Альпи. Австрія. Озеро Топліц. Таємниця озера, скарби III Рейху
Альпи. Австрія. Озеро Топліц. Таємниця озера Топліц. Альпійське озеро Топліц - підводна схованка вищого керівництва СС та Третього Рейху. Скарби III Рейху в Австрійських Альпах. Топліцзе, Топліц, Топліцке; нім. Toplitzsee - гірське озеро в Альпах. Розташоване в Австрії, на землі Штирія, приблизно в 98 км на схід від Зальцбурга.  


Місця в Європі які варто відвідати українському туристу. Знакові місця Європи.

Наприкінці другої світової війни у цьому озері було затоплено велику кількість підроблених паперових грошей, виготовлених в'язнями концтаборів в рамках так званої операції «Бернхард». Згідно з історичними документами, в озері, крім фальшивих грошей, нацистами були затоплені твори мистецтва, награбовані під час Другої світової війни, а також золото й численні документи, у тому числі відомості про інші схованки з награбованим, банківські рахунки, тощо.
Озеро розташоване в Альпах на висоті 718 метрів над рівнем моря, має довжину 2 км, ширину 400 м максимальну глибину близько 103 м. Живлення озера здійснюється за рахунок підземних вод. Кисень у водах озера міститься на глибині до 20 метрів, води нижче цієї позначки є солоними; риби в озері мешкають на глибині не глибше 18 метрів. На великих глибинах були знайдені дивні бактерії і черв'яки, які здатні жити без кисню.   
Перед самим закінченням Другої світової війни, в березні 1945 року, група есесівців, протягом двох днів топила ящики в гірському австрійському озері Топліц-Зеє. Що було всередині стало відомо тільки через десятиліття. Це сталося, коли дослідники на підводному човні змогли опуститися на 80-метрову глибину озера, й на його дні виявити похмурі свідчення минулого. Всі спроби розкрити таємницю озера в минулому, закінчувалися смертю пошуковиків.


Перші жертви на озере Топліц.

Влітку 1945 року в федеральній землі Штирія, в американській зоні окупації Австрії, місцеві рибалки стали все частіше приносити в банк для обміну англійські фунти. Незабаром з'ясувалося, що купюри не справжні, а дуже якісна підробка. Рибалки дали свідчення, що гроші знаходили у воді на березі озера Топліц.
Перша спроба підняти з дна озера схованки Третього рейху була зроблена американськими і англійськими водолазами. За однією версією, вони довго пірнали, але нічого не знайшли. З іншої – пошуки припинилися відразу після смерті одного з водолазів, чий кисневий шланг виявився перерізаним кимось на глибині. Війна тільки закінчилася, і після цього випадку охочих ризикувати своїм життям більше не знайшлося.


Альпійське озеро Топліц з «подвійним дном».

Це озеро з подвійним дном. На глибині 4-5 метрів у ньому плавають підводні острови. Вони являють собою скупчення затонулих колод. Прямо під ними – 5-6 метрів мулу, а далі – повна тьма. Австрійські пошуковці з «Чорного хреста» багато раз опускалися в глибини цього озера, але підняти на поверхню виявлені предмети жодного разу так і не змогли. Зате всі залишилися живі. Австрійське озеро Топліц має дві назви-Топліц-Зеє і Топліц. Знаходиться воно в 60 кілометрах на південний схід від Зальцбурга, в австрійських Мертвих горах.
В туристичних проспектах його називають «Чорною перлиною». Дістатися до нього не просто — дорога до озера веде через три перевали висотою більше двох кілометрів. Вчені, після обстеження встановили, що на глибині 18 метрів в озері Топлиц практично повністю відсутній кисень, що є згубним для всіх живих організмів, а місцями глибина озера перевищує сто метрів.


