Карпати – це загадковий та дуже гарний край
Карпати... Цей край оповитий містикою, легендами й чарами. Чимало загадок і таємниць приховує він від непроханих гостей... Та для початку звернімося до природи Карпатського краю, аби якнайкраще уявляти цей мальовничий куточок світу.
Отже, протяжність хребтів Українських Карпат перевищує 250 кілометрів.
Ширина гірського масиву становить близько 100 кілометрів, а площа — 24 тис. квадратних кілометрів. До низогір'я і середньогір'я Карпат належать Східні Бескиди, Горгани і Покутсько-Буковинські Карпати. Центральна смуга Карпатських гір представлена низогір'ям і котловинами Водороздільно-Верховинської області. А за ними випливають Полонинсько-чорногорські Карпати, що містять найвищу вершину Українських Карпат і найвищу точку України — гору Говерлу, висота якої становить 2061 метр. Далі до південного заходу тягнеться старовинний Рахівсько-Чивчинський кристалічний масив.
Коли ж розпочалося підняття Карпатських гір?
Це сталося понад 25 мільйонів років тому, і відтоді вони набули вигляду, близького до сучасного.
Із плином часу відбувалися періодичні висхідні рухи, поглиблювалася гідрографічна мережа, розчленовувався рельєф, формувалися різні ландшафтні місцевості... Поверхня піщано-сланцевих хребтів немовби пронизана ріками Тисою, Дністром, Прутом і їхніми притоками.
Серед гір Чорногорського, Свидовецького та інших масивів нерідко можна натрапити на кари, льодовикові озера і моренні вали, що свідчать
про стародавнє заледеніння. А вздовж південно-західного краю, через усі Карпати, простягнувся хребет, що виник унаслідок стихії вулканічних вивержень.
Музика для медитації та релаксації в Карпатах: Sound track - Paul Mauriat "The Lonely Shepherd"
Західні повітряні течії, що панують у Карпатах, спричиняють помірно-континентальний клімат
із достатнім і надлишковим зволоженням, м'якою зимою і помірно спекотним літом. При цьому спостерігається значна розмаїтість кліматичних умов.
Так, для карпатських річок протягом усього року характерний паводковий режим, а для літньо-осіннього сезону — високі інтенсивні дощові паводки. Та й узимку підвищення рівня води нікого не здивує.
На куполоподібних вершинах і широких гребенях найвищих хребтів розпростерлися субальпійські, рідше альпійські луги та полонини.
Поверхню стародавніх гір вкривають зарості соснових і ялівцевих лісів.
Недарма ж Карпати називають лісистими!
Нижче можна побачити спочатку широкий пояс ялинових, смереково-ялинових лісів, а ближче до днищ долин схили середньогір'я вкриті могутніми буковими лісами. Південні передгір'я багаті на діброви. Відстані між верхніми кордонами лісу та підніжжям гір вкриває суцільний килим із сінокосних луків, а далі на пагорбах і рівнинах передгір'їв розкинулися садки, виноградники тощо.
Що стосується тваринного світу, то в Карпатах переважають мешканці, характерні для лісової місцевості.
Клімат цього краю дуже м'який, повітря багате на кисень та озон.
Далеко сягає слава місцевих курортів, хоч туристична мережа все ще перебуває на стадії розвитку.
Карпати — це джерело корисних копалин.
Тут видобувають нафту, природний газ, озокерит, натрієві й калійні солі, самородну сірку, мармур, бітумінозні сланці, каолін, буре вугілля. Крім того, саме ця місцевість багата на цілющі мінеральні води.
Як бачимо, умови життя в Карпатському краї є дуже сприятливими.
Саме через це передгір'я було заселене ще за часів палеоліту й неоліту, про що свідчать археологічні знахідки.
Пізніше тут жили скотарі й землероби, а в середині І тисячоліття н.е. на прикарпатських та закарпатських землях оселилися дуліби, білі хорвати, тіберійці.
Розташування в самісінькому центрі Європи зумовило часті навали й набіги на карпатські землі
Так, протягом століть тут володарювали іноземні загарбники. У цей час місцеві жителі пережили тяжкі часи, супроводжувані національним і соціальним гнобленням, поневоленням тощо.
Проте карпатський народ завжди прагнув свободи, і це прагнення спричиняло численні повстання.
Історія цього краю пам'ятає повстання під керівництвом Мухи, Семена Височана, селянську війну під керівництвом Дьордя Дожа, війну в полках Ференца II Ракоці.
Та, напевно, найвідомішим народним захисником був Олекса Довбуш, що очолив опричницький рух.
У Карпатах ви познайомитеся з безліччю історико-революційних пам'ятників, меморіальними місцями, пам'ятниками архітектури.
Здається, що потрапляєш у справжній музей, який, щоправда, суттєво перевищує за розміром традиційні музеї і лежить просто неба.
Мільйони туристів щороку приїздять до Карпат, аби помилуватися місцевими краєвидами. Спостерігається також у цих краях незмінна кількість спортсменів, що обирають Карпати як зимовий курорт. Чимало гостей, що опиняються тут, мають на меті побачити заповідники і заказники, якими славиться ця місцина.
Та не тільки природа є дивовижною в Карпатах. Той, хто хоча б один раз завітав сюди, неодмінно відчув містику й загадковість тутешніх місць.
Річ утім, що місцеві мешканці мають дуже самобутню культуру, наповнену дивними потойбічними істотами.
Одні завжди приходять на допомогу, а інші є небезпечними. Багато локальних вірувань виникло в суворій гірській місцевості за минулі століття, тому демонічний світ гуцулів є надто різноманітний і не завжди зрозумілий для пересічної людини...
Жителі Карпат свято зберігають свої традиції. Пропонуємо вам просто зараз здійснити напрочуд цікаву подорож по Карпатах, насолодитися їх загадковими місцями, познайомитися з дивовижними міфологічними істотами, прикметами й повір'ями гуцулів та багатьма іншими цікавинками цього мальовничого краю. І нехай ця подорож буде приємною і запам'ятається вам надовго!
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку в Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!