Похід у Горгани. Популярні пішохідні маршрути по центральним Горганам.
Горгани - мальовничий гірський хребет проходить смугою в 75 км з північного заходу на південний-схід від витоку карпатської річки Мізунки до витока карпатської річки Прут. На півночі Горгани відокремлюються від гір Бескидів Вишківським перевалом, на південному заході – Яблуницьким перевалом.

 

Похід у Горгани. Маршрут зі села Осмолода – на гору Фашори (1175 м).

Відстань, протяжність маршруту - 7 км. Вертикальний підйом - 470 м. Початок маршруту - міст через річку Молода біля Осмолоди. Зразу за мостом повертаємо вліво по дорозі, що веде на південь по лівому березі Лімниці в Ялу. Тут через Лімницю прокладено трубопровід, за 100 м від якого вверх по річці знаходиться підвісна кладка. Перейшовши по кладці на правий берег Лімниці, продовжуємо рух вниз по течії на північ і минаємо село Осмолоду.
За 800 м, нижче кладки стежку перетинає невеликий потік Змарнівці і починає підніматись на крутий схил направо від Лімниці. Долина струмка разом з навколишнім лісом на гірських схилах зветься Студений Звір. Стежка чітка, серпантинами набирає висоту по правому березі струмка Змарнівці через мішаний, а вище - через хвойний ліс. Приблизно на половині дороги поряд із стежкою потужне джерело чистої води. Стежка веде в східному напрямку і виводить на невеличку полонину Фашори, з якої добре внизу видно с.Осмолода. Над полониною височіє безліса вершина Фашори (1175), на яку легко піднятись. З неї прекрасний вид на Горганські вершини.
На заході внизу чітко видно будинки Осмолоди. На північному заході від Осмолоди простягнувся довгий заліснений хребет Аршиця з вершиною Нередів (1567 м). На заході за Осмолодою добре проглядається долина лівої притоки Лімниці - р. Молода з вершинами Яйко (1600 м) і Молода (1723 м).

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на наші новини
На південному заході чітко проглядаються вершини Кінь (1552 м) і Грофа (1748 м). На фоні цих вершин дещо ближче видно Великий і Малий Канюсяки. В напрямку на північ добре видно долину Лімниці із населеними пунктами Гриньків і Ясень. З півдня горизонт закриває хребет Матагів. На сході чітко видно г. Середня (1639 м). З вершини можна повернутись на стежку і підійти кілька сотень метрів до мисливського будиночка на південний схід від вершини г. Фашори в сідловині під хребтом Матагів. Ближче до хребта Матагів за 200-250 м' знаходиться джерело. В Осмолоду можна повернутись по трасі підйому або зійти по ґрунтовій дорозі від мисливського будиночка по схилу гори Фашори в Кузьминець напроти Підлютого. Дорога веде на спуск на південний захід через хвойний ліс. Від місця виходу на шосейну дорогу біля Підлютого до Осмолоди 3 км.


 

Читайте також, корисна інформація для шанувальників походів Карпатами:

Памятка туриста. Основи безпечного відпочинку в горах, лісах Карпат
Правила безпечного відпочинку на річці, озері у Карпатах
Рибалка у Карпатах для новачків, інструкція

Йдемо в похід Карпатами. Наші рекомендації новачкам

Дика рибалка у Карпатах. Наші поради новачкам і не тільки

Як не заблукати в лісах Карпат. Правила орієнтування

Що робити, якщо ти заблукав у лісах Карпат

Похід в Карпати. Перша медична допомога

Похід в Карпати. Харчування в поході


Похід у Горгани. Маршрут зі села Осмолода – на гору Нередів ( 1553 м). Відстань 9 км. Вертикальний підйом - 850 м.