Скарби вищого керівництва СС та Третього Рейху

Деякі дослідники стверджують, що в ящиках, затоплених есесівцями на дні озера Топліц були тонни золота, яке німці вивезли з окупованих європейських країн до Німеччини. Інші - кажуть що там містяться також документи, що розповідають про те, на яких банківських рахунках зберігаються гроші, вилучені нацистами у євреїв. Але ті й інші сходяться на думці, що в Топліц-Зее зберігаються десятки найцінніших скарбів. Мова, зокрема, йде про 50 ящиків, вивезених з підвалів рейхсбанку в Берліні, і про 22 каністри із золотом улюбленця Гітлера Отто Скорцені, про 5 кг діамантів Кальтенбруннера, і про цінну колекцію поштових марок, яка належала Герінгу, також про зниклі сейфи з ювелірними виробами, і про рідкісну колекцію старовинних монет.
З 1945 року число загиблих шукачів скарбів невблаганно зростало. Донині існує припущення, що воно охоронялося таємними "коммандос" з числа колишніх есесівців, які невпинно стежили за награбованим спадком нацистів.


Читайте також: Україна-Європа-Світ
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних та допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ

У лютому 1946 року на озеро прибули два інженери з Лінца - австрійці Хельмут Майер і Людвіг Піхлер та їх приятель Ганс Хаслінгер. Інженери, досвідчені альпіністи піднялися на гору Раухфанг, що нависає над Топліц-Зеє. Хаслінгер пішов з ними, але з незрозумілої причини незабаром повернувся в базовий табір, розбитий на березі озера, а через кілька днів повернувся - у Лінц. Через місяць місцева влада, схаменувшись, що від альпіністів немає ніяких звісток, а їх намети на березі стоять порожніми, почали пошуки.
Високо в Мертвих горах була виявлена складена зі снігу хатина, де лежали трупи Майєра і Піхлера. Причому живіт Піхлера був спорот, а його шлунок вийнятий і засунуть в його ж рюкзак. Розслідування події ні до чого не призвело, але пізніше стало відомо, що в роки війни Майєр і Піхлер брали участь у випробуваннях секретної зброї на берегах Топлиц-Зеє.
Тим часом на озеро продовжували приїжджати "туристи". У 1947 році в одному з них впізнали колишнього ад'ютанта Бормана. Його відправили в табір, але про причини свого візиту на береги озера він так нічого і не сказав. У серпні 1950 року на озеро Топліц приїхав Гамбурзький інженер Келлер у супроводі професійного скелелаза Герта Геренса. При спробі піднятися на стрімкий південний схил гори Рейхенштейн шнур, що зв'язував альпіністів, обірвався, і Геренс впав у прірву. Келлер, давши свідчення про нещасний випадок, спокійно поїхав. Родичі альпініста провели власне розслідування і з'ясували, що Келлер під час війни був начальником секретної бази підводних човнів і курував дослідницькою станцією СС на Топлиц-Зеє. Приблизно в цей же час на берег озера прибули і зупинилися в маленькому місцевому готелі три французьких геолога з рекомендаційним листом від армійського командування в Інсбруку. Місцева поліція вченим не заважала , і через вісім днів вони відбули, завантажив в машину чотири важких ящики зі зразками, як вони говорили, мінералів. Коли власник готелю прийшов в банк міняти отримані від «вчених» гроші, то виявилося, що це фальшиві купюри.
У 1952 році на березі озера були знайдені дві невідомі людини з простреленими головами. Не встигла поліція толком розслідувати цю справу, як на іншому березі був знайдений мертвим вчитель географії з Франції Жан де Соз. Недалеко від трупа виявили свіжий глибокий шурф. Коли його почали засипати, то з'ясувалося, що землі не вистачає, щоб зарити яму. Дуже ймовірно, що француз щось знайшов і поплатився за це життям.


