Кутя - королева Різдвяного столу. Стародавній класичний рецепт.
Головною стравою, яка дійшла до наших днів незміною, є кутя - пшениця з маком.
Походження куті науковці пов'язують із щоденною їжею (наших предків) із зерен пшениці, маку та меду.
Мак та мед здавна були у Карпатах символами багатства та здоров'я в сім'ї.
Простота приготування куті, її добрий смак та ситність і до сьогоднішніх днів збереглися в карпатських Різдвяних традиціях. Кутя і сьогодні є невід'ємним символом Різдвяних свят.
До сьогоднішніх днів технологія варіння не змінилася і спосіб приготування також.
Кутя. Стародавній, класичний карпатський рецепт:
Склад:
0,5 л пшениці,
склянка маку,
200г. цукру,
1 ст. ложка меду,
100г. родзинок.
40г. кураги
100г. посічених горіхів волоських або лісових, або по 50гр. одних і інших.
Технологія приготування куті:
У рецепті куті завжди використовували до варіння піхану (без полови) пшеницю. Це пропарене гарячою водою зерно, просушене, перебране та легко, м'яко облущене в ступі чи в макітрі. Для початку зерно необхідно пшениці перебрати, посушити, запарити гарячою водою. У Карпатах колись піхали в ступі, тепер втирають в макітрі.
Отже сам процес:
Розтерти зерна в ступі, обережно, щоб не потовкти зерна та просіяти від полови. Піхану пшеницю помити в кількох водах, залити окропом й варити на легкому вогні 2-3 години до готовності.
Мольфари Карпат радять варити кутю в окремому глиняному горщику, та рік від року зберігати горщик тільки для приготування куті,
щоб він не отримував - іншу окрім Різдвяної енергетики, та зайві запахи. Пшеницю не солити та варити без будь-яких жирів на легкому вогні.
Якщо вода википає, підливати знову кип'ятком.
Запарений мак розтерти в макітрі без води та цукру на однорідну масу. Зварену пшеницю вимішати з маком, додати за смаком цукру, грудочками меду, або полити розтертими медовими стільниками, розведеними у кип'ячені воді, доводячи кутю до бажаної густоти.
В деякий районах Карпат до куті доливають густого відвару з сушених фруктів.
Доброго смаку куті надають посічені горіхи (волоські та лісові), тому додаємо горіхи, помиті родзинки, одну-дві ложки вишневого варення, або густого вишневого сиропу.
Готову кутю слід подавати на Різдвяний стіл - в керамічній мисці, або в глиняному горщику або в макітрі з новою дерев'яною ложкою. Все перемішати. Далі саме з куті слід починати Різдвяну Вечерю.
У Карпатах кутю колись називали – “дзьобанкою”, “коловатнею”. Кутю завжди готували разом з дітьми, що б природним чином передати традиції та навички приготування найголовнішої страви Різдвяних Свят.
Щасливого Вам Нового року та веселих Різдвяних Свят!