Карпатські лікувальні трав'яні чаї. Заспокійливі та живлющі рецепти.
Чаєм називається не тільки напій з листя чорного чаю, але і настій з цілющих карпатських трав.
Карпатські ранкові освіжаючі і вечірні заспокійливі рецепти трав'яних чаїв.
Пустирник (собача кропива) є хорошим засобом для заспокоєння і розслаблення. Його регулярне вживання дозволить позбутися від посиленого серцебиття, болю в серці. Заварювати пустирник слід за рецептом, зазначеного на упаковці, або за рецептами народної медицини Карпат.
Настій липових - листя і квітів є унікальним засобом при боротьбі з застудою, кашлем, туберкульозом та іншими захворюваннями дихальних шляхів. При цьому квіти липи мають потогінну і сечогінну дію на організм. Особливо корисно пити при застуді липовий чай, змішаний з малиновим варенням. Карпатська м'ята перцева застосовується при порушеннях травлення, застуді і пропасниці, болю в животі і головних болях. Карпатську шавлію (трава відьом і мудреців) використовують у боротьбі з простудними захворюваннями і болями в горлі. Її також застосовують для підвищення апетиту.
Карпатський чебрець допомагає боротися з болями різного походження, а також покращує сон. Полин позбавить від проблем з травленням. Також корисною для травлення є материнка. Вона добра і для боротьби із застудою.
На основі карпатських трав можна готувати і зігріваючі напої, чаї.
Для цього в нього необхідно додати натертий корінь імбиру, корицю і гвоздику. Імбир дуже корисний, так як покращує циркуляцію крові, є потужним антисептиком і стимулятором імунної системи.
Для приготування полівітамінних чаїв у Карпатах використовують плоди шипшини, листя чорної смородини, ожини, обліпихи, горобини, материнки, м'яти, суниці лісової
та інших карпатських рослин. Зазвичай на 1-2 ч. ложки беруть склянку води. Настій кип'ятять і відстоюють до 1,5 ч.
Таким чином, кожна трава підходить для різних випадків. Будь який трав'яний чай може містити не тільки вітаміни і мінеральні солі, але також і антисептичні ефірні масла, протизапальні, дубильні і речовини стимулюючі процеси травлення. Так, корінь солодки і чабер допоможуть упоратися зі стресом і нервовим перенапруженням.
Карпатський звіробій, женьшень і розмарин добре підходять для боротьби з депресією. Карпатська ромашка відома як лікарська рослина широкого спектру дії. Вона володіє пом'якшуючими, обволікаючими, антиспазматичними, дезінфікуючими, протизапальними, протисудомними, кровоспинними, терпкими властивостями. Завдяки цьому ромашка може застосовуватися при лікуванні різних захворювань.
Рецепт карпатського настою (чаю) з лаванди і валеріани.
Інгредієнти: 1 ст. ложка валеріани і лаванди, 1 л гарячої води.
Спосіб приготування: 1 ст. ложку валеріани і лаванди залити 1 л гарячої води. Настояти 10-15 хв, процідити. Наливши в склянку настій, додайте 1 ч. ложку меду.
Заспокійливими травами вважаються також меліса і хміль. Карпатський рецепт настою (чаю) з меліси та хмелю
Інгредієнти: 2 ч. ложки суміші меліси і хмелю, 1 л гарячої води, 1 ч. ложка меду.
Спосіб приготування: залити 2 ч. ложки суміші меліси і хмелю 1 л гарячої води. Настояти 10 хв і процідити. Випити 150-200 мл за 1 год до сну. При бажанні настій можна доповнити 1 ч. ложкою меду. Випивши цей настій, більше не пити іншу рідину до самого ранку.
Карпатський рецепт ранкового освіжаючого чаю
Інгредієнти: пелюстки - 1 суцвіття календули, пелюстки - 1 суцвіття троянди, 10 ромашок, 2 гілочки квітучого чебрецю, 1 гілочка м'яти, 2 пагони меліси, 3 кружечка лимона, 1 л води, мед.
Спосіб приготування: закип'ятіть воду, покладіть рослини в один посуд і залийте 1 літром окропу. Настоюйте чай 5 хв, потім процідіть напій. Налийте чай у чашки, покладіть зверху лимон. Можна пити разом з медом, додаючи його в чашку за смаком.
Не додавайте мід в гарячий чай!