Експедиція журналу «Штерн»

У 1959 році західнонімецький журнал "Штерн" вирішив розібратися раз і назавжди з загадками Топліца і взявся за власне розслідування. Команда аквалангістів протягом п'яти тижнів досліджувала дно озера. Були підняті п'ятнадцять дерев'яних і залізних ящиків, в яких опинилися фальшиві англійські банкноти 1935-1937 років на суму 55 тисяч фунтів стерлінгів. А в останньому ящику опинилися документи колишнього головного управління імперської безпеки (РСХА) і списки в'язнів концентраційних таборів. Ще кілька десятків виявлених ящиків піднімати не стали. Операція раптово була зупинена. З редакції журналу прийшла телеграма з розпорядженням: «Подальше перебування недоцільно. Негайно припинити пошуки». Цілком природно поповзли чутки, що якісь люди заплатили власникам «Штерна» дуже велику суму, щоб ті припинили пошуки. Представники МВС Австрії офіційно стверджували, що в ящиках, знайдених експедицією "Штерна", знаходилися "виключно фальшиві банкноти англійських фунтів стерлінгів". Але на одній з прес-конференцій хтось проговорився, що «щоденників Гіммлера серед паперів не виявилося».


Озеро, що пожирає пошуковиків.

Влітку 1963 року стався ще один трагічний випадок зі смертельними наслідками. Три західнонімецьких туристи оселилися в Альтаус-Зеє. Через кілька днів один з них загинув у Топліц-Зеє. Він виявився спортсменом з Мюнхена, а його супутники, як з'ясувалося пізніше, виявилися колишніми нацистами і співробітниками фашистського Абверу. У 1963 році австрійські водолази виявили на глибині сімдесяти дев'яти метрів німецький літак. Що було в ньому, з'ясувати не вдалося, оскільки і ця експедиція була раптово достроково припинено. А 6 жовтня 1963 року, 19-річний фахівець з підводного плавання німець Альфред Егнер, який приїхав на Топліц "попірнати" , був знайдений мертвим. Обставини його смерті були дуже підозрілі, але розслідування, як зазвичай, знову так нічого і не дало. У листопаді 1963 року ще один шукач скарбів, сімнадцятирічний Вальтер Ниггл, потонув у сусідньому озері Алат, і теж при досить дивних обставинах...
Річ у тому, що з сусідніх озер, які прославилися набагато менше Топлица, теж діставали фальшиві купюри, і там теж було зареєстровано низку дивних смертей. Як би там не було, але після цих випадків занурення на дно озера були офіційно заборонені австрійською владою. Після цього цілих 20 років повідомлень про загибель пошуків з Австрійських Альп не надходило.
Експедиція Фріке.
Ганс Фріке відправився на озеро Топліц в якості вченого-біолога в 1983 році. Метою його експедиції були не таємничі скарби озера, а вивчення його флори і фауни. І це при тому, що як зазначалося вище: на глибині 16 метрів відсутній кисень. Звичайно, Фріке знав про загибель багатьох пошуковиків. Але його експедиція була підготовлена краще за всіх попередніх – оскільки в його розпорядженні був підводний човен. "Під час першого занурення ми не сподівалися знайти щось значне. Думали, що підберемо якісь залізяки і пару англійських асигнацій. Але на наш подив, фальшивок на дні виявилося значно більше», - розповів потім Фріке. Непомітно для самого себе біолог Фріке перетворився на пошуковика, а потім і в історика. Вже незабаром після перших занурень Фріке виявив на дні озера Топліц залишки військової техніки, затопленої за часів Другої світової війни. На дні також виявилися останки гідролітака, можливо того, про який згадували австрійські водолази в 1963 році. За допомогою австрійських аквалангістів - саперів Фріке підняв уламки ракети, бомби, міни і понтона. З'ясувалося, що боєприпаси призначалися для систем корабельного озброєння. Виявилося, що в роки війни поруч з озером розташовувався інститут СС, що займався озброєнням для ВМФ Німеччини.
Ганс Фріке став з'ясовувати, який же зв'язок може бути між інститутом і підробленими банкнотами. "На перший погляд між дослідницьким інститутом і підробленими асигнаціями немає нічого спільного, проте, добре відомо, сто під час війни лабораторія і фальшивки були зброєю Гітлера. Інститут розробляв нові види озброєння для підводних човнів. А банкноти друкувалися для підриву британської економіки.
Підпільна друкарня фальшивок перебувала в таборі смерті Заксенхаузен. Фашисти знищили в ньому понад сто тисяч чоловік. Лабораторія з виробництва підроблених купюр була ізольована від інших приміщень табору. Заксенхаузен обладнали ультрасучасними на той момент машинами. Таємне виробництво отримало зашифровану назву "операція Бернгард". За деякими даними, 12 фахівців-фальшивомонетників, були нагороджені фашистськими медалями.


