Піст. Пісні страви карпатської кухні. Історія і сучасність.
Карпатська пісна кухня має тисячолітню історію. Більш того, саме вона мала найбільший вплив на всю українську кулінарію в цілому. Відомо, що пісний стіл в Карпатах був більш різноманітним, ніж скоромний (стіл до складу якого входять продукти вироблені з теплокровних тварин). Протягом століть карпатська кухня мало змінювалася з точки зору продуктового складу. Нові продукти з'являлися в ній поступово й не відразу приживалися. Карпатська кухня не зазнала особливих змін й за часів радянського союзу. Коли піст, як і все, пов'язане з релігією, відкидалося і не визнавалося, а традиції посту були забуті на весь період існування СРСР. Коли ж віросповідання знову стало вільним і багато людей почали повертатися до віри й до Церкви, традиції карпатської пісної кухні стали популярними по всій Україні.
Сьогодні у зв'язку з процесами глобалізації в Карпатах з'явилася маса нових продуктів, в тому числі екзотичних, які швидко освоюються людьми, які дотримуються церковних правил щодо посту.


Читайте також:

Розпочався Великий Піст. Мольфари Карпат про Великий Піст


Паралельно в сучасних Карпатах почалося активне відродження стародавніх карпатських традицій пісної кухні. 

Вже в ранньому Середньовіччі Карпат склався різкий поділ карпатського столу на пісний (рослинно-рибно-грибний) і скоромний (молочно-яєчно-м'ясний), що сформувало величезний вплив на подальший розвиток карпатської кухні аж до кінця XIX ст. Проведення різкої межі між скоромним та пісним столом, відгородження їх один від одного «стіною», ізоляція одних продуктів від інших, суворе недопущення їх змішування або комбінації – все це призвело до появи деяких оригінальних страв, але в цілому не могло не викликати відомої одноманітності пісного меню. Найбільше від цієї штучної ізоляції пощастило звичайно карпатському пісному столу.

 

Той факт, що в давніх Карпатах більшість днів у році (від 192 до 216) в різні роки - вважали пісними, а пости дотримувалися дуже суворо,

сприяв природному розширенню пісної карпатської кухні. Завдяки двом різноспрямованим тенденціям ми й спостерігаємо зараз таку еклектику в сучасному "репертуарі" пісних карпатських страв, яку можна назвати модним словом "фьюжн" (fusion) в перекладі з англійської означає: злиття, сплав, змішання.


Навіщо християнину потрібен піст.

Для будь-якого віруючого християнина відповідь очевидна: піст - це інструмент, за допомогою якого ми можемо навчити себе перемагати свої слабкості, перестати бути залежними від власних пристрастей та звичок й в кінцевому підсумку підготувати себе для вічного життя з Богом. Очистити протягом посту до Світлого Дня Пасхи не тільки душу, а й тіло.
Сенс поста, не в тому, щоб досконально дотримуватися всіх приписів щодо виключення певних видів продуктів, а в тому, щоб людина навчилася стримувати себе хоча б в малому. І ось це самообмеження може стати для нас початком шляху до Бога. Багато хто каже, що не може дотримуватися посту, оскільки має хронічні захворювання, занадто багато працюють, тощо.
Церква пояснює: пост полягати не стільки у відмові, скільки в дотриманні деяких обмежень – наприклад у відмові від куріння для курця, від спиртного для п'яниці, від солодкого для ласунів, від м'ясного для м'ясоїдів, а в цілому й для всіх протягом всього посту рекомендуються пісні страви і відмова від шкідливих звичок.
Порада від карпатських мольфарів: спробуйте відмовитися на час посту від того, від чого відмовитися особисто вам найважче. Це і буде ваш особистий подвиг, який обов'язково принесе користь не тільки вашій аурі, душі, але й тілу.