Прісноводна риба Карпат.
На жаль, в останні роки на столі українців майже не залишилося місця для цінної річкової та озерної риби: в результаті глобальних екологічних змін у внутрішньому водному балансі вона практично зникла, адже ще порівняно недавно, якихось 100 років тому, навіть у пониззі Прикарпаття водилася стерлядь. Заходила в Дністер на нерест білуга, осетра промишляли тут до середини XVIII століття.
Сьогодні в Карпатах залишилися для нас плотва, йоржі, лящі, окуні, щуки та карасі, та й ті в несприятливих екологічних умовах стали перероджуватися, хворіти й гинути. Так непомітно для самих себе залишили ми свій стіл без цінної річкової риби, споконвіку займала одне з центральних місць в карпатській кухні.
З розвитком рибальського та тралового флоту в наш раціон стала все більше і більше потрапляти морська риба й морепродукти і хоча вважається, що в морській рибі повноцінного білка більше, ніж у прісноводній, та до того ж вона і багата йодом. Однак прісноводна карпатська риба, за харчовими достоїнствами їй не поступається, а за смаковими, мабуть, і перевершує морську.
 По-перше, м'ясо річкових карпатських мешканок набагато м'якше і ніжніше, а отже, теплова обробка їх значно коротше, що дозволяє зберегти більшу кількість вітамінів і інших біологічно активних речовин.


Читайте також:

Карпатський піскар. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський короп. Корисні властивості. Рецепт карпатської кухні

Дика рибалка в Карпатах. Форель озерна і струмкова. Секрети дикої риболовлі

Карпатський жерех. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський короп. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський карась. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський вусач (вусань). Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Карпатський язь. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат

Яка риба водиться у карпатських природних водоймах

Найкращі природні фактори для дикої риболовлі у Карпатах

Рибалка у Карпатах. Рибні місця та рибна погода

Бойли для коропових, рецепти. Риболовля в Карпатах, на відпочинку, в походах


По-друге, запах морської риби більш специфічний, і далеко не всі сприймають його нормально, тому часто її доводиться довго вимочувати в підкислені або у солоній воді, а це призводить до втрати розчинних мінеральних солей. І ще - прісноводна риба йде в їжу практично повністю, тоді як морська використовується лише на одну третину від усієї маси.
Наприклад, у карпатських річкових сазанів, карасів, лящів ніколи не видаляють в процесі приготування голови - вони дають особливий навар і аромат. У морських риб же голову видаляти просто необхідно: вона неїстівна!
Розібратися, хто з риб любить прісну воду, а хто солону, не так-то і просто. Посудіть самі. Всі риби за місцем проживання і розмноження класифікуються наступним чином:  
морські - тріскові, камбалові, океанічні оселедці, морські окуні, анчоуси, сайра, зубатка, морські карасі, тунці та інші - живуть і розмножуються тільки у солоній морській або океанічній воді. З ними все більш-менш ясно, як, втім, і з представниками другої групи:
Прісноводні-карась, минь, лінь, язь, стерлядь, форель, сиг, щука, плотва, окунь - мешкають і ікру метають тільки в прісних водах річок, озер та ставків.
А ось далі вже складніше:
прохідні риби-осетер, севрюга, сьомга, кета, річковий оселедець живуть, як правило, в морі, а на нерест йдуть в річку, статися може і так, що запливе осетер вгору за течією високо, та й залишиться там на все життя. Можете, мовляв, вважати мене тепер прісноводним.
Є ще є волоцюги без постійного місця проживання - напівпрохідні риби - сазан, лящ, сом та ін. Ці поводяться і зовсім дивно: погуляти виходять в солоне море, а на зимівлю і для ікрометання повертаються в прісну воду. Можуть ці риби, втім, нікуди не подорожувати, а спокійно прожити все життя у своєму рідному озері, навіть не підозрюючи про існування морів.