Курорти Східниця, Трускавець, лікування озокеритом.
Лікувальне значення та методика застосування озокериту на курортах Східниця, Трускавець.


Карпатський  озокерит — маловідома корисна копалина.

Деякий час озокерит використовувався для виробництва церезину, який був незамінним матеріалом для освітлювальних свічок, електроізоляції. Зокрема, церезин з прикарпатського озокериту використовувався для ізоляції першого трансатлантичного телефонного кабелю, що прокладався по дну океану між Європою і Америкою.
Зараз способи його використання змінилися. До недавнього часу він був незамінним у військовій промисловості, для виготовлення різних мастил. Як лікувальний препарат він, мабуть, ніколи не втратить свого значення.


Загальна характеристика. Склад карпатського  озокериту

подібний до складу найбільш високомолекулярної частинки вуглеводів парафінистої нафти.
Озокерит, очевидно, утворився внаслідок їх випадання в осад з мігруючої нафти в порах або тріщинах гірських порід.
Його колір — жовтий, коричневий, чорний. Зовні він подібний на бджолиний віск. Залягає у вигляді жил і тонковкрапленого матеріалу у піщано-глинистих породах.
Видобувають озокерит (озокеритову «руду») гірничим способом, подібно до того, як видобувають вугілля.
Озокерит очищають від породи шляхом водного виварювання або бензинової екстракції. Родовища озокериту трапляються рідко. Більшість їх виявлено в Україні, у Прикарпатському прогині.


Найбільше у світі Бориславське (4км. до курорту Східниця) родовище озокериту

та ще ряд менших знаходяться у Львівській області. На Гуцульщині є два досить значні озокеритові родовища: Дзвиняцьке і Старунське.
Це скупчення жильного та дрібновкрапленого озокериту в порах і тріщинках піщано-глинистих порід, у воротищенських відкладах міоцену, що тектонічно контактують з нафтогазоносними відкладами сусідніх нафтових родовищ.
Потужність жил озокериту жовтого та коричневого кольору досягала 1 м. Озокерит досить високоякісний, що визначається його високою температурою плавлення, яка становить близько 70°С. Екстрагований з породи озокерит має дещо нижчу якість.


Методика застосування карпатського  озокериту в лікувальних цілях.

Для застосування озокериту з лікувальною метою його нагрівають до необхідної температури.
Озокерит нагрівається на звичайній водяній бані, для підігріву якої можна користуватися електроплиткою, газовою плиткою і т.п. Для плавлення і нагрівання озокериту та парафіну існують також спеціальні апарати. Нагрівання озокериту в посудині безпосередньо на джерелі підігріву забороняється, оскільки це приводить до псування продукту і активного виділення газів.
З метою стерилізації озокерит нагрівають до 100°С протягом 30-40 хв. При повторному використанні його стерилізують вказаним методом і додають 25% озокериту, який ще не був у використанні.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

 

Лікування карпатським озокеритом проводиться шляхом його накладання в нагрітому вигляді на шкіру.

З цією метою застосовуються два основних методи: озокеритові компреси і озокеритові паляниці.
Для приготування озокеритових компресів беруть марлю або іншу гігроскопічну тканину, складають у шість-вісім шарів і зшивають у вигляді прокладки. Прокладку опускають в посудину, де вона просочується розплавленим озокеритом.
Потім її відтискають, щоб не залишався рідкий озокерит, краплини якого можуть привести до опіків на шкірі. Прокладку студять до потрібної температури, яку визначають хімічним термометром в різних її ділянках.
Температура першої прокладки, яка дотикається до шкіри, повинна бути не більшою 45-50°С, друга прокладка повинна мати вищу температуру (від 60 до 70°С, але не більше 80°С).
Озокеритовий компрес накладають на відповідну ділянку тіла, фіксують бинтом, накривають простирадлом і теплою ковдрою.
Озокеритові паляниці, на відміну від озокеритових компресів, не дають можливості застосовувати озокерит високої температури.
Тривалість зберігання ними тепла залежить від їх товщини (2-5 см).
Озокеритовий компрес або озокеритову паляницю кладуть звичайно на 40-60 хв.
Після знімання озокеритового компресу або паляниці обмивання, на відміну від грязелікування, не потрібно; частинки озокериту, які прилипли до шкіри, легко видаляються ватою з вазеліном.
Озокеритові компреси і озокеритові паляниці накладають або безпосередньо на хвору ділянку, або на рефлексогенну зону чи симетричну кінцівку.

 

Лікування карпатським озокеритом на курортах Східниця, Трускавець - перелік захворювань.

Лікування озокеритом зазвичай проводиться в умовах санаторно-курортних установ курортів Східниця, Трускавець.
Також воно часто входить в комплекс реабілітаційних заходів в поліклінічних умовах.
У списку захворювань, які успішно лікують за допомогою карпатського озокериту, входять: артрози, артрити,
контрактури, радикуліти, міозіти, невріти, пролежні, трофічні виразки гомілки, а також деякі хронічні захворювання в період ремісії, наприклад, уретрит, холецистит, пієлонефріт та т.п.
Також у складі комплексної терапії лікування карпатським озокеритом застосовують при безплідді, як жіночому, так і чоловічому, та під час посттравматичної реабілітації.