Військові таємниці озера Топліц.

Німеччина потребувала переоснащення свого флоту. На початку війни німецькі субмарини здійснювали морську блокаду Британії, але союзники знаходили підводного човна з допомогою локаторів і літаків, і допомогою глибинних бомб знищили безліч німецьких підводних човнів. Всупереч фашистській пропаганді британський флот перемагав на всіх напрямках. Виходячи з цих реалій, працівники лабораторії на озері Топліц працювали над створенням підводної ракети-нової надзброї. Випробування проходили не тільки на воді, але і в сусідніх Мертвих горах. Відступаючи, німці підірвали майстерні, затопили частину обладнання та зразки секретної зброї.


Розповідь про експедицію 2001 року.

Таємниця гірського озера Топліц-Зеє, що в 80 кілометрах від австрійського Зальцбурга, знову привернула до себе увагу у 2001 році. На його дно була відправлена чергова, тринадцята вже за останні 50 років експедиція, в надії відшукати нарешті те, що не дає спокою історикам і фантастам, політикам і військовим, банкірам та музейних експертів.
В цей раз використовувалося найсучасніше обладнання - американський глибоководний батискаф "Фантом". Команда "Фантома" підписала контракт з телевізійною компанією CBS Broadcasting inc та центром Симона Візенталя в Лос-Анджелесі, який займається, зокрема, пошуками довоєнних вкладів євреїв, які стали жертвами Голокосту. Сума контракту не розголошувалася. За деякими даними, вона становила кілька мільйонів доларів. Нирці мали обстежити площу розміром 2 кілометри на 400 метрів на глибині понад сто метрів і підняти на поверхню все, що представляє інтерес для замовників.
Перші ж занурення дали несподівані результати. Встановлені на батискафі фотокамери зняли в одному з найбільш глибоких місць кілька довгастих предметів. З допомогою роботів вдалося зачепити і підняти на поверхню дев'ять оцинкованих ящиків вагою близько 100 кг кожен. За підйомом спостерігали сотні туристів, для яких неподалік побудували величезний пліт. Проте журналісти, які чекали тут же сенсацію були розчаровані. Спочатку узбережжя, куди доставили таємничий вантаж, було оточене поліцією. А потім ящики завантажили в броньовані вантажівки і під конвоєм відправили в Зальцбург. Про їх вміст обіцяли розповісти "після вскриття".
Однак спонсори заходу так досі і не повідомили, що ж у цих ящиках було. Є версія, що там все-таки виявилися номери рахунків гітлерівської верхівки, які були використані центром Візенталя в останніх судових процесах з німецькими та швейцарськими банками.
Через те, що результати останньої експедицій не оприлюднюються, існує багато версій про поховані на дні скарби. Один з найбільш відомих авторів-австрійський письменник Маркус Кеберль, наприклад, доводить, що під товщею води Топліц-Зеє нацисти приховали не що інше, як контейнери зі знаменитою бурштиновою кімнатою. Є свідчення очевидців, як за два дні до закінчення війни есесівці скинули в западину під назвою "Чортове лігво" вміст кількох вантажівок. Вважають, що це були ті самі контейнери, слід яких втратили в Кенігсберзі.