Стежка на хребет Аршицю, однією з вершин якого є гора Нередів (1553 м) починається на лівому березі річки Молода за кілька десятків метрів вище від моста через р. Молода. Спочатку стежка серпантинами долає крутий схил, ведучи через мішаний ліс. Через кілька сотень метрів підйому стежка стає пологішою і виходить на гребінь хребта Аршиця, що має чітко виражений характер. Рухаючись гребенем хребта на південний захід і поступово піднімаючись вверх підходимо до верхньої межі лісу, який змінюється з висотою заростями гірської сосни. Вершина Малі (1516м) настільки заросла, що по стежці рухатись важко. Тому доцільніше траверсувати цю вершину на рівні лісу, не змінюючи напрямку і не втрачаючи висоти.
Перед горою Нередів стежка добре прокладена, зарості під вершиною прохідні.
З вершини Передова на півдні і на південному заході добре видно вершини Яйко (1600 м), Молода (1723 м), Кінь (1552 м) і Грофу (1748 м). На межі Рожнятівсьісого і Долинського районів чітко виділяється конус гори Яйко Ілемське (1679 м). На півдні за Грофою видно хребет Паренки (1736 м), а за ним – гора Попадя (1740 м). На південному сході добре видно хребет Матагів з горою Ігровець (1804 м), Високою (1803 м) і Сивулею (1818 м). В напрямку на південь гарно проглядається долина лівої притоки Лімниці - річка Молоди аж до її впадання в річку Лімницю біля с.Осмолоди.
Спуск з Нередова аналогічний до шляху підйому. При бажанні в Осмолоду можна повернутися іншим шляхом, з вершини слід зійти на південь однією із стежок, що досить полого спускаються до лісопункту Мшана, в долині річки Молода. Нижче стежки виводять на зруб і спуск можна продовжити по одній з тракторних лісових доріг. Від Мшани до Осмолоди 6км.
Радимо на зворотньому шляху в урочищі Лужки (3 км від Осмолоди) поряд з дорогою оглянути старовинну церкву та місце, де буде діяти відновлений монастир.


Похід у Горгани. Маршрут зі села Осмолода – на гору Малий Канюсяк (1620 м).

Відстань - 9 км, вертикальний підйом - 900 м.
Від моста через річку Молода в Осмолоді рухаємось по дорозі на південь лівим берегом Лімниці і через 1 км виходимо до металевого моста, по якому дорога перетинає Лімницю. Міст не переходимо, а звертаємо з дороги направо на захід. Стежка через 100 м, через луки виходить до початку залісненого хребта і починає підйом вверх на південний захід.
Підйом пологий, стежка чітка. Часом трапляються галявини. Приблизно через 1,5 км від початку підйому стежка заходить в хвойний ліс і стає крутішою, робить повороти. Потім стежка виводить на відкрите виположене місце, з якого добре видно Осмолоду.
Тут треба бути уважному, щоб не згубити райсшток, який веде в сідловину між Великим і Малим Канюсяками. Стежка веде на захід і обходить Малий Канюсяк з півдня. Стежка проходить на одній висоті. Наліво від неї відходить стежка, що веде на спуск в лісопункт Різарню. Продовживши рух на південний захід і захід по стежці через деякий час виходимо на тракторну дорогу, що веде на сідловину між обома Канюсяками. На сідловині велика трав'яниста поляна. Вода є в потічку на захід на кілька десятків метрів нижче сідловини.
З сідловини на вершину Малого Канюсяка слід підніматись на північ без стежки по досить крутому схилу через хвойний ліс, який має значні домішки кедра. Вище ліс переходить в зарості гірської сосни, які вкривають і саму вершину. На неї веде заросла гірською сосноюом стежка. З вершини Малого Канюсяка чудовий вид на навколишні Горгани. На південний захід на відстані 1,5-2 км піднімається дуже зарослий гірською сосною Канюсяк Великий (1641 м). Майже на заході чітко видно г.Грофу (1748 м) і г.Кінь (1552 м), а за ними дещо дальше на захід г.Молоду (1723 м) і г.Яйко (1600 м). На північний схід за р.Молода на горизонті хребта Аршиця, майже на півночі внизу – село Осмолода.
З вершини чудовий вид на хребет Матагів, на якому чітко видно всі вершини аж до Сивулі включно. На південний схід і південь хребет Кінець Горган і конус г.Овул (1613 м). Спуск на сідловину аналогічний підйому. З сідловини в Оемолоду можна повернутись по шляху виходу. При бажанні повернути назад можна долиною річки Когелець. Для цього слід спуститись на захід стежкою вздовж струмка в долину річки Котелень і лісовозною дорогою вийти до річки Молода і в Осмолоду. Цей шлях приблизно однаковий по відстані із трасою підйому, тому на Малий Канюсяк можна виходити і в протилежному від описаного напрямку. На Великий Канюсяк через густі зарості гірської сосни вихід з сідловини дуже важкий, тому ми його не рекомендуємо для сходження.


