Цілющі джерела курортів Східниця, Трускавець історія та властивості
Східницькі та трускавецькі джерела смакують люди з моменту їх поселення на цій благословенній землі.
Вперше про цілющі властивості трускавецької мінеральної води писав придворний королівський лікар Войцех Очко (польський лікар та вчений) у 1578 році, про що є згадка в старих хроніках. Він зазначив, що східницькі та трускавецькі селяни, як і всі жителі навколишніх територій, використовують масляну воду соляних джерел з лікувальною метою.
В цей час стали відомі східницькі та трускавецькі мінеральні води, про лікувальні властивості яких місцеві селяни знали з давніх давен. Так, у підручнику "Натуральна історія", виданому в 1721 році в Сандомирі, є вказівка на те,
що в Східниці та Трускавці та інших селах Дрогобичини добувають нафту, а воду, що її супроводить, селяни п'ють для лікування багатьох хвороб. Також знало місцеве населення про цілющі властивості сірчаних вод...
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
У 1791 р. східницькими та трускавецькими джерелами зацікавився професор натуральної історії Львівського університету Гакет (Гаукет, Хакет),
який в 1791 році разом із колегами-фахівцями здійснив мандрівку в Передгір'я Карпат для вивчення джерел з чудодійними властивостями, але, на жаль, до нас не дійшли наукові висновки цієї експедиції. Пізніше цю справу продовжив львівський аптекар і хімік Теодор Торосевич, якого вважають першодослідником трускавецьких, а східницьких джерел - Омеляна Стоцького. Тоді ж, за життя Торосевича, науковець Е.Шіндлер, який вивчав геологію Карпат, описав у 1815 році поклади сірки і сірчані джерел східницького та трускавецького родовища.
У 1909 році відомий в Європі доктор Зенон Пельчар видав у Кракові книгу "Історія розвитку Трускавця і вдосконалення останніх років" У нього є такі слова: "Нафтуся" - це гіпоізотонічна вода, тобто із суттєво низькою питомою вагою, ніж в решти рідини організма, і характеризується надто легким і швидким всмоктуванням, вона надзвичайно швидко проникає в кров'яне русло і так само легко і скоро виділяється нирками. Вона не має аналогів у світі. Вода із запахом сірководню і присмаком нафти була названа "Нафтусею", що означає "нафтова вода".
За життя доктора Пельчара вважалось, що головний фактор лікувального ефекту "Нафтусі", зрештою, як і всіх інших відомих людству джерел бальнеологічних курортів, полягає в мінеральних складових.
А насправді виявилось, що східницька "Нафтуся" і є та омолоджуюча "жива вода", яку шукають люди з незапам'ятних часів.
"Жива" у повному розумінні цього слова, оскільки тече з природних джерел, та повертає здоров'я мільйонам людей.
Світову славу унікальний бальнеологічний курорт Східниця здобув завдяки запасам мінеральної води типу "Нафтуся",
яка, до речі, за хімічним складом та дією на людський організм не має аналогів у світі, якщо не брати до уваги мальовничу карпатську оздоровницю Трускавец, що знаходиться на відстані 20 км від знаменитого курорту Східниця, де також є великі запаси мінеральних джерел типу "Нафтуся". У свою чергу своїми унікальними лікувальними властивостями мінеральна вода "Нафтуся" завдячує тим, що в надрах землі постійно відбувається насичення підземних вод леткими сполуками нафти. На території Трускавця та його околиць виявлено різні типи підземних мінеральних вод, які, висловлюючись медичною термінологією, застосовуються для внутрішнього і зовнішнього методів лікування.
Східницька мінеральна вода "Нафтуся" (цей бальнеологічний унікум Прикарпаття)
що сприяє виведенню піску та видаленню дрібних камінчиків із нирок, покращує функціональну дієздатність печінки, підсилює її жовчотворну і жовчовидільну функції, в т.ч. антитоксичну функцію, нормалізує окисно-відновні процеси, зміцнює імунну систему людського організму, поліпшує стан центральної нервової і вегетативної, а також ендокринної систем. І, нарешті, успішно лікує захворювання, пов'язані з порушенням обміну речовин в організмі людини або у випадку
недостатньої функції органів (печінки, кишечника, нирок), виводить із тканин і крові шлаки, що утворюються у висліді життєдіяльності організму, та видаляв радіонукліди, зокрема, радіо-цезій, лікує хвороби жовчних шляхів, шлункові і кишкові, тобто оздоровлює шлунково-кишковий тракт в цілому, хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів.
