Складові здоров'я і довголіття. Поради курортної медицини Карпат.

Апетит приходить під час їжі - говорить народна мудрість. Але чи здатний наш організм відібрати з усього розмаїття сьогоднішнього потенційно доступного «обіднього столу» саме те, що йому потрібно і корисно? Багато століть тому люди в Карпатах вже прекрасно знали про цілющу силу їжі та вміло використовували її в якості зброї проти хвороб. Але тільки в наші дні наукові дослідження підтвердили: натуральні продукти дійсно мають терапевтичний, лікувальний вплив на організм. Справді, деякі з них працюють навіть краще ліків і, на відміну від останніх, не мають побічних ефектів. Так що майте на увазі на майбутнє: коли ви відчуєте себе погано, не поспішайте в кабінет лікаря, а загляньте спершу у свій холодильник або в кухонну шафу.


Курортна медицина Карпат стверджує – достатньо всього лише підкоригувати  своє меню, щоб отримати величезний шанс прожити довге, повноцінне, здорове життя.

Їжа-постачальник будівельного матеріалу, необхідного для росту і постійного оновлення клітин і тканин організму. Вона ж - джерело енергії, завдяки якій організм здатний виконувати фізичну і розумову роботу. Навіть у спокої у дорослої людини для діяльності серця, для дихання, підтримки температури тіла витрачається приблизно 1400-1700 кілокалорій на добу. Витрата енергії при будь-якій роботі збільшується (при розумовій — до 3000, а при напруженій фізичній — до 5000 кілокалорій на добу). Людський організм - своєрідний двигун, що працює на трьох видах пального: вуглеводах, жирах і білках.
Вуглеводи - основне джерело енергії, особливо необхідне для роботи м'язів та нервових клітин головного мозку.
Жири - забезпечують організм розчиненими в них вітамінами (А, D, Е, К), які необхідні для будівництва і теплоізоляції тіла, забезпечують організм простими й складними жирними кислотами.
Білки - головний структурний елемент для клітин м'язів, сухожиль, хрящів, гормонів й ферментів. Однак цінність їжі обумовлюється не тільки вмістом жирів, білків та вуглеводів, але й присутністю в ній вітамінів і мінеральних речовин, через брак яких виникає велика кількість самих різних захворювань.


Курортна медицина Карпат виділяє найбільш важливі для людини вітаміни і мінеральні речовини, вони наступні:

Вітаміни - властивості й природні джерела.


Вітамін А.
Жиророзчинний вітамін, необхідний для нормального обміну речовин, здоров'я шкіри та очей. В організмі людини він утворюється з каротину (провітаміну А), який міститься в рослинах.
Джерела: морква, абрикоси, печінка, яйця, кисломолочні продукти.
Вітамін В1. Бере участь в обміні вуглеводів, білків та жирів, підвищує рухову і секреторну активність шлунку, нормалізує роботу серця.
Джерела: квасоля, картопля, волоські горіхи, печінка, гречка.
Вітамін В2.Бере активну участь в обміні речовин, впливає на ріст і розвиток плода в утробі, бере участь в синтезі гемоглобіну, необхідний для здоров'я шкіри, волосся й нігтів.
Джерела: капуста, помідори, овес, яйце, кисломолочні продукти.
Вітамін В3. Знімає фізичну втому, оберігає від передчасного старіння, підвищує гостроту зору. Джерела: печінка, гречка, овес, насіння, горіхи.
Вітамін В5. Бере участь у багатьох окислювальних реакціях, поліпшує апетит, знижує токсичну дію на організм важких металів, покращує діяльність головного мозку, запобігає депресії.
Джерела: кисломолочні продукти, цибуля, морква, овес.


Читайте також:

Здоров'я і довголіття людини тісно пов'язані з характером її харчування

12 кулінарних шедеврів Карпат. Які Вам обов'язково треба спробувати на відпочинку в Карпатах

