12 кулінарних шедеврів Карпат. Які Вам обов'язково треба спробувати.
Відпочинок в Карпатах буде повноцінним лише тоді, коли Ви зможете відчути дух і “сіль” цієї землі.
А одним з найкращих способів це зробити, є дегустація місцевих страв.
Національні страви Карпат є частиною культури народів гір, а також популярною «пам'яткою» для будь-якого туриста. Подорожуючи Карпатами, ви точно замочете спробувати найпопулярніші страви. Національна кухня та національні страви, це багатовікові традиції, якими дорожать Карпати, зберігаючи всі секрети та передаючи їх з покоління в покоління.
В Карпатах є свої унікальні кулінарні традиції. Як правило, регіональні страви Карпат базуються на місцевих інгредієнтах і спеціях, а рецепти їх приготування дбайливо зберігаються і передаються з покоління в покоління.
Багато з цих страв є предметом національної гордості Карпат.
Слава про них давно розлетілася не тільки Україні, але і по світу. Окремі страви можна приготувати самим, але за оригінальною версією страви все ж краще відправитися туди, де традиції її приготування опрацьовувалися століттями. Національна кухня Карпат - дає відпочиваючим унікальну можливість найбільш повно зануритися в культуру Карпат, перейнятися духом, відчути їх атмосферу. За твердженням психологів, запахи і смакові відчуття зберігаються в нашій пам'яті значно довше інших спогадів. Нижче список зі 12 страв національної кухні Карпат, які необхідно спробувати що б гідно і в повній мірі оцінити відпочинок в Карпатах.


Найпопулярніші страви карпатської національної кухні, які Ви повинні спробувати - відпочиваючи у Карпатах

1. Карпатський банош

Банош

Звичайно, перше місце у списку кулінарних символів Карпатського краю є банош.
Банош являє собою автентичну гуцульську страву, яку місцеве населення готувало вже декілька століть.
Ця страва готується із свіжої овечої сметани та кукурузного борошна, шляхом постійного помішування цих двох інгридієнтів на вогні. Класичний банош готується в чавунній посуді. Крім того, гуцульська традиція вимагала, щоб цим займались виключно чоловіки. І це не дивно. Де ж Ви знайдете жінок на полонині?
Примачується справжній банош овечою бринзою. Хоча є варіанти зі шкварками чи грибною піджаркою.

2. Карпатський бограч

Карпатський бограч

Bogracs – на угорській мові означає «казан». Отже цю закарпатську страву готують в казані.
Практично мова йде про закарпатський варіант всесвітньовідомої угорської страви – гуляш. Гостру суміш яловичини, паприки, грибів, цибулі, часника та приправ, в тому числі пекучого перцю, в Закарпатті та Угорщині готують з давніх давен. Існує легенда, згідно з якою, пекучий перець в цю страву почали додавати під час угорсько-турецьких війн. Щоб «ворог подавився». Так жартують угорці, яких в Закарпатті і сьогодні немало.

Ми будемо раді бачити вас у наших спільнотах. Підписуйтесь на наші новини

 

3. Карпатська гурка

Карпатська гурка

Гурка – традиційна гуцульська ковбаса, в яку кладуть різноманітні начинки. В тому числі, кукурузну або рисову крупу, печінку чи легені, шкварки, обсмажену цибулю та багато іншого. Часто зустрічається і кров’яна гурка. Її готують з додаванням свіжої відвареної крові.

 

4. Карпатський пструг

Карпатський пструг

Решта України цю страву знає, як запечену на грилі форель. Ту саму форель, якою славляться швидки карпатські ріки. Треба зауважити, що ніякого особливого рецепту приготування пструга не існує. Але ця страва завжди займає одне з перших місць в хіт-парадах місцевих страв, серед  туристів, які відпочивають в Карпатах.


5. Карпатський короп. 
Карпатський короп

Карпатський короп через свої розміри і смак м’яса відноситься до цінних порід риб. Є цінним трофеєм для будь-якого рибалки у Карпатах. Тому ця риба завжди була бажаною стравою на карпатських столах. Серед сусідніх з Карпатами країн з давніми традиціями розведення коропа слід у першу чергу назвати Німеччину, Австрію, Чехію, Словаччину, Угорщину та Польщу. Саме з цих країн і потрапили в Карпати кулінарні пристрасті до карпу.


6. Карпатський човлент
Карпатський човлент


Страва із м’яса, перлової крупи та квасолі є одним із символів Закарпаття.  Човлент запікають в невеличких керамічних горщичках, в печі.
Це дуже ситна страва. Кажуть, що її походження пов’язане з кулінарним мистецтвом євреїв, які сотнями років проживали в цій місцевості.