Вона незамінна при хронічних патологіях печінки, нирок, жовчних шляхів тощо.
Її споживання супроводжується сечогінною дією або, так би мовити, активним сечовиділенням, що, безумовно, промиває ці шляхи і звільняє їх від слизу, гною, мікроорганізмів, зайвих солей, яскраво вираженою протизапальною дією
(тобто зменшує запальний процес у сечовивідних шляхах), активізує функціонування окремих залоз внутрішньої секреції, поліпшує (стимулює) діяльність шлунково-кишкового тракту (роботу кишечника), пігментний обмін. Тут, безумовно, корисне тривале курортне лікування для хворих на цукровий діабет та ожиріння, подагру та інші розлади обміну речовин.
У Східницю та Трускавець також скеровують для оздоровлення пацієнтів, яким вкрай потрібна медична реабілітація після оперативного втручання на шлунку, жовчних і сечовивідних шляхах.
Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Змінюючи температуру східницької "Нафтусі", можна впливати на секреторну і моторну функції щойно згаданого тракту: холодна вода - послаблює, а тепла - зміцнює.
Її п'ють за неоднакової температури в різний час в залежності від тих чи інших захворювань.
Хворим з пониженою кислотністю шлунка рекомендується пити холодну воду, повільно і невеликими ковтками за 15-20 хвилин до їди або ж під час їди. Підігріту воду пють за годину-півтора до вживання їжі (наприклад, при підвищеній секреції шлунка). Така вода вгамовує біль, розчиняє слиз і швидше потрапляє в кишечник.
Для лікування східницькою мінеральною водою потрібно пити в середньому від трьох склянок до літра на добу.
Курортне лікування хронічних захворювань шлунка, кишечника і печінки поєднує в собі як пиття мінеральної води, так і приймання мінеральних ванн (сірководневі гідропроцедури), грязелікування і фізіотерапію. Причому теплі і холодні ванни діють на організм по різному. Теплі і гарячі ванни розширюють капіляри шкіри що сприяє поліпшенню периферичного кровообігу, а також зменшенню навантаження на серце. Прохолодні і холодні ванни прискорюють ритм серця.
Перебування хворого у ванні коливається в межах 10-15 хвилин. Тепла ванна вода прогріває внутрішні органи, зокрема печінку і шлунок, посилює їх кровопостачання.
Спеціалізація курорту Східниця, яка грунтується на глибокому вивченні хімічних властивостей і фізіологічного впливу місцевих мінеральних джерел.
Удосконалення методології лікування перебуває в полі зору як провідних лікарів, так і вчених-медиків з інших куточків неосяжної України, а сьогодні вже і Європи. Фахівці інформують: "В умовах курортів Східниця, Трускавець поряд з лікувальним використанням природних факторів, застосовується сучасна апаратна фізіотерапія: різні види лазеро- і мікрохвильової терапії, магнітотерапії та ультразвуку, синусоїдальних модульованих струмів. Власне, на курорті Східниця є всі види апаратної фізіотерапії, лікувальний масаж з елементами мануальної терапії, особливо при захворюваннях хребта і суглобів".
У Східницю та Трускавець, як правило, прибувають люди після гострого перебігу хворіб
вищеозначених органів, в тому числі після операційного видалення або вилучення жовчних та сечових камінців, вірусного гепатиту, радіаційного ускладнення, а також для запобігання захворювань. Адже кожен з нас знає, що: "найкраще лікування - це профілактика захворювань". Сюди поспішають також курортники, які, за медичною термінологією, "перебувають у групі ризику"
Східницька та Трускавецька "Нафтуся", як стверджують профільні лікарі, це гідрокарбонатна, кальцієвомагнієва, слабомомінералізована вода, зі специфічним присмаком нафти та запахом сірководню, яка, до того ж, відзначається високим вмістом біологічно активних органічних речовин, в тому числі зі складу нафти, яка, певна річ, дала їй назву.
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку в Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!