Львів. Олеський замок. Екскурсії по Західній Україні
Олеський замок зведено на пагорбі, що самотньо височіє серед боліт і ставів. В його історії переплелися події героїчної і суперечливої минувшини трьох народів - українського, литовського та польського. Олеський замок спорудженний одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича, у другій половині XIII с г. зруйновано під час боїв з литвинами. З другої половини XV ст. замок Олесько відійшло до Речі Посполитої. Ним володіли Гербурти, Даниловичі, Собєські, Жевуські. Тут, на службі у воєводи земель Київської Русі Івана Даниловича, був Михайло Хмель, батько Богдан і Хмельницького.
План замку, наближений до овалу, зумовленим конфігурацією території. Замок складається із напів-овальних корпусів, зведених на високих підвалах із безліччю замаскованих схованок. Корпуси з'єднані в'їзною трьох'ярусною вежею і оборонною стіною з галереєю.

У кінці ХVІ-ХVІІ ст. давньо-київська фортеця перетворилася на магнатську резиденцію. Однак обмеженість простору створювала відчуття тісноти незручності. За свідченням одного із гостей Олеська він почувався тут як святий Симеон на стовпі. Олеський замок є особливо пам'ятним для наших західних сусідів. Адже тут 17 серпня 1629 року народився один із найвідоміших королів Польші - Ян III Собєський.

Король уславився своїми ратними подвигами битвами із Швецією, Московією. Найбільшим його тріумфом була перемога над турками під Віднем. Своїм особистим життям король заперечив відому думку, що королям не дано одружуватися з кохання. Його роман із дружиною, королевою Марисенькою, тривав усе життя. 34 роки замок гордився статусом королівської резиденції, а у 1719 р. його придбали Жевуські.

XIX століття стало періодом повільного занепаду Олеська. У 1975 р. тут відкрито музейну експозицію "Олеський замок".