Карпатські рижики. Екологічно чисті дари карпатських лісів.
В Карпатську давнину рижики – були найпопулярнішими грибами, збиралися вони у Карпатах з найдавніших часів. Відносяться карпатські рижики до групи молочників, в м'якоті міститься помаранчевий молочний сік, який на повітрі швидко зеленіє. Характерний гострий запах соку зберігається в цих карпатських грибах при холодному способі засолу.
Саме такі солоні рижики експортували з Карпат в Європу як делікатес, причому особливо високо цінувалися дрібні гриби, капелюшок яких не перевищувала 2,5 см в діаметрі. Рижики зазвичай розфасовували у вузькогорлі бутлі, що гарантувало стандарт продукції.


Читайте також:

Сезон грибів у Карпатах. Опис основних видів грибів

Основні правила збору грибів в Карпатах

Грибний сезон в Карпатах . Увага отрута! Отруйні гриби Карпат

Отруєння грибами в Карпатах, ознаки, безпека, перша допомога

Грибний календар Карпат. Гриби Карпат, де шукати, коли шукати

Ягідний календар Карпат. Сезон збору ягід у Карпатах

Сезон грибів у Карпатах. Хімічний склад грибів, корисні властивості

Трюфелі в Карпатах


У Карпатах ці гриби ростуть з першої половини серпня.

Найбільш відомим і поширеним є карпатський рижик справжній, або делікатесний, у якого дві форми: карпатський рижик сосновий з помаранчевої або червоно-помаранчевим капелюшком й рижик ялиновий, пофарбований більш скромно, в жовтуваті або синювато-зеленуваті тони. На капелюшку цих грибів добре видно темні концентричні зони. Капелюшок і ніжка карпатського рижика при дотику до нього швидко покривається зеленуватими плямами. Рижики у Карпатах вживають у їжу не тільки солоними, але і свіжими, засмаженими в сметані або навіть на рожні (вертель). Бізнес з продажу рижиків в Європу був настільки успішним що карпатські грибоводи викопували грибниці лісових карпатських рижиків в горах і висаджували їх на своїх господарствах під 5-6-річними ялинами або соснами.


Рижик поширений в соснових лісах Карпат, особливо молодих, зустрічається і в ялинниках.

Цей гриб впізнати неважко. Молоді карпатські рижики мають круглу шапку, гриби старі конусоподібну, гладку, голу, сіру, оранжеву, руду з темними концентричними смугами (у соснових карпатських лісах) і синю, зелену, з жовто-помаранчевими смугами (в ялинових лісах Карпат).
М'якоть щільна, ламка, оранжево-кремова з жовтогарячим молочним соком, на зламі зеленіє, потім буріє, не їдка, з різким смолистим запахом. Ніжка довжиною до 10 см, циліндрична, порожниста, гладка, від помаранчевого до буруватого кольору, всередині біла. Цей карпатський гриб цінується дуже високо, дає відмінної якості солону продуктову продукцію. В Карпатах його часто маринують, квасять, дуже смачні смажені рижики в сметані.