Грузія (Сакартвело). Легендарна грузинська кухня і культура їжі. Місця які варто відвідати українському туристу.
Країна сонця, світла і вина – казковий гірський світ, де всі люди щасливі, гостинні і добродушні. Грузія (Сакартвело) - це щось незвичайне, оповите таємницею і загадкою, країна з найдавнішою історією та самобутньою унікальною культурою, добрими й чуйними людьми, країна танців і пісень, легендарного гумору й кухні, країна древніх храмів, гір, сонця і голубого неба.
Грузія - це завжди чудовий настрій. Це гостинні безкорисливі люди. Це країна давніх традицій, неймовірної краси гір і озер. Якщо ви любите пригоди, колорит, якщо ви гурман – відвідайте Грузію. Грузія - це все «в одному флаконі» - і субтропіки, і море, і гори, і ліси. Якщо вас цікавлять гори, варто відвідати Сванетію. Якщо ви гурман і любитель традицій, цінуєте вишукане грузинське вино - вам в Кахетію. Якщо вам більше подобається море, пальми та екзотика - їдьте в Аджарію. У Грузії є все і для всіх.
Грузини люблять поїсти, обід в Грузії це не просто процес прийому їжі, це цілий ритуал. У грузинській кухні величезна кількість найрізноманітніших страв, страв дуже калорійних і неймовірно смачних.
До Грузії ще не прийшла індустрія харчових добавок і пластмасової їжі. Тут немає молока, масла тривалого зберігання, вічно свіжого хліба, овочів і фруктів які не псуються. Тут немає їжі, яку бояться їсти комахи, майже немає розчинної кави або турецького розчинного чаю. Тут не використовують глутамат натрію. Якщо ви купуєте в магазині яйця, то жовтки будуть темно-жовтими: курку годували травою, а не комбікормом. Поки Ви бродите по Грузії, ви п'єте джерельну воду, дихаєте гірським повітрям і їсте якісну місцеву їжу.
Скуштувати її можна в закладах різного типу. Найпростіші народні ресторани називаються «сасадило», що перекладається як «місце для обіду»
Столичні «сасадило» завжди краще в сенсі якості. У Грузії існує ще таке явище, як «пивний бар» («лудис барі»), який часто рівноцінний «сасадило» і ресторанам. Існують також хінкальні - «сахинкле», де може бути ще багато всього крім хінкалі.
Окремий випадок-це столи з навісом («сапурма-рило») в парках або в лісі, за якими дуже часто влаштовуються застілля («пур-марілі»). Якщо ви проходите повз і ви не жінка, то вас в більшості випадків запросять приєднатися.
Не у всіх закладах гідний вибір вин. Тому можемо рекомендувати купувати вино окремо і приносити його з собою – в Грузії це дозволено.  Для кожного регіону Грузії типова своя їжа або відтінки її приготування. Деякі види їжі універсальні, наприклад шашлик. У решти є своя «батьківщина».

 

 
Найбільш поширені страви грузинської кухні.

Хінкалі - ендемічні для Кахетії і Мцхета-Мтіанеті, особливо в гірській їх частині: в Мтіулеті, Пшаві, Тушеті і Хеві. Для Західної Грузії хінкалі нетипові, їх сюди завезли.
Хачапурі - різниться по регіонах, буває мегрельський, імеретинський, гурійський і аджарський, кахетинського не існує.
Кукурудза і похідні - чисто мегрельские види їжі. Солодке, в основному кахетинське.
Сациві - мегрельський і тільки мегрельський вид їжі.
Кубдари - або м'ясний пиріг трапляється переважно тільки у Сванетії.


Що потрібно обов'язково спробувати в Грузії, наші рекомендації.

Шашлик. У Грузії це буденна їжа, майже щоденна, тому м'ясо маринують не часто. З цієї причини завищені очікування українського туриста часто не виправдовуються. Кочує навіть думка, що в Грузії шашлик робити не вміють, але звичайно це не так. Грузинський шашлик буває зі свинини або яловичини. З баранини - найбільша рідкість. Грузинських баранів часто скуповують Емірати і вивозять до себе в пустелі. Існує кахетинський підвид: шашлик на виноградній лозі. Кажуть, дерево виноградної лози надає особливого смокового ефекту.  
Остри, або м'якоть яловичини з додаванням дрібно нарізаних солоних маринованих огірочків або зелених помідорів. Найпопулярніша їжа в Грузії.  
Харчо. У класичному вигляді це м'ясо в горіховому соусі. Але існує суп-харчо: під ним розуміють густий м'ясний суп. Там зобов'язане бути м'ясо, густий наваристий бульйон, якась крупа і кисла слива. Якщо ви не виявили сливових кісточок, вам підсунули халтурний суп. Класичний харчо з горіхами можна знайти, але не часто.


