Мольфари Карпат про вишиванки і кодування долі.
В українців є такий вислів: «народитися у сорочці», - що означає бути щасливим у житті. І слово «сорочка» вживається, у Карпатах, у своєму первісному значенні. Це не лише частина нашого гардеробу, як вважається сьогодні. Вишивана сорочка - це певна закодована сукупність сорока божественних енергій, що творять довершену гармонійну долю людини. Недаремно 9 березня, у день відкриття брам Ірію і проголошення початку весни, святкується день Сорока святих, а на Великдень найбільшого пошанування заслуговує писанка-берегиня «сороківка»: живе яйце, на якому увесь простір поділений на сорок взаємно обернених і взаємодотичних трикутників, що символізують вогненну і водну сутності Буття у їхній Божественній парності.
Символічне обрамлення сорока життєтворчих енергій має і Різдвяна Зірка. Не випадково ці символи використовувалися в містеріях календарних карпатських свят, пов'язаних з циклічним народженням і оновленням світу.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

 

Українська вишиванка, якій наші пращури у Карпатах надавали величного змісту, несе в собі кодування долі.

В багатьох українських казках зустрічаємося з мотивом чарівної сорочки, котру сестри-змії- носії мудрості і магії- вишивають своєму кровному братові і наказують ніколи її не знімати. Число магічних узорів, «квіток», які творять зміївни, - дванадцять: це дванадцять богатирських сил (за числом 12 - усі енергії космічного простору, всіх знаків Зодіака).

 

І сила цього карпатського шиття неймовірно велика.

Герой карпатської казки, одягнувши сорочку на своє тіло, стає могутнім і нездоланним, він перероджується в безсмертного витязя, що чинить суд на землі, стає володарем земного царства.
Звичайно, у казці сорочка виступає в ролі символу. Але цей символ проектується на наше повсякденне життя.

 

Ніщо в побуті наших предків у Карпатах не творилося лише заради прагматичної доцільності.

Кожна річ повинна була мати ще й вище призначення, а ця доцільність закладена в певному символі, котрий був зрозумілий людям.
Кодування долі, добробуту притаманне культурі не лише українців, а й усіх древніх народів. Універсальна символіка, пов'язана із виходом на космічні енергії, присутня в побуті і культурі Єгипту, Шумеру, народів Азії, латиноамериканського континенту, її сліди знайдете в Африці, Австралії, на віддалених островах Полінезії, Океанії, на всьому індоєвропейському просторі.
Але Карпати - це особливий континент прадавньої культури, бо, як свідчать історики, життя на цій території існувало і в часи великого льодовика. Тут збереглася безперервність традиції, мудрість виживання, кодування сили. Це земля Гіпербореїв - могутніх титанів, носіїв таємничого знання. Сьогодні їхні таємниці помалу відкриваються завдяки розшифруванню текстів Кам'яної могили, пам'яток давніх курганів, вік яких - мінімум 20 тисяч років.
Виявляється, що світова історична наука змушена переглядати усталені хронологічні стандарти щодо давності пам'яток людства. Україна, про яку ще декілька десятків літ тому не пам'ятав так званий цивілізований світ, знову виходить на світову арену вже не як відстала колонія “великих імперій”, а як колиска давньої праіндоєвропейської цивілізації.
І найперше тому, що саме українці через розмаїття народної культури зберегли вихід на першооснову існування матеріального світу. І якщо говорити про вишиття на українському одязі, про орнаментальну символіку наших давніх оберегів, то усі вони разом творили своєрідний енергетичний «панцир» для тіла і душі, для землі Карпат, на якій наші пращури жили і творили вишивані народні скарби нашого минулого як крізь призму кодів життя, закладену у прадідівській культурі – сьогодні творять проекцію у наше світле майбутнє.
У наступних статтях ми розповімо про магічні, містичні та оберегові орнаменти української вишиванки. Підписуйтесь на новини нашого сайту.