Різдво. Традиції святкування Різдва в різних країнах світу.
У 145 країнах світу Різдво Христове це найважливіше державне та релігійне свято. Різдво вважається сімейним святом, тому люди поспішають зібратися разом за щедро накритим столом. Проте в кожній країні є свої традиції та звичаї, яких на Різдво завжди намагаються дотримуватися.


Україна. Традиції святкування Різдва

6 січня о 12 годині ночі починається урочисте богослужіння у  храмах. А 7 січня прийнято вітати друзів і рідних з цим світлим святом. В Карпатах прийнято тримати відкритими двері будинків, щоб заходили усі, хто схоче відсвяткувати Різдво, поділитися святковою радістю. Традиційнa вечеря напередодні Різдва отримала назву «Святвечір», слово це походить від ритуальної  їжі, яку їдять в цей день - куті, каші з червоної пшениці або ячменю, жита, гречки, змішаної з медом, з мигдальним та маковим соком.  
Їжу на Святвечір не можна приймати до першої зірки, це на згадку про Вифлеємську Зірку, яка сповістила волхвам про Різдво Спасителя. А з настанням сутінків, коли спалахне перша зірка, помолившись усі сідають за різдвяний стіл та обмінюються вітаннями, бажаючи один одному всього доброго та світлого.
З Різдва починається й коляда – це свята, які тривають до Водохресного Святвечора й супроводжуються масовими гуляннями, відвідуванням рідних та друзів, маскарадами.
В Карпатах на коляду споконвіку було заведено рядитися в чудернацьки костюми, влаштовувати веселі ігри, ходити по домівках, будити сплячих та ледачих, вітати усіх зустрічних з поворотом сонця на літо та Різдвом Христовим. Закінчувалися колядки загальною потіхою та забавами.


США. Традиції святкування Різдва

Американці дуже люблять дарувати один одному подарунки. Вони потроху складають їх під розкішну ялинку протягом усього передсвяткового тижня. Діти-різдвяну ніч отримують подарунки від Санта-Клауса і залишають йому під ялинкою цукерки на випадок, якщо добрий дідусь зголодніє. Жителі невеликих міст на Різдво ходять один до одного в гості та співають різдвяні пісні.


Канада. Традиції святкування Різдва

Ввечері 24 грудня діти рано лягають спати, щоб скоріше отримати подарунки від Санти. А дорослі, повернувшись з Різдвяної служби, сідають за пишно накритий святковий стіл. У переддень Різдва театри організовують концерти різдвяних пісень, на яких панує святкова атмосфера. Актори та глядачі усі разом співають пісні й водять хороводи.


Норвегія. Традиції святкування Різдва

У Норвегії діти з нетерпінням чекають початку спеціальної різдвяної програми по телевізору - вони можуть весь ранок дивитися мультики. О 3 годині вся родина зазвичай йде на святкову службу до церкви. Багато хто у цей день відвідує могили померлих родичів. Увечері всі збираються за урочистою вечерею, після якої вся сім'я береться за руки і водить хороводи з піснями навколо ялинки. Після обов'язкового чаю з печивом усі відкривають подарунки, які заздалегідь були покладені під ялинку.


Австрія. Традиції святкування Різдва

Австрійці традиційно відзначають Різдво в колі сім'ї. Тут заведено прикрашати ялинку не іграшками, а шоколадом та мармеладом. Під час урочистої вечері всі одягаються розкішно - у свої кращі сукні та костюми. У цей вечір прийнято не замикати вхідні двері - в будь-який момент на вечерю можуть прийти родичі, друзі або знайомі.


Іспанія. Традиції святкування Різдва

Більшість іспанців обов'язково відвідують Різдвяну месу. Перед її початком вони збираються перед храмом, щоб потанцювати, взявшись за руки. Після богослужіння багато іспанців йдуть до улюбленого ресторану, щоб відзначити Різдво в колі родичів та друзів.
Польща. Напередодні Різдва відвідування храмів обов'язкова процедура, після того вся родина урочисто одягається і збирається за урочистою вечерею. Всі діляться облатками - тонкими прісними коржами, які символізують єдність. За традицією в усіх чотирьох кутах кімнати, де проходить Свята Вечеря, ставлять снопи вівса, під скатертину кладуть сіно, а на святковий стіл викладають зайві столові набори - в пам'ять про померлих членів родини. За столом усі співають колядки й згадують минулий рік.


Чехія. Традиції святкування Різдва

Чехи прикрашають ялинки ввечері 24 січня, потім дарують один одному подарунки й сідають усі разом за святковий стіл. Після вечері заведено ворожити на яблуках. Найбільше яблуко розрізають поперек. Якщо всередині виходить правильна зірочка, то наступний рік буде вдалим.


