Національна кухня Карпат, страви, історія, сучасність
Народна кухня Карпат багата на стародавні і сучасні, та дуже корисні, оригінальні страви, різні кулінарні, м'ясні, та кондитерські вироби. Вона пройшла довгий шлях свого формування і тісно пов'язана з національними кухнями багатьох народів Європи, та України.
На її формування мали вплив декілька важливих факторів, зокрема, географічне положення карпатського краю, національний склад населення та природно-кліматичні умови Карпат.
Карпати територіально розміщені у центральній частині Європи та межують з чотирма країнами: Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією.

 

Склад населення у Карпатах багатонаціональний.

Основним та корінним населенням є українці. Але значну при тому вагу займає населення угорської національності (у Закарпатті ), а також румуни, словаки тощо.
У Прикарпатті поляки, австрійці, німці, словаки. Цей фактор має помітний вплив на карпатську кулінарію. Постійне міжнаціональне спілкування, в багатьох випадках і родинні стосунки, сприяли тому, що народні традиції й особливості харчування окремих національностей з'єднались і стали загальними для всього населення Карпат. Наприклад, такі страви і закуски окремих національностей, як поливки (бульйони), супи, страви з квасолі та грибів, галушки, страпачки, кремзлики, гомбовці, кнедлі, лечо, пироги, гуляш, попрікаш, кулеша, мамалиґа, човлент, гурка, ковбаса домашня, сало копчене та багато інших готують у кожній сім'ї.

 

Під впливом національних кухень народів нашої країни та Карпат вона значно збагатилася.

Такі страви, як борщ, розсольник, окрошка, пельмені, вінегрет, шашлик, страви з морських риб, яких раніше тут не знали, тепер увійшли в щоденне сучасне меню Карпат.
Природні та кліматичні умови Карпат дають можливість виробляти у Карпатах всю необхідну кількість продуктів рослинного та тваринного походження. Гірські райони мають великі можливості для відгодівлі худоби, виробництва молокопродуктів, вирощування картоплі, та інших овочів.  Низинні райони Карпат, де лагідний клімат, мають повний достаток високоякісних овочевих та зернових культур. Карпати багаті на фрукти і ягоди. Сьогодні вже з'явилися і екзотичні фрукти, ягоди та овочі.

 

Важливим поповненням продовольчих ресурсів є дари природи Карпат:

ліси та узгір'я, багаті на гриби, ягоди, дичину, а річки — на рибу. В області створено ряд рибних господарств, які вирощують такі цінні види риби, як форель, корон та інші.
Швидкими темпами розвиваються колективне та індивідуальне городництво і садівництво у Карпатах.  В особистих господарствах відгодовується багато свійської птиці, кролів і свиней. Різноманітність і достаток продуктів і сировини дають можливість готувати необмежений асортимент високоякісних і смачних страв.


Не забуваючи про старовинні карпатські звичаї, кулінарна творчість постійно обновлюється і вдосконалюється. Про це дбають талановиті кухари, кулінари Карпат.

Кулінарні таємниці передаються з роду в рід, з покоління в покоління. Дівчата уже з дитячих років уважно вивчають досвід матерів чи бабусь по приготуванню різних страв, печива, консервуванню. Стаючи дорослою, карпатська дівчина вступає у своєрідне змагання з подругами, сусідками, щоб приготувати найсмачніший обід, здивувати гостей найкращими стравами.

 

Добрих кухарів знають і шанують у Карпатах,  

їх запрошують для приготування страв, печива, кулінарних виробів на весілля або інші сімейні ювілеї і торжества. Багато висококваліфікованих кухарів та кондитерів працює на підприємствах громадського харчування. Крім підготовки у кулінарних технікумах і училищах, вони збагачують свої знання, працюючи з старшими, досвідченішими майстрами кулінарного мистецтва Карпат.