Мольфари Карпат про живу та мертву їжу

Кухня та кулінарні вподобання довгожителя карпатських гір

Карпатське сало - унікальні лікувальні та корисні властивості

Проростки – біогенна, жива їжа, цілющий подарунок природи

Карпатська програма харчування для здоров'я серця і судин


Вітамін В6. Сприяє поліпшенню обміну жирів й білків, стимулює синтез ненасичених жирних кислот. Необхідний для боротьби з інфекціями, нормального функціонування нервової системи й профілактики анемії.
Джерела: курка, банани, квасоля, капуста, морква.
Вітамін В9 (фолієва кислота). Сприяє дозріванню еритроцитів в кістковому мозку, бере участь у синтезі амінокислот і нуклеїнових кислот, запобігає розвитку анемії, стимулює кровотворні процеси та сприяє засвоєнню вітаміну В12.
Джерела: огірки, морква, банани, курка, сир.
Вітамін В12. Бере участь у вуглеводному, жировому і білковому обміні. Необхідний для запобігання злоякісної анемії і дегенеративних змін в нервовій тканині. Покращує пам'ять й підвищує здатність до концентрації.
Джерела: ананас, курка, печінка, кисломолочні продукти.
Вітамін С. Потужний антиоксидант, що нейтралізує шкідливий вплив на організм вільних радикалів. Бере участь в обміні речовин, підвищує імунітет, зміцнює судини, загоює рани, стимулює утворення еритроцитів.
Джерела: цитрусові, ківі, червоний перець, ріпчаста цибуля. 
Вітамін D. Міститься тільки в продуктах тваринного походження. Синтезується в організмі під впливом сонячних променів. Впливає на мінеральний обмін та утворення і стан кісток; особливо необхідний молодому зростаючому організму.
Джерела: лосось, сир, молоко.
Вітамін Е. Потужний антиоксидант, який допомагає нейтралізувати шкідливий вплив на організм вільних радикалів. Стабілізує гормональний фон, відповідає за здоров'я шкіри, має антисклеротичну, антигістаміну й протизапальну дію.
Джерела: перлова крупа, авокадо, бурий рис.
Вітамін Н. Виробляється мікрофлорою кишечника, допомагає розщепленню і перетравленню жирів. Відповідає за здоров'я шкіри та волосся, запобігає появі сивини.
Джерела: помідори, яйце, печінка, гриби.
Вітамін К. Необхідний для нормального згортання крові та швидкого загоєння ран.
Джерела: авокадо, капуста, помідори.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Мікроелементи - властивості й природні джерела.

Залізо. Необхідне для утворення гемоглобіну крові, який входить до складу еритроцитів (червоних кров'яних тілець). Покращує сон, заряджає бадьорістю, підвищує імунітет.
Джерела: гриби, курка, печінка, капуста, баклажани.
Йод. Забезпечує нормальне функціонування щитовидної залози, запобігає ендокринним захворюванням.
Джерела: морепродукти, ріпчаста цибуля, яйця, баклажани.
Калій. Активізує ферменти, що контролюють вироблення енергії, забезпечує нормальну діяльність нервової системи, нормалізує артеріальний тиск, підтримує баланс рідини в клітинах.
Джерела: ананас, банан, авокадо, зелений чай.
Кальцій. Бере участь у побудові кісткової тканини оберігає від остеопорозу, захворювань серця й безсоння.
Джерела: молоко, сир, квасоля, ріпчаста цибуля, морква.
Кремній. Запобігає остеопорозу і підтримує здоров'я кісток, шкіри та нігтів.
Джерела: овес, житній хліб.
Магній. Бере участь у всіх імунних процесах, відіграє важливу роль в процесі згортання крові, синтезі естрогенів, роботі кишечника та жовчного міхура.
Джерела: банани, гриби, бурий рис.
Марганець. Необхідний для правильної роботи головного мозку і центральної нервової системи, впливає на обмін речовин.
Джерела: ананас, бобові, злаки.
Мідь. Активує ферментативні реакції, запобігає захворюванням серця. Необхідна для синтезу колагену.
Джерела: баклажани, гречка, овес, картопля.
Селен. Стимулює імунну систему і підтримує здоров'я очей, шкіри і волосся.
Джерела: гриби, часник, житній хліб.
Сірка. Виводить з організму токсини. Запобігає порушенням функції опорно-рухового апарату, покращує травлення і стан шкіри.
Джерела: сир, яйце, м'ясо, часник.
Фосфор. Активізує розумову і фізичну діяльність, забезпечує здоров'я кісток і зубів.
Джерела: риба, перлова крупа, житній хліб.
Хром. Регулює кровотворення, бере участь у вуглеводному обміні. Допомагає контролювати рівень цукру і холестерину в крові, запобігає розвитку діабету.
Джерела: курка, яйце, сир, квасоля, горох.
Цинк. Цілюще впливає на імунну та репродуктивну системи. Покращує здоров'я шкіри та волосся, запобігає розвитку діабету.
Джерела: ананас, гриби, буряк.


Природне джерело багатьох вітамінів і мінеральних речовин - овочі та фрукти.

Вони повинні обов'язково входити в раціон кожної людини щодня, в усі пори року, замінити їх іншими продуктами неможливо.
Свіжі овочі та фрукти багаті пектином й клітковиною - необхідними організму баластними речовинами, які не засвоюються, а виводяться в незміненому вигляді. Пектин, немов губка, вбирає токсичні речовини, не даючи їм всмоктуватися в кров. Клітковина стимулює жовчоутворення, виділення травних соків, а також рухову активність стінок кишечника.


Крім фруктів та овочів у вашу кухонну аптеку повинні входити:

м'ясо, риба та морепродукти; злаки й бобові; молочні продукти; горіхи й насіння; зелень й спеції.
У наступних статтях: відповідно до рекомендацій курортної медицини Карпат - ретельно відібрані продукти та блюда (доступні для приготування в домашніх умовах) зібрані в п'ять основних розділів курортних програм дієтичного харчування: «Зміцнення імунітету», «Очищення організму та схуднення», «Підвищення енергетичного потенціалу», «Допомога при стресах», «Стимуляція роботи мозку», «Стимуляція роботи м'язів», «Підвищення статевого потенціалу». Підписуйтесь на новини нашого сайту.

Міцного Вам здоров'я і чарівного відпочинку в Карпатах!