Активний відпочинок у Карпатах
Все про активний відпочинок.
Риболовля, походи, маршрути, гриби, ягоди, та багато іншого...
Перейти в цю рубрику


Похід у Горгани. Маршрут зі села Осмолода – на гору Грофа (1748 м).

Відстань 11 км. Вертикальний підйом - 1030 м.
Початок маршруту - міст через річку Молода біля Осмолоди. Зразу за мостом повертаємо направо по дорозі, що веде по правому березі притоки Лімниці -річки Молода. Дорога веде до урочища Мшана за 6 км від Осмолоди. Через 2 км від початку маршруту від цієї дороги в південному напрямку виходить дорога долиною струмка Когелець. Дорога плавно набирає висоту і веде вверх по лівому березі струмка, через 7 км від Осмолоди дорога закінчується і переходить в стежку, яка прямує на схил правого берега Котельця. Стежка чітка і веде через хвойний ліс схилом гори Великий Канюсяк. Приблизно через 1 км від початку руху по стежці, вона виходить на великий зруб на схилі Великого Канюсяка і виположується. В кінці зрубу стежка сходить до струмка Котелець.
З цього місця починається серпантинний підйом на полонину Плісце під Грофою. Рухатись слід через хвойний ліс в напрямку на захід. Ліс з висотою стає рідшим і починається полонина. Під полониною стежка, по якій рухаємось, перетинає райсшток, що веде з-під гори Паренки попід гору Грофа до підніжжя гори Кінь і дальше на спуск в Осмолоду. При бажанні цією стежкою можна повертатись в Осмолоду, проте цей шлях значно довший і спуск із схилу гори Кінь в долину річки Котелець досить крутий.
Продовжуємо рух на підйом на захід і виходимо на полонину Плісце на схилі гори Грофа. На полонині є невеликий будиночок, недалеко від якого - джерело води. Від будиночка продовжуємо рух на захід на сідловину хребта, що з'єднує гору Грофа і гору Паренки.
По лінії цього хребта в напрямку північ-південь проходить гарно прочищена стежка. Повергаємо на північ і пологим підйомом через хвойним ліс, гірською сосною і камінням виходимо на вершину гору Грофи. Приблизний час виходу без рюкзаків від будиночка на Плісці на вершину Грофи - 45 хв - 1 год. З Грофи на півночі видно вершину гори Кінь, а за нею на горизонті простягнувся масив хребта Аршиця. На північний схід внизу добре видно початкову точку маршруту - села Осмолода.
У східному напрямі чітко вимальовуються Малий і Великий Канюсяки, а за ними вдалині - хребет Матагів з Сивулею, Ігровцем і Високою. На південь від вершини з заходу на схід простягнувся лісистий масив гори Паренки, над яким вдалині піднімається вершина гора Попадя, на північний захід від Грофи розташовані гора Молода і Яйко. Повернення в Осмолоду по шляху підйому. Деякі групи туристів, щоб скоротити шлях спускаються по кам'яних осипах і через зарості гірської сосни в сідловину між Грофою і Конем і звідси сходять на схід, спускаючись в долину річки Котелець до дороги в село Осмолоду. Проте цей шлях важкий через крутизну схилу й густі зарості.


Похід у Горгани. Маршрут зі села Осмолода – на гору Паренки (1736 м).

Відстань - 13 км. Вертикальний підйом - 1010 м.
Вихід на Паренки анологічний виходу на гору Грофа (до полонини Плісце). З полонини Плісце слід вийти на гребінь хребта, що з'єднує вершини Грофа й Паренки та повернуги на південь. Підйом проходить через хвойний ліс, а потім через густі зарості гірської сосни. Стежка чітка, добре прочищена. Час виходу на вершину від будиночка на полонині Плісце без рюкзаків приблизно 1 год. - 1 год. 15 хв. Панорама вершин з г. Паренки майже така, як і з Грофи. Тільки вершина Попаді стає ближчою, а на півночі вид на Аршицю закриває масив гори Грофа. З Паренок при здійсненні кількаденної мандрівки можна продовжити маршрут на г. Попадя через вершину гора Мала Попадя. Існує й варіант виходу на г. Паренки з підходом до її схилу з Осмолоди по долині лівої притоки Лімниці - р.Петрос. Стежка з г.Паренки на г. Попадя чітка і добре прочищена. З Попаді можливий спуск в Закарпаття або в Дальній Дарів, до басейну річки Лімниця.