Відпочинок в Карпатах цілющі властивості, протипоказання, небезпеки
Гори Карпат сповнені різноманітності. Вони притягують видом величних засніжених вершин, темних ущелин, серед яких, як осколки неба, раптом з'являються сині озера, мальовничістю різнокольорових скель і шумливих водоспадів. Чистота повітря, підвищений рівень уф–радіації, можливість організації гірськолижного спорту збільшують їх рекреаційну цінність. Абсолютна більшість людей відзначає поліпшення свого самопочуття і підвищення працездатності під час перебування в горах Карпат.


Про цілющі якості гірської місцевості Карпат свідчать успіхи в лікуванні таких важких хвороб, як бронхіальна астма, легеневий туберкульоз і деякі нервові розлади, хвороби печінки, нирок, органів травлення тощо…

Однак у впливі гірського середовища на організм людини (особливо новачка) таяться і серйозні небезпеки, які з особливою силою проявляються на значних висотах. Це перш за все пов'язана зі зниженим атмосферним тиском гіпоксія (киснева недостатність) і гіпокапнія (зменшення напруги вуглекислоти в крові), які є причиною гірської хвороби. Симптоми (слабкість, задишка, серцебиття, втрата сну і апетиту тощо) бувають настільки сильними й тривалими, що можуть загрожувати не тільки здоров'ю, але і життю людини та вимагати його негайної евакуації на рівнину.
За абсолютною висотою у карпатських курортологів прийнято поділ на низькогір'я (400-1000 м), середньогір'я (1000-2000 м) і високогір'я (понад 2000 м). Такий поділ дещо умовний, оскільки дослідження лікарів, фізіологів, медікогеографів і кліматологів дозволили зробити висновки, що зміни, що спостерігаються в організмі людини в горах, обумовлені всім комплексом властивих їм географічних умов. У зв'язку з цим гірська хвороба в Альпах виявляється починаючи з висоти 3000 м, в Тянь–Шані – 3500, в Андах – з 4000, на Памірі й в Гімалаях – з 5000 м. В одній і тій же гірській країні взимку гірська хвороба проявляється у людей на менших висотах, ніж влітку, оскільки її прояви залежать від погоди.  
Дослідники зазвичай відносять високогір'я (разом з жаркими пустелями і холодними полярними областями) до екстремальних зон – таких, які найбільш несприятливо діють на організм людини.  Подорожуючи в горах Карпат і займаючись гірськолижним спортом, можна в будь-який сезон зустрітися з небезпечними каменепадами, брудокам'яними потоками – селями, лавинами, раптовими підйомами води в річках і хуртовинами. Але в цілому гірські райони Карпат з їх вертикальною зміною кліматичних умов, різноманітністю ландшафтів і меншою, ніж на рівнині, зміненістю природи людиною займають особливо цінне місце з точки зору відпочинку, туризму та оздоровлення.


Читайте також:

Карпати лікують. Лікувальні властивості карпатських лісів

Кліматотерапія. Лікування природою, енергетикою Карпат

Карпатська вода - напій вічної молодості

Програма довголіття. Феномен довгожителя карпатських гір

Карпати лікують. Лікувальні властивості карпатських лісів

Відпочинок в Карпатах, вірний шлях до здоров'я та довголіття

Колекціонуйте яскраві враження - в Карпатах це можливо!

Дихайте Карпатами! Самим цілющим є повітря карпатських гір

Корисні властивості клімату карпатських гір

Хвойне повітря Карпат. Лікувальні та корисні властивості

Мольфари Карпат про таємниці співаючих тібетських чаш


Гірське середовище Карпат та відпочинок в Карпатах очищає, регенерує, тренує, тонізує і гартує організм людини,

стимулює кровотворення, активізує системи, що беруть участь в транспортуванні крові, сприятливо позначається на кислотно-лужному обміні, а часто і на нервовій системі. З акліматизацією до гірських умов підвищується загальна стійкість організму до будь-яких несприятливих впливів навколишнього середовища (до дії отрут, опіків). Відзначено посилення здатності до загоєння ран. Вважається, що здорові люди здатні пристосовуватися до перебування в горах на висоті до 4000 м (цифра коливається в різних гірських системах). Вище розташовується зона неповної компенсації. Ця екстремальна зона підходить тільки для тренованих альпіністів і для оздоровлення людей використовуватися не може.
Але і на більш низьких висотах, наприклад в Карпатах, слід пам'ятати, що поряд з позитивними властивостями гірське середовище має низку особливостей, які можуть бути шкідливими і навіть небезпечними для молодих і здорових людей. Необхідно проведення ряду захисних заходів в період пристосування організму до незвичайної гірської природній обстановці.
При правильній  акліматизації (коли люди піднімаються спочатку на невелику висоту, а потім, коли вони пристосуються до перебування на ній, піднімаються трохи вище, і так далі) недолік кисню компенсується посиленням кровотворення.
У місцевих жителів Карпат– горян, адаптованих до таких умов спостерігається збільшення грудної клітини («бочкоподібні груди»). Туристи не повинні забувати про те, що надмірні фізичні навантаження в період акліматизації в Карпатах можуть принести велику шкоду здоров'ю і їх слід уникати.


Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Зменшення атмосферного тиску і, отже, парціального тиску кисню при поступовій, особливо при ступінчастій акліматизації тренує судинну систему, що важливо для активного відпочинку та спортивного загартування. Підвищується у міру зростання висоти притік сонячної радіації, а також надходження уф–радіації в помірних кількостях що корисні для здоров'я. Вони допомагають легше переносити знижені (в порівнянні з рівниною) температури і дозволяють засмагати навесні, восени і навіть взимку. Однак в надмірно великих дозах інсоляція може призвести до опіків відкритих частин тіла і до снігової сліпоти. Особливо вона небезпечна на сніжниках і льодовиках Карпат, блискуча поверхня яких додає від сонця значну частку відбитої радіації.


В горах Карпат, навіть на невеликих висотах, сильно зменшена загальна бактеріальна забрудненість повітря, що, безперечно, корисно.

Відзначається також збільшення іонізації повітря, найбільш помітна близько швидких річок і водоспадів. Підвищена уф–радіація також сприяє (при малій запиленості повітря) тривалому існуванню легких іонів, наявність яких вважається дуже ефективним.
У багатьох гірських місцевостях Карпат часто зустрічаються так звані «фени». Ці вітри виникають, якщо на шляху повітряної течії розташовується орографічна перешкода і повітря засмоктується вниз під неї, опускаючись по підвітряному схилу. «Фен» часто буває сильним, поривчастим, з високою температурою і зниженою вологістю повітря (при низхідному русі повітря відбувається його нагрівання і висушування). При такому вітрі за кілька годин може статися стрибок температури в 10 і більше градусів.
Для рекреації значення фенів дуже велике: з одного боку, вони сприяють сприятливості погоди навесні і восени (сонячно, тепло), з іншого – при них бувають небезпечні повені і сходження снігових лавин. Влітку вони висушують рослинність.
У горах, як і на узбережжях морів, озер і океанів (бризи), існує місцева циркуляція: гірсько-долинні вітри, що дмуть вдень вгору по долинах, а вночі – у зворотному напрямку. Різкість ж зміни погоди, в Карпатах пов'язані з проходженням атмосферних фронтів, з раптовими стрибками температури, тиску і вологості повітря, а також швидкостей вітру, зазвичай помітно зменшується в долинах і улоговинах, захищених високими хребтами.
З усього вищесказаного випливає, що далеко не всяка гірська місцевість може надавати оздоровчий вплив на людину. Однак передгірські й більшість гірських районів Карпат давно і заслужено відносяться до курортних місцевостей, не тільки окремі точки на карті Карпат, а всі їх передгірні, низькогірні та середньогірні райони, які володіють комфортними кліматичними умовами, визнано перспективною лікувально-оздоровчою територією. Зазвичай для цих місцин характерний відносно рівний хід метеорологічних елементів протягом усього року.


Біологічна дія клімату Карпат різноманітна:

заспокоює і тонізує нервову систему, покращує регуляцію життєвих процесів, активізує обмін речовин, функцію дихання, кровообігу, травлення, підвищує імунітет організму до різних захворювань, в тому числі і до інфекційних. Озон, що збагачує гірське повітря, має дивовижну здатність руйнувати бактерії, віруси й грибки. Озон підсилює окислювально–відновлювальні процеси, швидко зменшує і знімає ознаки інтоксикації, покращує мікроциркуляцію, тим самим посилює постачання тканин киснем, тобто ліквідує кисневе голодування, мобілізує жирові ресурси на підвищення енергетичних витрат, підвищує імунітет.
Мальовничість та своєрідність рельєфу Карпат, наявність порожистих бурхливих річок, покритих темнохвойною рослинністю гір з високими вершинами, альпійські луки, велика кількість малих і великих унікальних за своєю красою озер – все це створює прекрасний психоемоційний фон для санаторно-курортного лікування та відпочинку.