 

Любов до кулінарного мистецтва Карпат та глибокі знання карпатських кухарських таємниць

сприяють тому, що карпатські страви та кондитерські вироби за своїми харчовими і смаковими якостями по праву користуються великою популярністю та відомі далеко за межами Карпат.
Для переважної більшості страв характерне уміле поєднання різних продуктів як тваринного, так і рослинного походження, приготування їх за перевіреними домашніми рецептами і способами кулінарного обробітку.

 

Характерною рисою карпатської кухні є простота в наборі продуктів та доступність технології приготування.

В ній часто відсутні делікатесні продукти та пишні трапези. Приготування їжі спрямоване насамперед на забезпечення працездатності та здоров'я людини. Вона базується в основному на продуктах і сировині, що вирощується або виробляється на місці і тому в окремих зонах Карпат має свої особливості. Наприклад, у гірських районах Карпат переважну більшість страв готують з картоплі, квасолі, кукурудзяного борошна, капусти, грибів, молочних продуктів, бо тут саме їх вдосталь.
У низинних районах переважають страви з пшеничного борошна та різних овочів. Але, разом з тим, усі ці страви готують повсюдно.

 

Більшість карпатських страв готується з продуктів рослинного походження:

картоплі, квасолі (боби і лопатки), борошна, грибів, різних овочів, у першу чергу таких, як помідори, солодкий перець, капуста, морква, кольрабі, цибуля, зелений горошок, огірки, редька, редиска, зелений салат та інші.

 

З м'ясних продуктів, у карпатських стравах,  переважає свинина, птиця, яловичина та баранина.

Велика увага приділяється смаковим якостям страв. У Карпатах люблять гоструваті і запашні страви, тому, готуючи їжу, використовують багато прянощів — чорний і червоний перець (горошок, стручковий, молотий), кмин, часник та хрін. Майже всі страви ароматизуються свіжою зеленню петрушки, кропу або селери.

 

Карпатська кухня, та кулінарія багата на різноманітні соуси.

Найбільш поширені грибні, томатні та сметанні соуси. Наприклад, основною цінністю такої страви, як крученики карпатські, є грибний соус, а для попрікаша з курчат — сметанний соус.
Карпатська кулінарія має і свої оригінальні гарніри, такі як рис тушкований по-карпатськи, торгоня, гарніри з картоплі, мамалиґи тощо.


Значна більшість народних страв Карпат мас велику дієтичну цінність та користь для здоров'я людини.

Насамперед, це страви з картоплі, квасолі, овочів, борошна, молока та сиру, більшість яких готується на олії, вершковому маслі або й зовсім без жирів. Найбільш корисними в дієтичному відношенні є кулеш з молоком, картопля та квасоля підбивані, юшка з лопаток, квасолі, поливка куряча, поливка з манними галушками, кминкова поливка, поливка з помідорів, кабачки підбивані, киселиця фруктова, мамалиґа, банош, галушки з сиром або з капустою, гомбовці з сиру, голубці з кукурудзяною крупою, салат «Здоров'я», салат з цвітної капусти, салат «Осінь», яблука запечені, ціберей та багато лікувальних напоїв, зокрема — чай липовий, шипшиновий, кминковий, з м'яти, напої «Здоров'я», «Ромашка», «Медок», відвар із звіробою та інші.

 

Народна кулінарна мудрість Карпат враховує і основні вимоги

щодо раціонального харчування людини. Складаючи меню й готуючи їжу, господині дбають про те, щоб їжа містила всі необхідні для організму людини поживні речовини - білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, а також потрібні калорії. Для цього вони вміло проводять набір продуктів, а сніданки, обіди й вечері комплектують так, щоб страви в них якомога рідше повторювалися.

 

Люблять у Карпатах й солодощі,

бо вони доповнюють харчову цінність обіду і прикрашають його, а тому приготуванню солодких страв надається велика увага. Найбільш поширеними є страви з вершків, яєць, сиру, меду та фруктів.

 

Дбають карпатські господині і про харчування своїх родин й взимку.

Щоб не залишитись у цей період без корисних карпатських плодів, ягід та овочів, вони заготовляють і переробляють їх для тривалого зберігання шляхом консервування, засолювання, квашення, сушіння тощо.
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку в Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!