Подорож святими, сакральними місцями західної України

смт. Гоща (Рівненської області)


Упродовж першої половини XVII ст. Гоща була одним з центрів протестантського руху – соціан, які збудували в містечку свою школу. У цій школі в 1603 р.. здобував освіту Дмитро Самозванець. На початку XVII ст. у Гощі з'являється монастир базиліан –також зі своєю школою.

Монастир Покрови Божої Матері – засновано у 1638-1639 рр. володаркою Гощі Іриною Соломирецькою для протидії місцевим протестантам. При обителі існувала школа, опікуном якої був київський митрополит Петро Могила, а одним з перших ректорів Інокентій Гізель – видатний діяч української культури, майбутній ректор Києво-Могилянської академії, автор "Синопсиса" (1674 р.), першого науково-історичного твору про походження та побут слов'ян. Згодом він став архімандритом Києво-Печерської Лаври.

Головним храмом монастиря стала церква Архангела Михаїла (1639 р.). Невдовзі обитель перейшла до греко-католиків. У 1796 р. Михайлівський храм було повернено у лоно православ'я. У 1833 р. скасовано й уніатський монастир, що діяв у сусідніх приміщеннях. Після реконструкції 1888 р. Михайлівська церква набула сучасного вигляду. Збудована з вапняку та жалобчастої цегли. Товщина стін у серединній частині церкви досягає 2,3 м. У завершенні вікон вівтарної частини прослідковуються відголоски готики. Храм являє собою рідкісний тип мурованої культової споруди і є витвором волинської архітектурної школи.

У 1994 р. при храмі відкрито жіночу обитель.