Карпатське свиняче сало - унікальні лікувальні та корисні властивості.
Абсолютно несподівані результати показали сучасні наукові дослідження в країнах Заходу, виявилося що сало не просто корисно воно життєво необхідно організму людини.
 Добре відомо, що канони сучасної дієтології спираються на баланс між «трьома китами» в харчовому раціоні: вуглеводами, білками та ліпідами. До протеїнів у дієтологів немає серйозних претензій, але вуглеводи та ліпіди не раз оголошували «ворогами людства», приписуючи їм усі смертні гріхи. З усіх продуктів, які людина століттями використовує, з середини минулого століття самим негативним стало сало.
З одного боку, через високий вміст насичених жирних кислот, причетність яких до підвищення рівня холестерину в людському організмі була безперечно доведена, а з іншого, з огляду на чималу кількість холестерину (100 мг / 100 г) в ньому. На його споживання, особливо літніми людьми, було накладено табу, яке довгий час безапеляційно панувало в дієтології.
Однак в останні роки з прогресом знань у галузі фізіології, біохімії та аналітичної хімії стало зрозуміло, що світ ліпідів дуже складний і суперечливий та клеймо «шкідлива» чи «корисна» їжа треба ставити набагато уважніше. Результати дослідження сала та його складу методами сучасної аналітичної хімії змусили медиків і дієтологів серйозно задуматися над справедливістю винесеного «вироку» що до цього продукту.
Відомо, що для правильного функціонування і розвитку людського організму разом зі спожитими жирами треба вносити в організм - 10 % поліненасичених (ω-3 і ω-6), 30 % насичених і 60 % мононенасичених (ω-9) жирних кислот.


Приблизно таке співвідношення є в наявності в оливковій, арахісовій олії і ... в свинячому салі!

У ньому міститься ряд цінних жирних кислот: поліненасичені альфа-ліноленова (ω-З) і лінолева (ω-б), мононенасичена олеїнова (ω-9), насичена пальмітинова, тощо. Недостатній прийом альфа-ліноленової кислоти сприяє багатьом несприятливим процесам у людському організмі: уповільнений ріст дітей, метаболічні проблеми, зниження імунітету, збільшення вмісту тригліцеридів у крові, підвищення кров'яного тиску, погіршення здатності до концентрації, зниження розумового потенціалу, тощо.
Особливо цінною для організму є незамінна лінолева кислота, вміст якої в клітинних мембранах у десять разів вище згаданої альфаліноленовой кислоти. В організмі за участю вітамінів А, С, В6 і E і мінералів магнію, цинку та селену (за винятком вітаміну С всі вони містяться в салі!!!) лінолева кислота перетворюється в гамма-ліноленову кислоту, яка є найактивнішою ω-6 поліненасиченою кислотою.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

 

Для забезпечення важливого для цього процесу вітаміну С, в Карпатах, рекомендують вживати сало зі свіжими, овочами.

Гамма-ліноленова кислота є прекурсором (родоначальним з'єднанням), з якого в організмі синтезується медіатор простагландин E1. Він визначає собою ряд позитивних впливів на організм: пригнічує запальні процеси, поліпшує функціонування нервової, серцево-судинної системи та мозку, регулює рівень інсуліну, підвищує імунітет, тощо.


У свинячому салі міститься значна кількість (близько 2 %) ще однієї «магічної» жирної кислоти – арахідонової,

яка теж належить до поліненасичених ω-б жирних кислот. Фахівці зараховують її до незамінної, оскільки організми наші не синтезують її в достатній кількості для покриття її потреби, її треба вносити з їжею. Арахідонова кислота-важливий компонент фосфоліпідів, які входять до складу клітинних мембран, тканин мозку, печінки та м'язів.
У тканині мозку вона виконує роль останньої перешкоди перед вільними радикалами, які якимось чином зуміли проскочити через захисні бар'єри організму. В клітинах м'язів вона покращує пересування харчових речовин і сприяє швидкому відновленню їх кондиції.

 

Століттями відома сільська практика у Карпатах - перед тяжкою роботою перекусити шматком сала,

яке швидко повертає сили. Саме у зв'язку з цим важлива складова сала - арахідонова кислота широко використовується в бодібілдингу.
Арахідонова кислота є прекурсором так званих ейкозаноїдів, за допомогою яких організм регулює безліч процесів у людському тілі, зокрема: запальні, водні, опікуєтеся станом бронхів, кишок, тощо. Арахідонова кислота перешкоджає надмірному виділенню соляної кислоти в шлунково-кишковому тракті і сприяє покриттю слизової оболонки шлунка захисним шаром, що оберігає її від пошкоджень.

