з них були нижче рівня моря і швидко заповнилися морською водою.

Всього в Норвегії понад тисячу фіордів, але найзнаменитіші з них - Согне-фіорд (норв. Sognefjorden), Люсе-фіорд (норв. Lysefjord),  Гейрангер-фіорд (норв. Geirangerfjorden) і Нерей-фіорд (норв. Naeroyfjord), - розташовані на західному узбережжі. Останні два включені в список ЮНЕСКО. Зовні фіорди нагадують блакитні озера, але вода в них солона. По суті це довгі вузькі морські затоки, що врізаються глибоко в сушу. З обох сторін фіорди нерідко обрамлені величними скелями. З практично вертикальних скелястих берегів зриваються водоспади, що беруть свій початок на високогірних льодовиках. Завдяки теплій течії Гольфстрім Клімат норвезьких фіордів м'який, а вода майже ніколи не замерзає.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Хоча тутешній ландшафт здається суворим, регіон фіордів легко можна вивчити самостійно або з гідом. Всюди розкидані невеликі села і прокладені численні маршрути для піших походів по горах і льодовиках.


Люсе-фіорд.

Люсе-фіорд знаходиться в регіоні Рюфюльке, недалеко від міст Хаугесенд і Ставангер. Перш за все він знаменитий своєю скелею Прекестулен, яка височить на 604 м над водами Люсе-фіорду. З квадратної плоскої вершини відкриваються чудові види на околиці.

Не менш цікавою пам'яткою фіорду є плато і вершина К'єраг зі знаменитим каменем Кьерагболтен - гігантським каменем,  який застряг між двома вертикальними прямовисними скельними стінками, його називають часто каменем-горошиною. Сотні туристів в гарну погоду відправляються до каменю, глибока прірва під ним досягає кілометра.
Добиратися до Люсе-фіорду з півночі або сходу - одне задоволення. Адже саме там знаходиться мальовнича дорога Рюфюлькевеген.


Гейрангер-фіорд

Гейрангер-фіорд - це невеликий фіорд (всього 20 км завдовжки), який відрізняється чудовим ландшафтом. Завдяки своїм пейзажам цей фіорд - один з найбільш відвідуваних в Норвегії. Чудовий краєвид на фіорд відкривається зі скелі Флюдалсьювет яка немов ширяє у повітрі. Інші знамениті місцеві пам'ятки - водоспади "Фата нареченої" і "Сім сестер", що скидаються звідкись з густих лісів прямо в дзеркальну гладь фіорду.

Спадщина ЮНЕСКО: Гейрангер-фіорд і Нерей-фіорд, внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 
Населення: села Гудванген і Гейрангер входять до числа найбільш відвідуваних круїзних портів Скандинавії.
Фауна: В незамерзаючих водах фіордів мешкають тюлені, морські свині та численні риби. Над горами парять орли та інші птахи.
Глибина: найглибший з норвезьких фіордів - Согнефіорд. Його глибина досягає 1308 метрів нижче рівня моря.
Як дістатися:
дістатись до багатьох фіордів можна на автобусі з Осло або по морю на круїзних лайнерах.
Коли краще поїхати:
їхати в Норвегію краще з середини травня по середину вересня. Але пам'ятайте, що це північна країна - одягайтеся тепліше навіть влітку. Коли тут спостерігаєш північне сяйво, здається, що ти на краю світу.


Язик троля. Незвичайна скеля Скьеггедаль.

Незвичайна скеля Скьеггедаль розташована в регіоні Хардангер-фіорду недалеко від селища Одда. На висоті 350 м на цій скелі знаходиться незвичайний виступ, який в народі відомий як "язик троля". Колись давно кам'яна брила відкололася від скелі, і, відхилившись, зависла на її краю в горизонтальному положенні. Нині під виступом “Язик Троля” знаходиться штучно створене (в результаті загати річки) озеро Рінгедалсватн.

Щоб дістатися до «Язика Троля», потрібно подолати чимало труднощів, оскільки фунікулер, що піднімає людей на верх гори, не працює. Потрібно пройти шлях довжиною понад 10 км від селища Одда до гори Скьеггедаль. У багатогодинному сходженні подорожніх супроводжуватимуть ліси, гірські струмки і різноманітні водоспади, сніги та найчистіші озера. Але результат вартий всіх тягот шляху.


Фруктовий сад Норвегії.

Навесні фіорд Хардангер потопає у квітучих деревах. Влітку фіорд схожий на якесь карпатське село: на кожній вулиці з гілок звисають яблука і груші, тільки руку простягни - і зривай, зривай... Кажуть, що тут росте найсмачніша в країні черешня. 
Тут же розташований один з найвідоміших норвезьких водоспадів. Його висота - 182 м. Вируюча вода потрапляє в річку Бьерейа. Поруч з водоспадом знаходиться оглядовий майданчик, де збираються туристи. Тут часто з'являється веселка-саме тому Верінгсфоссен називають райдужним водоспадом. До речі, біля потоків води потрібно бути дуже уважним, бо можна зірватися зі скелястого виступу.

 

Согнефіорд

За лососем на велосипеді.
Согнефіорд - найдовший фіорд в Норвегії. Він розташований приблизно в 350 км на північний захід від Осло і в 170 км на північ від Бергена. У цьому регіоні проходить дорога Ралларвеген (Дорога землекопів), найпопулярніший велосипедний маршрут в Норвегії.
Лаердаль - лососевий центр Норвегії.  У центрі лососеводства можна дізнатися абсолютно все про цю видатну рибу, вдатися в деталі розведення лосося і навіть поспостерігати за популяцією крізь скло акваріума. Согнефьорд багатий на різного роду музеї, більшість з них пов'язано з місцевою природою. Човновий музей Крістіана дасть уявлення про технологічний розвиток починаючи з 1905 р. у музеї народної творчості збереглися старовинні садиби та ферми 1725 р., є музей з величезними акваріумами.