Карпатський міф - це оповідь про людей, богів і героїв.
Карпатський міф - це оповідь про богів і героїв, які брали участь у творен­ні світу. Поняття "міфологія" має кілька значень: сукупність опо­відей однієї культурно-історичної традиції (скажімо, індоєвропей­ської, слов'янської, української); особлива форма світосприйман­ня; наукова дисципліна, яка досліджує міфи й міфологічні систе­ми. Сьогодні для реконструкції карпатських міфів використовують дані психології, ет­нографії, археології, лінгвістики, інших наук.
Карпатський міф - спосіб пізнання світу. У міфологічній свідомості мак­рокосм (природа) й мікрокосм (людина) взаємопов'язані й станов­лять єдину систему світобачення, де світ пізнається через людину й навпаки.


Релігія являє собою вищу силу, а міф — сили природи й пристрасті людської душі.

Приміром, Вітер і Гнів — це божества. Тому язичництво — це, швидше, не релігія (що передбачає зв'язок із вищою силою), а міфологія. За переконаннями давніх слов'ян - язичників, увесь всесвіт пронизаний потужною демонічною силою. Вона небезпечна, хоча й не завжди призводить до трагедії. Цю си­лу можна задобрити або відстрашити за допомогою різноманітних обрядів і ритуалів. Носіїв такої енергії у християнстві прийнято на­зивати нечистою силою, а охороняти людину від її впливів покли­кані Спаситель, ангели, архангели та святі.
Людська душа постійно потребує єднання зі світом, тому міф завжди буде органічною часткою культури. До світогляду українців увійшли вірування та уявлення багатьох поколінь, які жили на території сучасної України й належали до різних племен та археоло­гічних культур. Давні збирачі, мисливці, рибалки, скотарі й земле­роби; тюрки, іранці, кельти й, звісно ж, слов'яни залишили відлуння своїх вірувань у тому багатогранному комплексі, який ми нині звемо українською традиційною культурою.


Проте для всіх традиційних культур у цілому світі спільною є спрямованість на поєднання трьох світів:

минулого, сучасного й майбутнього. Усі культури будуються на шануванні померлих пред­ків, і саме від цієї шани залежать добробут і душевний спокій жи­вих. І не тільки тому, що старші "відгранювали" господарчий дос­від чи "віддавали сили" дітям, коли ті були маленькими. Просто між поколіннями існує містичний зв'язок (незримий і пізнаваний через міфологічні образи). Померлі предки відходять у потойбіччя  там приєднуються до всеблагого і всемогутнього начала. Тому, ідучи дорогою правди й шануючи тих, хто відійшов у вирій, лю­дина отримує захист і підтримку світлих сил. А вони, як свідчать міфи, завжди перемагають.