Читайте також: Україна-Європа-Світ
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних та допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ

Хінкалі. Вони коштують 50-70 тетрі. Це східна їжа, самі грузини кажуть що найкращі хінкалі в Пасанаурі. Але їх часто можна знайти і на заході Грузії.
Абхазурі робиться з баранячого фаршу, зелені, зерен гранату і подається зі смаженою картоплею або на лаваші. Це щось на зразок котлет, але іноді має форму ковбасок.
Калмахи - це форель. Це якраз те, за чим варто їздити в Грузію: калмахи живе тільки в кавказьких гірських річках. У Грузії вважається елітною і дорогою.
Лобіо. У перекладі — «квасоля». Знаменита грузинська їжа, яку обезсмертив легендарний злодій «в законі» Джаба Іоселіані, який любив повторювати: «Демократія - це вам не лобіо їсти». До речі це блюдо цікаво тим, що воно, не містить м'яса - для деяких туристів це важливо.
Соузи - це те, що всюди й на Північному Кавказі зокрема називають соусом. Це м'ясо з овочами, щось на зразок густого супу. У грузинських "сасадило" попадається дуже часто.
Кебаб (шашлик з м'ясного фаршу) - звичайний східний кебаб. У кебаба є важлива особливість: в ньому немає кісток і жилок. Отримати неїстівний «гумовий» кебаб практично неможливо.
Сациві-культова західногрузинська їжа у вигляді курки з горіховим соусом. У ресторанах трапляється не часто. Хіба що в дуже дорогих.
Шкмерули (чкмерулі) - курка в часниковому соусі. Як і сациві, ця страва прийшла із заходу (з Рачі) і візуально схоже на сациві, але готується простіше і в ресторанах попадається досить часто.
Чохохбили - курка з картоплею. Зустрічається, але останнім часом дуже рідко.
Эларджи - мегрельская екзотика. Являє собою тістоподібну масу зі смаком сиру. Її треба мочати в соус - наприклад, в сациві. Шукати еларджі найкраще в Зугдіді.
Салат. У ресторанах Грузии не подається на столи майже ніколи. У ресторанах існує овочеве блюдо під назвою «салати» - це крупно нарізані помідори та огірки, викладені на тарілки окремо, посипані ароматною зеленню і цибулею.
Хліб. Буває декількох видів: у формі звичних батонів, грузинських коржів (кілька видів) і плоский, овальної форми (такий хліб називається грецьким).
Гриби. У Грузії неймовірна кількість лисичок, особливо в Сурамських лісах. Але гриби – це не масова ресторанна їжа, іноді їх кладуть в оджахурі.
Грузинська кава. Мало хто знає, що Грузія-це не тільки країна вина, але і країна кави. До кави тут абсолютно особливий підхід, відмінний від українського або європейського. Якщо ви любитель кави, то вам в Грузії буде легко і приємно. А ось після Грузії вже буде чогось не вистачати. У Грузії повсюдно присутня кава по-турецьки, її також іноді називають "кавою по-грузинськи". Її варять навіть у високогірних селищах Тушетії або Сванетії. Іноді її називають «налекиани», що перекладається приблизно як «кава з осадом». Найкращу каву такого типу варять турки в Батумі біля мечеті.
У Грузії практично повсюдно продається кава в зернах. У будь-якому великому магазині і на будь-якому великому - ринку можна знайти до тридцяти сортів. Тут же ви знайдете апарати для перемелювання та обсмажування зерен. У Тбілісі  працює фабрика, яка смажить каву, меле, фасує в пакети та продає далеко за межами Грузії. Грузини стверджують, що це найкраща у світі кава.
В наступних статтях все про країну - Грузія (Сакартвело) бальнеологічні курорти, мова, релігія, валюта, транспорт, кухня.
гори, пляжі, пам'ятки Грузії. Підписуйтесь на новини нашого сайту.