Львів. Жовква. Жовківський замок. Екскурсії по Західній Україні.
Середньовічний замок у Жовкві (Жовківський замок) - розкішна пам'ятка архітектури епохи ренесансу в місті Жовква Львівської області. Побудували замок на замовлення Станіслава Жолкевського в 1594–1606 роках як оборонну споруду у стилі ренесансу.

Станіслав Жолкевський - польський державний і військовий діяч. Великий коронний гетьман, заступник командувача армією Польського королівства.
Назва міста, розташованого на правому березі річки з непоетичною назвою Свиня, та походить від прізвища його засновника - коронного гетьмана Станіслава Жолкевського. Це був один із найвидат-ніших лицарів своєї епохи. Його коштами, за проектом архітектора Павла Щасливого споруджено і замок. Фортеця чотирикутна у плані із вежами по кутах, з'єднана із системою міських укріплень та оточена ровом з водою. Будівництвом цього величезного комплексу керувала дружина Жолкевського - Регіна, бо гетьман, захоплений ратними подвигами, часто був відсутній. У кривавій битві із турками під Цецорою гетьманові відтяли голову. У 1620 р., за дозволом польського короля, тут, у замку, карбували монети для викупу у турків голови Станіслава Жолкевського. Невдовзі помер, щойно повернувшись із турецької неволі, і його син.

Замок перейшов у власність Даниловичів, потім Собеських, а з 1840 р. - Радзівілів. Часи розквіту Жовкви припадають на період панування тут польського короля Яна III Собеського, що перетворив замок на одну із своїх улюблених резиденцій.

Черговий володар замку - Міхал Казимир Радзівіл перебудував приміщення головного корпусу у стилі рококо. 15 серпня 1809 р. у замку відбувся урочистий бал на честь Наполеона. Протягом ХІХ-ХХ ст. тут містилися уряди міста, повіту, гімназія. Протягом двох світових воєн замок серйозно ушкоджено.

Реставрація проводилася протягом 1972-1976 рр. З 2001 р. тут діє музей.