Карпатський рушник - прадавній оберіг. Семантика орнаменту - значення кольорів та символів
В Карпатах, рушник передавали із роду в рід, із покоління в покоління, як оберіг. Понині, в Карпатах, є рушники, які батьки бережуть для дітей — не лише для доньок, а й для синів.
В Карпатах, особливо по селах, немає такої хати, а раніше не було і міської квартири, де б не було вишитого рушника.
Шкода, шо у сучасних квартирах не знаходиться місця вишитому прадавньому оберегу, бо рушник охороняє оселю від "поганих" очей,
недобрих людей, від усього "злого". Вишита сорочка - береже тіло і душу людини, а вишита подушка - сон.
Крім того, рушник своїми багатими узорами надає оселі затишності та урочистості, а найперше - національного українського характеру.
Карпатські рушники вішали на "відкритих" місцях: над вікнами, дверима. Згодом - на покуті, над образами, картинами. До кожного свята ткали або вишивали спеціальні рушники.
Цілує сонце рушники
у чистій материнській хаті.
І чути, як мої думки,
мов ластівки, стають крилаті.
Оберегом на рушниках є вишивка. В Карпатах жінки переважно вишивають квіти. Красиві, різнокольорові, веселкові. Кожна квіточка має свою символіку. Так, наприклад, барвінок - є символом немеркнучого життя, маки - кохання, конвалії - прихованого кохання, мальви - символізують красу, троянди - кохання, здоров'я, пролісок - чистоту, ніжність, вірність, волошки — простоту, тюльпан — кохання та інші.
Але є одне дуже важливе правило правило: вишиваючи квіти, обов'язково повинні бути і пуп'янки, як символ продовження життя, продовження роду.
Карпатська символіка кольору передавалася з роду в рід. Поєднання кольорів і узорів гарно впливають на здоров'я людини.
Так, червоний колір - енергійний, активний, символ життя, свободи; оранжевий - веселий, життєрадісний, символ влади, сонця, розкоші; жовтий - теплий, веселий, символізує світло, радість, життя; зелений - спокійний, символ миру, спокою, надії; блакитний - холодний, колір неба, символізує ніжність, вірність, далечінь; синій - спокійний, серйозний, символізує довір'я, безкінечність; фіолетовий - символізує довір'я, дружбу.
Читайте також: Карпатські крашанки, писанки - історія, опис, дослідження Значення символіки карпатської писанки Символіка карпатської ляльки-мотанки Спадщина наших предків. Прадавні солом'яні обереги Карпат
Піснею течуть і течуть ніжні, притрушені кольори.
А зіб'єшся на ниточку — і не виходить уже.
І як воно лягла людині на душу така музика:
лиштва, вирізування, прутик, ляховка, зерновий вивід,
хрестик, солов'їні очка, оленячі ріжки тощо?
(О. Дмитренко)
На Західній Україні жінки переважно вишивали геометричні орнаменти.
Тут символіка Землі і Неба, Води, Сонця, бо здавна ці символи були для нашого народу святі. Через цю просту і геніальну систему знаків - ромбиків, хвильок, трикутничків, вужиків - розкривається ставлення українців до філософських понять Всесвіту, простору тощо. Щоб уміти читати прості, на перший погляд, візерунки-символи, потрібні знання з історії, фольклору, етнографії. Саме ці обереги-символи і роблять карпатський рушник таким безцінним домашнім оберегом.
Дівчата, в Карпатах, готуючи весільні рушники, вишивали на них калину і гілочки дуба, як поєднання чоловічої сили і міцності та дівочої краси і ніжності, надзвичайної, невмирущої.
Дуб з прадавніх часів уособлював Перуна - бога сонячної чоловічої енергії, розвитку сили. Калина -дерево, яке пов'язували з народженням Всесвіту, вогненної трійці - Сонця, Місяця і Зорі. Калина стала також символом крові та невмирущості роду. Отже, молоді у день шлюбу мали міцний оберіг життєдайної сили.
Вишивають в Карпатах також виноград. Його символіка розкриває красу створення сім'ї. Сад-виноград - це нива життя, де чоловік є сіячем, а жінка повинна ростити і доглядати створене ними дерево роду.
Захищає від усякого зла мак. Тож і вишивала його жінка на рушниках, сорочках. Ніжна макова квітка є і символом роду. Молода дівчина гарна, як маків цвіт. Коли стає жінкою, то плекає діточок, як маківка свої зернятка.
