Загадки історії Карпат. Дивні камені з минулого


В урочищі Апшинець в долині річки Чорна Тиса лежить камінь із написом угорською мовою: «896-1896 EMLEK FACSOPORT»,

що перекладається як «У пам'ять про групу дерев». По сьогоднішній день достеменно не відомо призначення і сенс цього каменю.

Так, дослідники казали, що це якась могила, дехто, навіть з місцевих, довго взагалі не знав про існування каменю.
Аби зрозуміти первинне значення цього напису, потрібно поринути в історію. Дослідники історії Карпат, припускають що 896 рік є роком заснування Угорського королівства, а 1896 року відповідно відбулося святкування тисячоліття від заснування держави. Скоріше за все, з цієї нагоди мадяри й засадили те місце деревами, а щоб увіковічнити цей вчинок, поставили кам'яну плиту. До речі, тут і сьогодні росте гарно висаджена група дерев. Серед них можна побачити навіть сосну кедрову європейську.
Судячи з висоти та товщини стовбурів дерев, можна сміливо сказати, що їхній вік - понад століття. Недалеко від цього місця стоїть гарно оздоблений старий австрійський гуртожиток, оббитий гонтою.
Далі дорога веде у верхів'я ріки Чорна Тиса, до її витоків. Тут теж стоїть пам'ятний знак. Звідси можна потрапити до мальовничого озера Ворожеска. Тут, як розповідають місцеві жителі, на одному з берегів стояв камінь із незрозумілим написом. Пізніше його перевернули написом до землі, а з роками й зовсім забули про нього, тож напис так і залишився нерозгаданим. Розповідають, що в давнину тут втопився пастух, і на одному з каменів був зроблений пам'ятний напис.


Камінь шляхтича Потоцького


Також цікавий камінь лежить у долині потоку Бистрик неподалік від Осмолоди. Його називають каменем Потоцького.

На камені вибита дата - 11.04.1908 - та герб дому Потоцьких «Пілава». У такий спосіб була увіковічена загибель польського шляхтича, намісника Галичини. Насправді ж убивство шляхтича Потоцького відбулося не 11 квітня, а 12-го.
Цього дня молодий 20-річний студент Мирослав Сочинський чотирма пострілами вбив 46-річного Анджея Потоцького в його власному кабінеті.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

На той час Потоцький обіймав посаду цісарського намісника на Галичині. Січинський заздалегідь записався на прийом і серед купи паперів проніс пістолета. Увійшовши до кабінету, Січинський промовив: «Се за наші кривди, за вибори, за смерть Каганця». Після цього пролунало чотири постріли.
Здійснивши вбивство, студент поклав пістолета на підлогу і сів, чекаючи на поліцію, яка прибула приблизно за півгодини. Суд визначив покарання для вбивці у вигляді 20 років ув'язнення, хоча поляки вимагали смертної кари через повішення. Під час перебування у в'язниці Січинському допомогли втекти до США, де він зустрів старість і помер, коли йому виповнився 91 рік.
Що ж спричинило таку жахливу ситуацію?
Річ у тім, що за тих часів українських кандидатів на виборах до сейму всіляко пригнічували. Один із кандидатів, Каганець, був забитий до смерті. Результати виборів фальсифікувалися та перекручувалися. Для заспокоєння невдоволених українців влада залучала солдатів, які нещадно посипали спини натовпу палицями. Тож з огляду на це вчинок Січинського, який втілював погляди тогочасної інтелігенції, не здається таким уже несправедливим.