Маловідомі високогірні озера Карпат.
Маловідомі тому що високогірні, а значить рідко відвідувані туристами, щоб потрапити на ці озера необхідна хороша фізична підготовка та навички гірського туризму
В Карпатах існує багато високогірних озер. Висота, на якій вони переважно розташовані складає 1400-1900 метрів, це не є класичним високогір'ям, проте, усі ці озера розташовані вище межі лісу, в субальпійському поясі (в оточенні трави, рідкісних чагарників та кам'яних розсипів), та своїм походженням зобов'язані давнім льодовикам.
Гірські озера у Карпатах бувають двох типів. Одні утворюються завдяки природній або штучній перепоні в річище річки (наприклад озеро Синевир). Інші знаходяться поблизу верхньої лінії хребтів у коритоподібних заглибленнях (карах), які залишили після себе льодовики кілька мільйонів років тому.
Шість маловідомих високогірних карпатських озер, про які далі піде мова, знаходяться в Карпатах, та розташовуються поруч з самими високими гірськими вершинами Карпат.
Високогірне карпатське озеро Апшинець (інша назва Трояска). Субальпійський кліматичний пояс
Озеро Апшинець - красиве високогірне озеро льодовикового походження, що лежить на приголомшливо красивих схилах карпатського хребта Свидовець у Рахівському районі Карпат.
Озеро є одним з найвідоміших карових озер.
Висота, на якій лежить Апшинець, 1490 метрів над рівнем моря.
Озеро не надто велике, довжина його всього лише 126 метрів, ширина трохи більше сотні метрів, має круглу форму з загальною площею близько 1,2 гектари.
Найглибша точка озера Апшинець знаходиться на глибині 3,3 метри. Вода в озері надивно прозора, її чистоту неможливо описати простими словами. Живиться озеро за рахунок струмка, який можна побачити з західної сторони від озера Апшинець. На противагу цьому, з східної сторони з озера витікає невеличка річечка Апшинець. У зимовий час води озера сковує льодом, озеро повністю замерзає. Влітку ж води його прогріваються до 12 градусів за Цельсієм, в загальному не скажеш, що вода в озері тепла.
Улоговина, в якій лежить озеро Апшинець, має витягнуту форму, перетинають її невеликим валом, утвореним мореною, в свою чергу, сформованої кілька тисячоліть тому, виступаючі ледовики. Південно-західний бік озера затягнутий невеликим болотом. Дуже гарний краєвид, та панорама гір навколо озера Апшинець.
Дно озера переважно рівне, присутні мулисті відклади. Ближче до берега можна побачити нечисленні камені великих розмірів. У водах озера ростуть осока і різного роду мохи, а життя представлено кількома видами дрібних ракоподібних. Береги озера Апшинець вкриті різноманітною трав'янистою рослинністю. Місця просто вражаючі. Природа настільки велична і красива, що дух захоплює. У водах озера Апшинець відображаються вершини хребта Свидовець, що лежать поблизу. Вся прилегла територія до озера Апшинець, входить в Апшинецький заказник.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Високогірне карпатське озеро Догяска. Субальпійський кліматичний пояс
Мальовниче озеро Догяска (або Геришаська) знаходиться на південному схилі хребта Свидовець на висоті 1577 м біля підніжжя гір Догяска (1761 м) та Геришаска (1762 м). Ці дві вершини утворюють справжню стіну, що піднімається майже на 200 метрів вгору біля західного краю озера Догяска. Озеро має майже прямокутну форму. Довжина озера Догяска - 125 м, ширина - 110 м, глибина - 1,2 м.
В озері Догяска бере свій початок річка Косівська.
З рослинності поблизу озера Догяска є в основному трава, чагарників практично немає. Оскільки гори оточують озеро з півночі і заходу, у першій половині дня воно яскраво освітлене сонцем, з-за чого виглядає вельми привабливо. З фауни найпоширеніші мікроскопічні ракоподібні.
