Озеро Синевир. Природні пам'ятки Карпат. Екскурсії по Західній Україні.

Межигір'я слушно вважається наймальовничішим куточком Карпат. Одним з найкоштовніших його скарбів є озеро Синевир - найбільше і найкрасивіше серед гірських озер Карпат, яке нерідко називають «Морським оком». Своєю поетичною назвою озеро зобов'язане легенді.

Кажуть, що в давні часи в одного графа була дочка Синь. Якось вона зустріла пастуха Вира. Молоді покохали одне одного, але граф заборонив дочці бачитися з парубком і наказав його вбити. Вира скинули з високої скелі на каміння.

Довідавшись про його загибель, Синь довго плакала, і з її сліз утворилося озеро. Подейкують, якщо дуже попросити, Синевир може подарувати людині кохання, а закохані будуть жити разом довго і щасливо. Саме сподіваючись на це, тисячі молодих людей з багатьох куточків Карпат щороку відвідують озеро або приїздять сюди святкувати весілля.
Площа Синевира дорівнює 4-5 га. Воно розташоване на південних схилах гірського масиву Горгани в ущелині, що створена горою Озерною (1495 м) і відрогом Вододільного хребта на висоті 989 м над рівнем моря. Середня глибина його - 10-12 м, а максимальна - 24 м.

Озеро Синевир утворилося понад 10 тисяч років тому внаслідок сходження льодовика. Природні багатства «Морського ока» вражаючі: хоч тут мешкає лише два види риб - гольяп і форель, кількість їхніх мальків така фантастична, що, здається, по воді можна пройти пішки.

Для збереження озера, а також оточуючого його унікального рослинного й тваринного світу в 1974 році було організовано ландшафтний заповідник загальнодержавного значення, який у 1989 році став національним парком «Синевир».

Площа його становить 40 400 га, майже 6 тисяч з них відведено під заповідну зону. Цим парком можна мандрувати цілими днями, але краще робити це з провідником, оскільки тут зустрічаються олені, ведмеді, косулі, дикі кабани, вовки, рисі й лисиці.
Рідкісною красою вирізняються й розташовані неподалік від Синевиру озеро Озірце, болота Глуханя й Замшатка, ущелини Кантина Песся та Красовиць. Зокрема, Глуханя має оригінальну сферичну поверхню, а в його торфі «закодований» літопис природи цього краю.

А за два кілометри від Синевира розташований унікальний музей лісу та сплаву, якого немає в жодній європейській країні.
Озеро Синевир живиться виключно водою трьох гірських струмків та опадами. Унікальність його полягає в тому, шо протягом однієї пори року воно може змінювати, свої розміри. Навесні його площа збільшується до 7 га, а влітку через посуху зменшується майже вдвічі. Саме тобі на озері з'являється, острівець.
Якщо дивитися на озеро з висоти пташиного польоту, то відкривається незабутнє мальовниче видовище: яскраво-синя водна гладь у зеленій гущавині лісів з маленьким острівцем посередині. Озеро оточене стрункими ялинами, піхтами і кремезними буками в кілька обхватів завтовшки, вік яких сягає 140 - 160 років. Повітря тут, як ніде, світле и легке, насичене ароматом хвої, а вода настільки чиста, що можна в сонячний день, на глибині 24 метрів, побачити дно загадкового озера Синевир.
Кожну хвилину вода Синевиру змінює свій колір - від ніжно-блакитного до насиченого синього.
Її температура рідко підіймається вище +11 °С.