19 серпня. У Карпатах святкують Спас. Традиції свята.
Свято Спаса. Перетворення. Яблучний Спас. Мольфари Карпат кажуть що в день Спаса закінчується літо, в Карпатах є прислів'я "Прийшов Спас, готуй рукавички на запас"


19 серпня другий Спас - Яблучний (перший Спас-Маковія, Медовий в Карпатах святкують 14 серпня)

це свято Перетворення Спаса нашого - Ісуса Христа. Він же - яблучний Спас. За карпатськими церковними переказами, колись дуже давно в цей день узяв Ісус Христос Петра, Якова та Іоана й повів їх на високу гору. Там він прямо на очах у здивованих людей змінився: обличчя його засяяло, одяг став білий, аж ясний. До того ж явилися їм Мойсей та Ілля й вели розмови з Ісусом Христом. А з хмари почувся голос: «Це Син мій улюблений, у котрому моє благословення. Його слухайтеся». Ось яке перетворення Сина Божого мається на увазі.  
У церкві в цей день святять фрукти (груші, яблука), мед і жито пшеницю.

 

Мольфари Карпат кажуть що саме від цього дня можна їсти яблука.

В цей день карпатська родина урочисто сідає за стіл після повернення з церкви. Яблука під час цього святкового обіду найкраще смакують зі свяченим карпатським медом.
Цього дня в Карпатах поминають померлих родичів. Мольфари Карпат кажуть що це третій день протягом року, коли забуті покійники можуть вийти на землю. Боятися цієї події не треба, просто треба вчасно поминати померлих, згадувати їх добрим словом - і в цьому разі вони ніколи живих людей не турбуватимуть.


Яблучний Спас в Карпатах. Карпатські народні прикмети на Яблучний Спас:

Якщо день сухий, значить, уся осінь буде сухою, а якщо мокрий, то, відповідно, й уся осінь буде такою ж. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. А ще погода цього дня показує, якою буде погода на Покрову (14 жовтня).

Мольфари Карпат стверджують що в цей день не можна працювати по дому, особливо шити. У Карпатах існує приказка з цього приводу: "Хто на Спаса шиє - до кінця днів своїх сльози лиє".


14 серпня. Перший Спас - Маковея. Медовий Спас.

І за церковним, і за народним календарем це свято Першого Спаса, Спаса на воді - медовий Спас. Церковна традиція шанує цей день як такий, що зв’язує весь Успінський піст. Встановлено його з нагоди Божих знамень від ікон Спасителевих, Богородиці або Хреста Господнього під час битв князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами (1164 рік).
Маккавеі - це сім святих мучеників: Авім, Адім, Антонін. Гурій, Євсенон, Єлеазар, Маркелл. Ці святі, а також Соломонія (їхня мати) і Єлеазар (їхній учитель) були замучені Антіохом, сирійським царем, за віру християнську в II столітті до Різдва Христового Цей подвиг Маккавеїв надихнув Іуду Маккавея на повстання. За Божої допомоги повстання було успішне: повстанці здобули перемогу та звільнили Єрусалимський храм від язичницьких ідолів.
За карпатськими народними уявленнями, від цього дня бджоли вже не дають меду. Від самого ранку в Карпатах йдуть до церкви святково одягнені люди, щоб посвятити квіти, мак і воду. Вважається, що посвячені цього дня квіти, будучи вплетеними в косу, бережуть волосся від випадання. А мак, розсипаний на городі, сприяє гарному врожаю та оберігає хату.
Мольфари Карпат радять застосовувати чудодійні властивості маку для рятування оселі від уроків та пристрітів. Для цього треба просто посипати освячений в цей день мак навколо дому. За переказами, вода цього дня цілюща, тому якщо хворий викупається в природній карпатській водоймі, то може навіть позбутися своєї хвороби.
Діти в Карпатах дуже люблять обрядову страву цього дня. А страва ця - «шуліка». Готується вона ось так: господині випікають солодкі коржі, кришать їх на дрібні шматочки, а потім заливають медом і посипають маком. Надзвичайно смачно!