Природні пам'ятки Карпат. Екскурсії по Західній Україні. Мальовнича Долина нарцисів.
В Карпатах, у західній частині Хустсько - Солотвинської долини, у заплаві річки Хустець розкинулася мальовнича Долина нарцисів.
Щороку впродовж двадцяти травневих днів до цієї унікальної пам'ятки карпатської природи приїжджають тисячі туристів, щоб на власні очі побачити десятки тисяч білосніжних зірочок, які наповнюють повітря п'янким ароматом. Яким чином дикі гірські нарциси, що зазвичай ростуть па альпійських луках, потрапили в долину? На думку вчених, це сталося в льодовиковий період, у добу геологічних катаклізмів.
Під час землетрусу величезний шмат землі разом з нарцисами сповз із гірських схилів. Рослини не загинули і згодом добре пристосувалися до нової домівки. Усе належало лісництву й пильно охоронялося. Лікарськими рослинами, яких було безліч на тутешніх луках, лікували хворих.
Коли територія відійшла до Чехословаччини, частину цих земель продали жителям Хусту. За радянських часів долину планували переорати, щоб вирощувати сільськогосподарські культури. Майже 50 га нарцисів було знищено, але науковці стали на захист цього унікального місця.
Територію з нарцисами передали заповідному масиву Карпатського біосферного заповідника. Загалом в Долині нарцисів представлено 498 видів різних рослин, зокрема 15 видів квітів, яких занесено до Червоної книги. Отже, вона не втрачає привабливості увесь рік.
У 2006 році Долина нарцисів зазнала серйозної шкоди. Нарциси почали висихати від недостатньої вологості грунту.
Учені вирішили збудувати шлюзи та штучно підняти рівень води, адже ця краса не повинна зникнути.
Дивовижне біле марево карпатських квітів дуже схоже на казковий сон. Утім аромат цих витончено прекрасних квітів небезпечний: якщо заснути на нарцисовому полі, можна не прокинутись ніколи
Існує чимало висловів, присвячених нарцису. Один з найпоетичніших належить пророку Мухамеду: «Хто має дві хлібини, нехай продасть одну, щоб купити квітку нарциса, бо хліб - їжа. для тіла, а нарцис – це їжа для душі.