Дерев'яні церкви Карпат часів середньовіччя, зі списку Світової спадщини ЮНЕСКО
Екскурсії Західною Україною. Стародавні Карпатські церкви часів середньовіччя. Рік внесення до спадщини ЮНЕСКО: 2013.
Дерев'яні церкви Карпатського регіону Польщі та України — група історично цінних унікальних дерев'яних церков, які 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що проходила в Камбоджі, були занесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Українські дерев'яні храми – прекрасні і автентичні пам'ятки, в яких найбільше виражені національні риси архітектури. В Україні зберіглося близько 2 тисяч об'єктів дерев'яної сакральної архітектури. Польща та Україна вирішили об'єднати свої зусилля у боротьбі за світове визнання. Дві країни подали спільну транскордонну заявку «Дерев'яні церкви Карпатського регіону в Польщі та Україні», яку було підтримано в червні 2013 року.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Церква Святого Духа
Розташування: Львівська область, Жовківський район, село Потелич.
Час створення: 1502 р. Найстаріша дерев'яна церква Львівщини та найстаріший український тридільний дерев’яний храм. Яскравий приклад забудови бойківського типу з ступінчасто-пірамідальним перекриттям. Заможні місцеві гончарі звели її на свої кошти на місці спаленого татарами колишнього храму Бориса і Гліба. Існує переказ про те, що у церкві Святого Духа бував на Літургії Богдан Хмельницький. Однією з найбільших унікальностей церкви св. Духа є її монументальний стінопис, який датується 1620–1640 рр. Окрім того, що розписи є одні з найдавніших і добре збережені, їх цінність полягає ще й у довершенності і цілісності по всьому храму. Ікона «Деісус» виконана відомим іконописцем Іваном Рутковичем у 1683 р. Поряд з церквою знаходиться дерев'яна квадратова в плані двоярусна 20-метрова вежа-дзвіниця, збудована у той самий час, що і церква. Дзвінницю ремонтував майстер Казимир Домінікович у 1736 р.
Церква Собору Пресвятої Богородиці
Розташування: Львівська область, Турківський район, село Матків. Час створення: 1838 р. Видатна пам'ятка бойківської архітектури та монументального мистецтва. Церква тризруба, триверха. Квадратні зруби розташовані по осі захід-схід. Обабіч вівтаря прилягають невеликі прямокутні ризниці. Основні об'єми завершують восьмибічні верхи, над навою з п'ятьма заломами. А над вівтарем і бабинцем – з чотирма заломами, що увінчані шоломовими банями з маківками і хрестами. Оперізує церкву піддашшя оперте на східчасті виступи вінчів зрубів, під яким на західному фасаді влаштований засклений ґанок.
Церква Святої Трійці
Розташування: Львівська область, місто Жовква. Час створення: 1720 р. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи. Першу будівлю церкви звели 1601 року. 17 червня 1719 р. вибухнула пожежа, яка знищила все Львівське передмістя і храм Пресвятої Трійці. Нову церкву збудовано 1720 р. коштом парафіян та королевича Костянтина на місці згорілої. Церква становить собою дерев'яну, тризрубну будівлю із цегляною добудовою – ризницею. Білокам'яне обрамлення вікон та портал перенесені сюди із розібраної замкової вежі. У храмі знаходиться п'ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук – образи святих наділені елементами українського типажу. Іконостас виготовлений з липи, його декор має глибоке різьблення, котре виконав Ігнатій Стобенський.