Карпатські лікувальні банні аромати і віники.
Лікувальні банні аромати.
У гарячу воду для додавання на пічне каміння в парильні у Карпатах додають трав'яні настої, це очищає повітря і дає можливість природним лікарським засобам потрапляти всередину організму разом з гарячим паром. У народній медицині Карпат цей метод лікування використовується з давніх часів. Добре відомо, що найшвидше всмоктуються в кров і починають діяти препарати, введені в організм у вигляді аерозолю.
Цілющі карпатські аромати розчиняються в повітрі лазні, миттєво потрапляють в легені та відразу ж в кров.
Наприклад, карпатський банний аромат евкаліпта (евкаліпт росте на півдні України) листя евкаліпта допомагає при гіпертонії, знижує артеріальний тиск. Евкаліптом рекомендується дихати людям, що страждають хронічним гайморитом, фронтитом. Завдяки вмісту в ньому фітонцидів і ефірних олій, він добре прочищає носоглотку.
Карпатська м'ята перцева, в якості банного аромату, покращує настрій, благотворно діє на серце. У Київській Русі здавна милися у м'ятних відварах для очищення шкіри: вона набувала матовий відтінок, розтягувалися зморшки. Варто попарити ноги в теплій воді, настояній на м'яті, як проходить втома, зникають набряки.
Аромат карпатського чебрецю, в якості банного аромату, багатий ефірними олійками, не тільки приємний, але й корисний. Настоєм цієї трави лікують кашель, допомагає він і при хворобах горла. Гарячу кашку з цієї трави прикладають на хворе місце при радикуліті. У Карпатах з чебрецю роблять ароматичні ванни при болях у суглобах.
Звіробій у народів Карпат називають травою від дев'яноста дев'яти хвороб. Його використовують при лікуванні захворюваннях шлунка та печінки, суглобового ревматизму і подагри, відвар використовують для примочок від забитих місць, саден, нагноєння. Трава володіє знезаражувальною властивістю.
Банним настоєм мати-й-мачухи лікують захворювання горла, позбавлялися від кашлю. Відвар мати-й-мачухи з додаванням кропиви вважався вірним засобом при випаданні волосся та від лупи.
В якості карпатських банних настоїв у Карпатах використовують також:
Материнка лікує захворювання верхніх дихальних шляхів і нервової системи.
Листя чорної смородини допоможуть при застуді, зміцнять організм після грипу.
Гірчиця усуне застуду на ранніх стадіях. Липа прискорить процес потовиділення.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Віник дарує здоров'я. Карпатські лікувальні банні віники.
Віник – один з обов'язкових елементів карпатської лазні. Як казали у стародавніх Карпатах, банний віник тішить душу та тіло пестить. Він є елементом масажу, механічно подразнює шкіру, допомагає розкриттю шкірних пір, при спеціальному підборі віника можна домогтися певного лікувального ефекту від його застосування. Перед парною віник бажано розпарити, в результаті чого летючі речовини листя і кори гілок, з яких він складається, проникають в тіло і благотворно впливають на нього. Якщо віник свіжий, то його треба лише злегка сполоснути, і він готовий до застосування. Якщо сухий, то спершу замочіть його, потім покладіть в таз з теплою водою. Не запарюйте віник в окропі, інакше листя швидко опаде. Потримавши віник в теплій воді, додайте в таз гарячу. Для кращої розпарки накрийте таз чимось . Після цього віник стає м'яким і від нього виходить приємний цілющий аромат.
Віником, потрібно легко нагнітати гаряче повітря до тіла, але ні в якому разі не шмагати по шкірі. Потрібно працювати віником плавно, як віялом, ледь торкаючись до тіла. Спочатку пройдіться їм по ногах, сідницях, спині, руках – від ніг до голови і назад. Повторіть ці рухи декілька разів. При роботі з віником ви повинні відчувати приємний гарячий вітерець. І лише після цього можна трохи посилити силу удару віником.
Березовий карпатський банний віник сприяє очищенню шкіри,
знімає біль і ломоту в суглобах і м'язах. Саме березовими віниками протягом століть користувалися наші предки у Карпатах. При шмаганні пористе листя берези щільно прилягають до тіла і вбирають піт, бруд, жир. У листі берези містяться ефірні олійки, сапоніни, вітамін С, флавоніди і фітонциди.
З найдавнішіх часів слов'яни у Карпатах вважали дуб особливим деревом, присвяченим богу Перуну. Під дубом проходили весільні обряди, так як вважалося, що дуб дарує молодій сім'ї захіст і довголіття, а майбутнє потомство зможе захиститись від хвороб та напастей. Листя і кора дуба містять особливі речовини (що отримали назву дубильних), пектини, рослинні вуглеводи і флавоноїди.
Тому - дубовий віник допоможе вилікувати шкірні роздратування, зніме зайву пітливість, надасть ранозагоювальну дію, знизить тиск.
Ялиновий карпатський банний віник
(рідко використовується в класичні якості, частіше в якості підстилки для лежання) необхідно запарювати перед використанням протягом 20-25 хвилин для пом'якшення хвої. Смола, що виділяється хвойними деревами, наділена протимікробними і дезинфікуючими властивостями, тому хвойні віники допомагають при вугрових та інших шкірних висипках. Пасивний масаж (лежання на хвої) приносить полегшення при ревматизмі. Ефірні олії, що містяться в хвої, надають заспокійливу і седативну дію. Гілки для хвойного віника повинні бути молодими, світло-зеленими, смоляними, з маленькими бруньками на кінчиках.
Липовий карпатський банний віник
володіє бактерицидними властивостями. Листя і цвіт липи здавна застосовуються при лікуванні застуд як бронхорозширювальний та жарознижувальний засіб. Листя та квіти липи надають виражений заспокійливий, розслаблюючий ефект. Тому липові віники усувають головний біль, очищають нирки за рахунок м'якого сечогінного ефекту, сприяють потовиділенню, жаропониженню, заспокоєнню нервової системи, розширюють бронхи і сприяють швидкому заживанню ран.
Полиновий карпатський банний віник
покращує обмін речовин, перешкоджає передчасному старінню. Терапевтичний вплив біологічно активних компонентів полину гіркого (глікозидів, органічних кислот, фітонцидів і дубильних речовин) особливо благотворно діє при хворобах шлунково-кишкового тракту та ожирінні.
Евкаліптовий віник (відноситься до сучасних банних аксесуарів).
Антисептичні властивості, інгаляційний ефект евкаліпта посилюються під впливом вологої пари. Фітонциди й ефірні олії листя евкаліпта знімуть біль при розтягуванні і ударах, невралгіях і запаленнях м'язів.