Місто-фортеця Tустань. Екскурсії по Західній Україні
Тустань є середньовічним містом, наскельною фортецею, митницею, залишки якої знаходяться у Східних Бескидах неподалік від села Урич Львівської області, 7 км. до курорту Східниця. Тут до наших днів збереглося 4000 пазів та врубів, вирубаних у скелях. Дерев'яна забудова Тустані існувала з другої половини IX до середини XIII століття. Вона була важливим стратегічним пунктом та входила до єдиної системи Карпатської лінії оборони південно-західних кордонів Київської Русі, а згодом і Галицько-Волинського князівства. Висотна структура наскельної забудови, наземні оборонні стіни висотою 15 метрів, п'ятиповерховий житловий комплекс XIII століття з висотою поверхів від 3,5 до 4 метрів, складна система водозабезпечення

(криниця, видовбана в скелі, та дві цистерни) свідчать про високий рівень середньовічної будівельної техніки.

В Європі немає нині збережених дерев'яних фортець Х-ХІІІ століть, що дає підстави віднести Тустань до унікальних архітектурних пам'яток.1241 року, під час монголо-татарської навали хана Батия, місто Тустань було зруйноване, і від нього залишилися тільки село Тустань (згодом село Тустановичі, а нині - сучасна частина Борислава) та неприступний замок Тустань. Згодом місто-фортецю Тустань згадують у літописі краківський історик Ян Длугош та польський хроніст Янко з Чарнкова. Тустань охороняла південний кордон Галицького князівства, а 1340 року була захоплена польським королем Казимиром Великим, який згодом наказав її відбудувати після руйнації. У грамбті Папи Римського Боніфація IX від 15 травня 1390 року Тустань згадується як прикордонна фортеця, через яку експортували сіль, видобуту в Дрогобичі та околицях.
З моменту захоплення поляками Тустані вона належала державі, тобто була адміністративно-територіальним центром Тустанської волості.

З 1539 року Тустань переходить у власність польських магнатів та шляхти і занепадає.
Її занепад зумовили декілька факторів: економічний - у XVI столітті країни Центральної Європи розробляють власні поклади солі, тож Тустань втрачає роль митниці; політичний - через просування польських кордонів на схід Тустань перестає відігравати роль прикордонної фортеці; військовий - зміни у військовій техніці призвели до втрати оборонного значення замку. Тож замок Тустань існував до XVI століття.
Сьогодні ж у селі Урич функціонує музей історії міста-фортеці Тустань.


Краєзнавчий музей. 3D-модель фортеці Тустань



Краєзнавчий музей. Комп'ютерна 3D модель фортеці Тустань



Щорічні фестивалі слов'янської культури у фортеці Тустань