7. Карпатський боб-гуляш

Карпатський боб-гуляш

Боб-гуляш – це практично той самий бограч. Але в нього додають додаткові інгредієнти. Найчастіше, квасолю та гриби. Все решта типово угорське: паприка, пекучий перець тощо. Боб-гуляш – чудовий спосіб зігрітися в холодну погоду.

А смак його, в залежності від способу приготування, може бути як солодкуватим, так і неймовірно гострим, неначе у Вас в роті трапилася друга Хіросіма.

8. Карпатська грибова юшка
Карпатська грибова юшка


Яка ж може бути карпатська кулінарія без юшки з білих грибів. Сааме білі гриби вважаються місцевими мешканцями справжніми грибами.
Всі решта гриби…… В Карпатах гриби поділяються на білі та всі решта. І цим все сказано. Приготування юшки дуже просте.
Сухі білі гриби відварюють в курячому бульйоні із коренем петрушки та спеціями. Крім того, в неї додають локшину та свіжу зелень. Оце і все.


9. Карпатські гомбовці

Карпатські гомбовці

Гомбовці - це картопляні кульки зі сливою всередині. Блюдо просто ідеально в якості десерту!
Та незважаючи на те, що сезон на гомбовці, у Карпатах,  починається, фактично, коли з'являються свіжі сливи, сьогодні скуштувати їх можна в будь-який час року. Адже взимку для приготування цього закарпатської страви використовують консервовані фрукти.  Традиційні гомбовці готують не тільки в Україні, полюбляють їх готувати і в Угорщині, в Австрії, в Чехії.


10. Карпатські крумплі
Карпатські крумплі

Крумплі – діалектне назва картоплі. Основними інгредієнтами цієї карпатської страви завжди була картопля, яйця, сметана та пикница – карпатська копчена ковбаса.
Картопля це овоч, без якого не обходиться жодне застілля у Карпатах.
Її називають другим хлібом для сім'ї, зізнаються, що з картоплею можна подавати будь-які страви.
Впевнені, що багато з вас не вперше чують назву цієї страви, а адже серед поціновувачів карпатської кухні воно одне з найулюбленіших. Кромплі – це картопляна запіканка з домашньою ковбасою, це справжній карпатський делікатес,  а у вашій подорожі Карпатами пункт "спробувати кромплі" має бути одним з головних.


11. Карпатські деруни

Карпатські деруни

Де б не з’явились перші деруни, їх шлях виявився далекий та широкий. Картопляний делікатес занесло в Польщу, Чехію, Словаччину, Литву, Германію, Швецію, Швейцарію. Навіть американці та ірландці визнали, що картоплю смачно готувати не лише скибочками та соломкою. У Карпатах витвір картопляного мистецтва охрестили «терчаником», «тертюхом», «драником» та «картопляними пляцками», «драчанками» і «кремзликами», і безліччю інших імен, залежно від натхнення і локації кулінара. Карпатські деруни Готують з яйцем, з м’ясом, зі сметаною, ряжанкою, грибами, сиром, шкварками та смаженою цибулею. Залежно від розміру терки та типу помелу деруни змінюют свій колір, консистенцію і навіть аромат. Готову страву подають в тарілці після смаження, чи в горщику після додаткового випікання. Так на свято Благовіщення пісні деруни стали одним з головним елементом застілля.


12. Карпатська бринза

Карпатська бринза

"Вічний двигун" так в Карпатах називають бринзу.
З червня по вересень гуцули пасуть отари овець у горах Карпат, щоб всю осінь насолоджуватися бринзою. Її готують в горах на свіжому повітрі з молока, збереженого в дубових бочках. Карпатська бринза – унікальний, та і неймовірно корисний продукт регіону.
В честь бринзи карпатські села влаштовують справжні фестивалі, з ярмарками, піснями та святковими ходами. Ця подія відбувається два рази в рік.
Карпатська бринза — вже давно стала візитною карткою Карпатського регіону. Бринза - це ропні сири (сир), що виготовляється не тільки з коров'ячого молока, але так само може виготовлятися з козячого, овечого молока, а іноді з суміші цих видів молока. Існує легенда, згідно якої аравійський мандрівник Канан відправився в далеку дорогу, взявши з собою бурдюк, наповнений овечим молоком. Через певний час Канан зголоднів і вирішив пообідати.
Відкривши бурдюк, він виявив, що молоко перетворилося в каламутну рідину, в якій плавав щільний згусток білого кольору. Канан вирішив спробувати цей згусток. Смак його припав до душі мандрівникові. Таким чином на світ з'явився сир, в сучасному світі його називають «бринза».