Високогірне карпатське озеро Несамовите. Субальпійський кліматичний пояс
Озеро Несамовите знаходиться на північно-східному схилі хребта Чорногора на висоті 1750 м біля підніжжя гори Туркул (1933 м). Довжина озера Несамовите 88 м, ширина - 45 м, глибина - 1,5 м. Поруч з озером Несамовите ростуть чагарники, які складаються з гірської низькорослої сосни. Назва озера пов'язане з тим, що в цьому районі часто дмуть сильні вітри, та ще й з завихреннями. А народна легенда стверджує, що, якщо кинути в озеро Несамовите камінь, погода зіпсується.
Високогірне карпатське озеро Бребенескул. Субальпійський кліматичний пояс
Озеро Бребенескул - це саме високогірне озеро України. Воно знаходиться на висоті 1801 м на південно-східному схилі хребта Чорногора в улоговині між горами Гутин Томнатик (2016 м) та Бребенескул (2035 м). Довжина озера - 134 м, ширина - 44 м, глибина - 2,8 м. З рослинності присутні тільки нечисленні кущі гірської сосни. Озеро Бребенескул лежить на дні льодовикового кару. Береги високі, з кам'яними осипищами. Живиться атмосферними опадами та ґрунтовими водами.
Вода озера Бребенескул чиста, навіть слабо мінералізована.
Дно підвищується у східному напрямку, на глибині вкрите сірим намулом. Трапляються мікроскопічні ракоподібні. З озера витікає однойменна ріка - Бребенескул, яка належить до басейна гірської карпатської річки Тиси.
Високогірне карпатське озеро Івор. Субальпійський кліматичний пояс
Озеро Івор розташоване біля підніжжя гір Жандарми та Близниця. Це гірський карпатський масив Драгобрат - гори гірського хребта у східній частині масиву Свидівець на схилах останньої можна ще побачити рідкісну квітку едельвейс. Озеро Івор утворилося у результаті танення льодовиків близько десяти тисяч років тому. Довжина його складає 55 метрів, ширина 21 метр, а глибина озера Івор - всього близько 1,5 метри. Вода в озері Івор надзвичайно чиста та прохолодна.
Про карпатське озеро Івор місцеві мешканці розповідають гарну та одночасно сумну легенду.
Колись у тутешніх краях мешкало два брати-близнюки та покохали вони одну дівчину на ім'я Івор. Дівчина була надзвичайної красоти та забажала шовкову квітку едельвейсу з високої скелі, а тому, хто перший принесе їй заповітну квітку, пообіцяла своє серце. Брати піднялися на скелю, але не втрималися та впали у прірву. Горда красуня довго плакала та її сльози перетворилися на озеро, яке отримало назву Івор. А долину, куди впали брати, місцеві мешканці назвали Драгобрат.
На місце сумної події прибули жандарми, коли побачили, що сталося, то закам'яніли від жаху. Так і стоять вони по сьогодні там, оберігаючи шлях від усіх, хто забажає зірвати квітку едельвейсу.
Високогірне карпатське озеро Ворожеска. Субальпійський кліматичний пояс
Озеро Ворожеска розташоване біля підніжжя гори Котел (1171 м) та об'єднує під однією назвою два невеликих озера. Цікавим є те, що зовсім поруч з озерами лежить сніжник, який майже ніколи не тане. Озеро Ворожеска виникло тисячі років тому у результаті танення льодовиків. Глибина озера Ворожеска складає 4,5 метри, довжина - 95 метрів, другого (меншого) глибина близько 2 метрів, а довжина - 76 метрів.
Таємницю виникнення загадкової назви розкриває давня легенда Озеро Ворожеска, яке розповідає про те, що колись у тутешніх краях мешкала мати з двома гарними синами. Але одного разу, коли вони випасали стадо овець, вони зустріли дивовижної краси дівчину на ім'я Марічка. Й вирішили вони переплисти гірське озеро, а тому, хто перший це зробить, того й буде Марічка. Допливли брати до середини озера, як раптом здійнялася буря та поглинула їх. Коли мати дізналася, що трапилося з її синами, побігла до озера, й, голосячи, запитала: «Озеро, озеро! Чому ти таке вороже до мене, навіщо моїх синів-близнюків погубило?». А вітер підхопив: «Вороже...вороже...» й поніс по світу. З того часу озеро стало називатися Ворожеским.