Символом дівочої чистоти є лілія, яка теж знайшла своє місце на рушнику. Вишивають квіти, листя і пуп'янки, які створюють композицію триєдиності: народження, розвиток та безперервність життя.
Весільною символікою, в Карпатах, крім дуба та калини, є хміль. Народна пісня підказує, що витися для хлопця означає бути готовим до одруження. Він символізує розвиток, буяння, любов.
У карпатському народі існував звичай одружувати молодят у пору цвітіння хмелю. Вважалося, що в такій родині цвістиме-буятиме життя, мов хміль. Ця рослина є символом життя.
У пісні співається:
Парубочок, як хмельочок ....
Хіба можна ще ніжніше назвати гарного хлопця?
Милують наше око чорнобривці, ружі, васильки, любисток, нагідки, м'ята. Вони лікують тіло і душу. Тому також просяться на біле полотно рушника. Багаті рушники і геометризованими узорами-оберегами. У різних варіантах вишивали жінки рівнобічний хрест - символ життя, єднання чоловічої і жіночої енергії, а також символ нашого прадавнього бога Сонця - Хорса. Вважається, що посередині знаходиться Сонечко, а чотири промінчики показують на чотири сторони світу.
Хрестик, яким вишивають в Карпатах, сам по собі є магічним. Він символізує поєднання духовності людини і Бога.
А коли накласти на прямий рівнобічний хрест — навскісний, то одержимо наш прадавній захисний символ - восьмикутник, який деякі колядники носили під час Різдвяних свят. Ці восьмикутники у різних варіантах вишиті на багатьох рушниках.
Квадрат, ромб є символом чотирьох пір року, чотирьох стихій, чотирьох сторін світу.
Трикутнички, та ще вишиті один в одному, являють собою триєдність, трисуття у багатьох значеннях: космічному - Земля, Людина, Космос; земному - вода, земля, повітря; часовому - Минуле, Теперішнє, Майбутнє; родинному - батько, мати, дитя; духовному - Бог Отець, Бог Син, Бог Дух Святий.
Землю і Небо вишивають прямими лініями. Між ними пролягая основний узор. Хвилькою вишивають воду - як символ чистоти, очищення. Ламана лінія символізувала покров, покровительство вищих сил над людиною.
Знайшла своє втілення у карпатському рушнику і Берегиня. Вона і життєтворча Мати-природа, і жінка, яка дарує світові дитину, і символічне дерево життя, що сформувало із мороку Космосу чітку систему Всесвіту. І при всій своїй величності скромно знайшло свій прихисток у простому земному горнятку, ніби нагадуючи про те, що кожне живе створіння - часточка неподільна і невід'ємна від загальної системи буття.
Карпатські рушники багаті також на "пташину" символіку. Найрізноманітніші птахи "виспівують" на українських рушниках.
На дівочих рушниках вишивають соловейка і зозулю: "соловей щебече, собі пару кличе",
а зозуля є символом жінки-матері:
"до Петра зозулі кувать, кувать; до осені дівці гулять, гулять".
Колись зозулю називали "зозуленька-матінка", яка побивається за своїми дітьми. Цих птахів вишивають на гілочці калини, яка символізує продовження роду.
На весільних рушниках поважно розсідалися пави. Говорять, що ці птахи мають над собою Боже благословіння — вінець чи вінок. Вінок символізує сонечко. Паву (жар-птицю) вважали птахом сімейного щастя, що несе в собі сонячну енергію розвитку.
Шлюбну пару, в Карпах, символізують півні, голуби. їх вишивають голівками один до одного.
Символом матері є ластівка. Ця вірна супутниця людської оселі завжди несе добру звістку. Тому і ластівочка знайшла в українському рушнику гідне місце.
У народах Карпат вважають, що птахи — то символи людських душ.
Вишивали жінки родинні рушники, на яких було розлоге дерево з трисуттям, фантастичні птахи, які сиділи внизу, посередині стовбура і віття з обох боків. Це свідчило про міцність та незнищенність роду. Священний космічний очищуючий вогонь символізувало Сонечко, яке вишивали у вигляді віночка, колового розташування квітів.
Рушник - це карпатська свята, зворушлива, рідна реліквія, яка крізь товщі віків світиться до нас доброю, лагідною українською душею та символом прадавніх традицій. Наші предки уміли захистити своє житло і самих себе від усього недоброго, злого і передавали свої знання здорового побуту з покоління в покоління.