Болгарія. Традиції святкування Різдва

Готуватися до Різдва тут починають заздалегідь. Жінки печуть хліб та готують вечерю, чоловіки ріжуть порося. Господар будинку вибирає товсте поліно для святкового вогнища, що уособлює "новонародженого Бога". Коли він вносить поліно в будинок, то запитує домочадців: “Чи славите ви новонародженого Бога?”.
На що вони обов'язково відповідають: “Славимо, славимо, ласкаво просимо!” Коли запалюють багаття, це поліно кладуть посередині. Після урочистої вечері починаються колядки.


Естонія. Традиції святкування Різдва

Готуватися до Різдва естонці починають заздалегідь. Увечері всі вони йдуть до церкви на Різдвяну службу. Плетуть різдвяні вінки з ялини, сосни або ялиці, прикрашають їх стрічками й дерев'яними різдвяними фігурками. У Святвечір естонці зазвичай ходять в гості, а на Різдво вони збираються за багатим столом всією сім'єю.


Куба. Традиції святкування Різдва

Вперше майже за тридцять років народ Куби зміг відкрито відсвяткувати Різдво в 1998 році. Ця поступка була зроблена комуністичною владою на прохання Папи Римського Іоанна Павла II, який відвідав Кубу в січні 1998 року. Однією з головних традицій торжества є святкова Вечеря, яка символізує гарний початок різдвяного тижня.
Традиційних Санта Клаусів на Кубі не існує, ялинка на Кубі також не традиційне різдвяне дерево. Іноді кубинці прикрашають дерева, що нагадують чимось нашу сосну, часом - кактуси, а в основному - пальми. Декорують дерева хто чим може, в залежності від доходів сім'ї, часто саморобними паперовими іграшками й гірляндами.


Франція. Традиції святкування Різдва

Передсвяткова атмосфера панує на вулицях Франції перед головним католицьким святом - Різдвом. У цей день обов'язково прийнято робити подарунки, особливо дітям. За старим звичаєм вони виставляють свої черевички біля палаючого в цей вечір каміна, щоб Санта поклав їм вночі нагороду за гарну поведінку протягом минулого року.
Різдвяна вечеря «ревейлон» під різдвяною ялинкою - свято суто родинне, з традиційним різдвяним меню, де неодмінно мають фігурувати сім страв: суп з шавлією і часником, шпинат і запечена тріска, зелені та чорні маслини, смажена риба, цвітна капуста, селера в анчоусні олії, равлики та традиційний делікатес - гусяча печінка (фуа-гра). Особлива традиція французів - підготовка різдвяного поліна. Це робилося для того, щоб підвищити та поліпшити якість врожаю. Для різдвяного Поліна вибиралося то дерево, плоди якого були найкращими минулого врожаю. Вважалося, що зрізаний стовбур різдвяного дерева володіє магічними властивостями і може впливати на урожай.


Фінляндія. Традиції святкування Різдва

У Фінляндії починають готуватися до Різдва з 21 грудня, дня Святого Фоми. 24 грудня всі дружно йдуть в баню. Перед святом підлогу у селах застеляють соломою. Іноді на ній навіть сплять. Солома є матеріалом для різних різдвяних виробів: фігурок тварин та абажурів. Крім них будинок ще прикрашають ялинкою. Раніше, правда, її заміняла дерев'яна жердина, прикрашена червоним та зеленим папером зі 8-10 свічками. Різдво у Фінляндії - сімейне свято. Не прийнято ходити в гості. Бо вважається, що щастя теж може піти з дому. І ні в якому разі не можна забувати про тролів, інакше вони можуть помститися. А ось якщо ж їх задобрити, вони навіть принесуть подарунки.


Німеччина. Традиції святкування Різдва

У Німеччині на Різдво у вікнах усіх житлових будинків спалахують вогники різдвяних свічок. Ця традиція сягає своїм корінням в середні віки, коли свічки запалювалися тільки в будинках, вулиці ще не освітлювалися ліхтарями. На Різдво кожен виставляв свічку біля вікна, і темні вулички заповнювалися світлом. Особливий день - 24 грудня. Після обіду життя в більшості німецьких міст завмирає. Приблизно о десятій годині вечора повітря наповнюється дзвоном, що сповіщає про початок різдвяних служб. На службу в цей день йдуть навіть ті, хто в інші дні року взагалі не замислюється про Бога. Після служби влаштовується багата сімейна вечеря, а 25 і 26 грудня настає час дружніх візитів, зустрічей з друзями, колядок, поїздок і т. п.
Як би не святкували Різдво різні народи, але Свято Різдва Христового з одного боку на диво близьке й зрозуміле кожному, а з іншого боку існує його безмірна таємничість. Близьке, тому що кожен з нас стикався з дивом народження людини. А таємниче це свято тому, що пов'язане воно насамперед з таємницею Боговтілення.