Як в Європі правильно вибрати по-справжньому корисне вино. Сертифікати, коди, стандарти, виробники.
У наш час на наших прилавках та на прилавках європейських магазинів представлений величезний вибір вин найрізноманітніших марок. На жаль, серед них можна зустріти і ті, які не відповідають стандартам якості та містять у собі ряд  домішок. Вони не просто не мають ніяких цілющих властивостей, але і часом виявляються небезпечними для здоров'я. На 100 % можна бути впевненим в якості вина, тільки якщо приготувати його власноруч. Але це задоволення доступно далеко не кожній людині. Як же бути? Можливо зрозуміти, що купується нами напій дійсно корисний і його цілющі якості не зникнуть через кілька років? Виявляється, можливо. Достатньо розумно підійти до вибору і зберіганню вина.
Щоб вибрати якісне вино, важливо врахувати ряд моментів: виробника, сорт винограду, колір, прозорість, аромат, смак, термін витримки напою.


Читайте також:

Франція. Шампань. Легендарний і самий ігристий регіон Франції

Як у французькій Шампані виробляють справжнє шампанське вино


Сертифікат якості вин "Нового" та " Старого Світу".


Сертифікатом якості європейського доброго вина є дві етикетки на пляшці - лицьова та тильна. Це своєрідна візитна картка напою. Чим вони докладніше, тим якісніше продукт. Тому в першу чергу уважно вивчіть їх.
- На етикетці обов'язково має бути напис - «натуральне виноградне вино».
- Вибирайте краще марку з назвою «сухе вино». Як правило, напівсухі вина роблять з гірших та дешевших сортів винограду.
- На пляшці добротного напою завжди вказується виробник. Якщо ж його назва прихована або дуже нерозбірливо написана, то, швидше за все, вино не дуже хорошої якості. Адже смак вина багато в чому залежить від регіону, де воно було виготовлене.
- Досить часто на дешевих винах можна побачити напис “з кращих сортів”. Насправді на етикетці повинен бути вказаний сорт або сорти винограду. Бажано також, щоб поруч був припис з регіоном, де вирощували виноград.
- Звичайно, при виборі вина зовсім не обов'язково розбиратися в географічних особливостях різних регіонів і способах обробітку виноградників. Достатньо лише довіритися тим країнам, які завоювали світове визнання як кращі винороби. Наприклад, Франція (провінції Бордо, Бургундія, Шампань), Італія (Тоскана), Америка (Орегон, Напі, Сономі) тощо. Так ви можете бути впевнені, що купуєте вино, виготовлене за досконалим технологіям.


Французькі вина, як правило, більш витончені, легкі.
Італійські - насичені, міцні.
Іспанські - відрізняються невеликою гіркуватістю та терпкістю.
Чилійські - володіють яскравим і соковитим смаком.
Австралійські вина-досить міцні та щільні, наділені незвичайним букетом.
Австрійські, німецькі та канадські вина - більш квасні, оскільки виноград вирощується в регіонах з менш теплим і сонячним кліматом.
Вина "Нового Світу" найчастіше відрізняються яскраво вираженим фруктовим ароматом, в той час як в "Старому Світі" такі напої мають більш стриманий букет.


Вина Нового Світу - це вина, вироблені за межами традиційних виноробних районів Європи та Близького Сходу (Старого Світу), зокрема це вина з Аргентини, Австралії, Чилі, Нової Зеландії, Південної Африки, США


- Крім того, на етикетці може бути вказана інформація, в якій бочці зберігалося вино до розливу. Найкращі напої визрівають в дубових бочках. Якщо вам подобається ванільний присмак вина, шукайте інформацію про те, що напій зберігався в бочках з американського дуба. Якщо ви хочете спробувати вино з відтінком чорного або білого перцю, кориці, кави, на етикетці має бути вказана витримка в бочках з французького дуба. Однак, досить часто винороби використовують для бочок дешеві матеріали. Якщо на етикетці ви виявите фразу типу “oak maturation” або “oak influence” - це значить, технології виготовлення підтримувалися не на вищому рівні, а самі бочки з різної деревини.
- Якщо на етикетці ви знайдете напис “Contains sulfites”, це означає, що для підвищення стійкості такого вина при зберіганні були додані спеціальні речовини - сульфіти.
Серйозної шкоди здоров'ю, вони, звичайно, не завдадуть. Але нічого хорошого від них чекати не варто. Так, особливу чутливість до сульфітів проявляють алергіки. Проте, подібні вина сьогодні дозволено виробляти і продавати. Так що будьте уважні, при вивченні етикетки.
- Зверніть також увагу на рік врожаю. Якщо такі дані відсутні, то це вино ненатуральне і виготовлено з використанням концентратів.
Цікаво, що в історії виноробства було не так багато сприятливих років для отримання по справжньому високоякісного вина. Перший грандіозний урожай з моменту розливу вина в пляшки був зібраний в 1811 році. Найкращими врожайними роками, скажімо, бордоських червоних вин вважаються 1858, 1864, 1865, 1870, 1875, 1900, 1928, 1929, 1961, 1986 роки, бургундських червоних - 1928 рік.
Напої, виготовлені в ці роки, є найвищим класом у розвинених країнах світу.


Читайте також: Україна-Європа-Світ
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних та допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ

В усіх країнах, що виробляють вина, щорічно випускаються карти з кращими врожайними роками для вин або так звані міллезіми. Однак, не варто ганятися в пошуках висококласного вина, спираючись тільки на карти миллезимов. Часом навіть вдалі врожаї можуть бути оманливими і не призводять до отримання елітного вина. Річ у тому, що висока якість напою визначається тільки протягом перших п'яти років його витримки. Не завжди вино, виготовлене в особливо хороший урожайний рік, повністю розкриває свої смакові якості. Тому звичайне вино, одержане в будь-який період з якісних сортів винограду, може виявитися а не трохи не гірше.
- Якщо вино дійсно якісне, то на етикетці відзначається рівень національного контролю якості. Для Франції, наприклад, це - AOC, VindePays, VindeTable; для Італії - DOCG, DOC, IGT, VdT. Тут є досить простий спосіб визначення хорошого вина. Чим ближче за алфавітом до букви “А” починається назва категорії якості, тим краще це вино. Однак, просто переконатися в сертифікації продукту ще недостатньо для того щоб на вашому столі з'явився натуральний та корисний напій. Кращий спосіб перевірити якість продукту - продегустувати його на смак, колір та вигляд.
- І запам'ятайте одну саму цікаву деталь класифікації вин "Старого" та "Нового Світу", найдорожче далеко не завжди означає найкорисніше. У наступних статтях інформація про смак, колір і вид, найкорисніших вин "Старого і Нового Світу" підписуйтесь на новини нашого сайту.