Дністровський каньйон. Екскурсії по Західній Україні.
Дністер – одна з найкрасивіших річок Європи. Каньйон, який утворюють його береги, входить в число 7-ми чудес України. Витоки Дністра у карпатському селі Вовче Турківського району Львівської області.
На своєму шляху Дністер має дивовижну ділянку, яку називають Дністровським каньйоном. Він утворений її течією в межах Вінницької, Івано-Франківської, Тернопільської та Хмельницької областей. Справа в тому, що русло Дністра тут дуже звивисте. У верхній частині — це типова гірська річка, що тече вузькою ущелиною з крутими скелястими берегами. Спустившись з гір, вона лине широкою, подекуди заболоченою рівниною, а потім її береги починають підійматися, русло стає кам'янистим, а течія підсилюється. Нижче від старовинного міста Галича долина Дністра знову звужується, уздовж берегів починаються суцільні лісові хащі, а з-під скель витікають численні джерела.

У середній течії ріки на поверхню виходять кристалічні породи - граніти, гнейси, сієніти, які де-не-де утворюють пороги й перекати. Наймальовничіша ділянка цього каньйону 250 км завдовжки знаходиться між гирлами річок Золота Липа та Збруч. Саме тут ріка тече каньйоноїюдібною долиною, утворюючи чимало фантастичних звивин. У деяких місцях до неї зриваються зі скелястих круч струмки, утворюючи невеличкі водоспади. Особливо красиві вони на Тернопільщині. Так, біля села Русилів вода тече по скельних виступах червоного кольору, створюючи при цьому цілий каскад водоспадів, який тягнеться протягом одного кілометра. Найбільший з них - Червоногородський, що сягає заввишки 16 м. Маленькі водоспади, що зустрічаються тут по всій течії Дністра, в народі називають «дівочими сльозами».
Одна з найкрасивіших ділянок каньйону розташована в Городєнківському районі Івано-Франківської області. Тут долина річки має його найбільш виражені риси. У цій місцевості знаходяться 26 населених пунктів, де було досліджено трипільську культуру. А біля села Дзвенигород на Тернопільщині висота прибережних схилів сягає 100 м. У них збереглися три «стінки» з давніх відкладень силуру, яким понад 400 мли років і які містять у собі скам'янілі рештки давньої флори та фауни! Температура повітря тут на 6 °С вища, ніж у цілому по області. До речі, клімат на теренах Дністровського каньйону можна прирівняти до середньоземноморського. Місцеві мешканці збирають тут врожаї на два тижні раніше за сусідів, а весна приходить сюди на три тижні раніше. А ще над каньйоном дуже дивно йдуть дощі: скажімо, до половини річки з боку Чернівецької області льє злива, а з боку Тернопільської сяє сонце. Мабуть, скелі розігріваються й відганяють хмари.
Взагалі Дністровський каньйон і оточуюча його місцевість — це майже музей під відкритим небом. Щоб побачити всю цю красу, можна здійснити подорож на катамарані Дністром або вирушити берегом верхи на конях. Такі мандрівки не лише залишають незабутні враження, а й дарують насолоду від спілкування з первісною природою, якої не так уже й багато залишилося на нашій планеті.