Прощена (сиропусна)неділя. У Карпатах відзначають в останню неділю перед Великим Постом.

У стародавніх Карпатах в останню неділю до початку Великого Посту події супроводжувалися різними обрядами: спалення опудала, жартівливі поїзди, співання пісень. Гуляння закінчувалися починався самий тривалий піст. Залишається попросити прощення у ближніх за вчинені проти них гріхи, попрощатися з друзями і знайомими, щоб заговітися на весь Великий піст, перейти з ковбас та м'ясних страв на хрін та редьку і білу капусту.


Неділя сиропусна (або прощена неділя) у Карпатах.

В цей день востаннє дозволялося наїстися вареників із м'ясом, сиром, смальцем та сметаною - тому й сиропусна. В останню неділю перед Постом, за традицією люди очищалися не тільки від бруду, а й від своїх гріхів. У понеділок уже було пізно свої гріхи спокутувати: тому саме в неділю люди каялися, просили прощення за кривди.
В цей день у Карпатах обходили сусідів і просили прощення за образи. Вважалося, що саме в цей день має відбутися страшний суд, тому годилося «помиритися з тими, хто на цьому світі», і тричі зверталися із словами: Прости мені!, на що отримували відповідь: Бог простить...
Після такого діалогу люди цілувалися, а якщо й ні, то все ж вважали, що заподіяна кривда втрачала гріховну суть.
У такий спосіб народна звичаєва структура сприяла полагодженню конфліктів між людьми, як зараз кажуть, розряджала стресогенну атмосферу, може, тому ще й так казали у Карпатах: Не вічно ж носити камінь за пазухою.
Якщо люди все робили правильно, то рано-вранці мало вийти ясне сонце. Люди раділи цій прикметі і казали: якщо сонце рано вийде - то весна буде рання, гарна та гожа (отже - зуміли задобрити сонце). А ще люди у Карпатах казали: яка погода на сиропусну - така буде й на Великдень.
Дуже доброю ознакою була відлига надворі. Якщо курка води нап'ється - незабаром весна засміється.
Якщо довгі бурулі - то багато меду в дідулі.
У неділю ввечері, коли вже закінчувалось пущення, годилося вичистити з зубів навіть залишки  м'яса та сиру.
Та, за традицією, скрині матінки-землі відчинялися на Благовіщення. У цей день ви справді можете спостерігати, як сім рослин вийдуть із землі, ніби з відкритої скрині. Цим днем починається життя у природі. А за християнськими віруваннями в цей день Бог приходить на землю - і все починає буяти.