 

Кількість арахідонової кислоти в карпатському свинячому салі в десять разів більше, ніж у вершковому маслі.

Денна потреба поліненасичених жирних кислот ω-З і ω-6 становить 8-10 грамів, 5 грамів з яких «зарезервовані» для арахідонової кислоти. Вченими США повідомляється і ще про одну дивовижну дію арахідонової кислоти, яка не пов'язана прямим способом з харчуванням, але представляє особливий інтерес. При додаванні арахідонової кислоти в кількості 0, 1 мг / га до гербіцидів, що використовуються в сільському господарстві, спостерігається суттєве зниження їх гнітючої дії стосовно зернових і фруктових культур та сприяє підвищенню врожайності на цілих 25%.


Читайте також:

П'ять найпопулярніших, корисних рецептів приготування сала

Сало це - український зефір в шоколаді

Cало. Стародавні та сучасні, традиційні способи соління

Домашня карпатська ковбаса, стародавній автентичний рецепт


Вміст протеїнів в свинячому салі близько 1,8%. До їх складу входять майже всі природні амінокислоти, шість з яких незамінні.

У ньому містяться багато життєво-необхідних вітамінів: А, В1, В2, В3, В6, В12, D, E й мінерали: кальцій, магній, цинк, залізо, фосфор, селен та інші.  З усіх мінералів особливе значення для людини має селен – мікроелемент, який сприяє зміцненню імунної системи та печінки, покращує репродуктивні та антиканцерогенні функції.  
Багато західних дієтологів вже дотримуються думки, що побоювання, ніби з салом в організм надходить значна кількість холестерину, сильно перебільшені та навіть невірні. При споживанні 20-30 грамів сала в день (рекомендована кількість) в організм потрапляє 30 мг холестерину. Відомо, що для людей з нормальним здоров'ям допустима денна доза холестерину є 300 мг, а для тих, що пережили інфаркт або інсульт – до 200 мг.
Крім того, вже незаперечним фактом стали результати досліджень, що кількість холестерину в крові і тканинах дуже мало залежить від його вмісту в прийнятій їжі. Набагато більшою мірою ця кількість залежить від холестеринового обміну конкретного організму, який в загальних рисах обумовлюється спадковими факторами.
Важливим аргументом, яким на практиці знімаються всі сумніви щодо підвищення холестерину при споживанні улюбленого для багатьох українців сала, є наявність в ньому фосфолипида лецитина. У поєднанні з жиророзчинними вітамінами A, D і E і полінасиченими жирними кислотами він сприяє зниженню рівня холестерину і його виведенню з вже існуючих в організмі холестеринових бляшок.


Тобто вживання 30 грамів сала в день не тільки не підвищить рівень холестерину, а навпаки, спалює його.

Всього десять років тому таке твердження звучало б більш ніж дико. Сьогодні, під напором лавин наукових фактів, та досліджень дієтологія і медицина були змушені внести чимало коригувань у свої постулати щодо сала.
Сало, без сумніву, висококалорійний продукт, енергетична цінність становить 770 ккал (3222 kj)/100гр. Вважається, що його біологічна активність перевершує в кілька разів вершкове масло і яловичий жир. А в порівнянні з гідрогенізованими маслами, маргарином воно просто здоровий еліксир, еліксир довголіття.

 

Мольфари Карпат кажуть що найкорисніша його частина розташована в 2,5 сантиметрів під шкірою. Найсприятливіший час для споживання сала – це ранок, під час сніданку.

Шматок сала заряджає силою, допомагає травному процесу, полегшує виділення жовчного соку, накопиченого вночі, сприяє, таким чином, очищенню організму.
Як стверджують канадські дослідження, сало підвищує інтелектуальні здібності, тому перед іспитом або іншим розумовим випробуванням цілюще подіє шматочок цього натурального біостимулятора.
В карпатській народній медицині у сала багато способів застосування, в яких використовуються чудові якості цього природного продукту, знайомого нашим предкам століттями.
Також нам давно відома цінна особливість сала - це уповільнення надходження алкоголю в кров, що суттєво зменшує ризик швидкого сп'яніння. Багато фахівців вважають, що шматок сала з часником – справжнє свято для організму, і ліки особливо під час епідемій ГРЗ. Звичайно добре і корисно тільки те що в міру!