Ні морщинки на лиці - значить були в Трускавці
Перша згадка про поселення Труш (Трускавець) у Карпатах датується 1462р.
Згідно з історичними архівами історія поселень Трускавець, Східниця почалася 600 років тому, в ті часи, коли в цих населених пунктах Карпат почали добувати високоякісну мінеральну сіль - смаковицю (якщо вірити місцевим краєзнавцям, то легенди про "мертву" і "живу" воду походять якраз з цих місць, до яких з незапам'ятних часів приходили звірі і люди напитися цілющої води. І не тільки пити, але й освіжити тіло, бо від неї скоро загоювались рани і зникали хвороби. Вони й заснували невеличке стаціонарне поселення, подальшу долю і бурхливий розвиток якого мали вирішувати вже зовсім інші обставини та умови, про які в той далекий час не було й гадки. Завдяки відкриттю лікувальних властивостей мінеральних джерел курортів Східниця і Трускавець непримітна в минулому підгірянська місцина, стародавня назва якої Трушкович. Згідно з архівнимb документами засновником поселення Трушкович був відомий художник Австрійської Галичини - Теодор Труш.
З тих давніх часів і по сьогоднішній день атмосферні опади просочуються через товщу відповідних порід родовищ, де раніше концентрувалися нафта й озокерит, що неодмінно сприяє їх фільтрації та процесу збагачення води органічними компонентами, у висліді чого вона набуває лікувальних властивостей. Запаси мінеральної води на курорті Східниця акумулюються на глибині 30-50 м схилу гірської карпатської балки.

Заслужений лікар України Володимир Балановський, який ще донедавна очолював санаторій "Кришталевий палац" у Трускавці, порівнював процес насичення гірської карпатської породи дощовою водою - органічними речовинами з процесом запліднення яйцеклітини в живому організмі. І в цьому, на його думку, полягає таємниця зародження "Нафтусі"

Ось його міркування з цього приводу:
"Насправді це і не вода, а багатокомпонентна система, що включає в себе розчинені у воді гази (сірководень, метан і вуглекислий газ), тверді речовини (гідрокарбонати кальцію і магнію) і мікроорганізми. У кожному мілілітрі - 1,5-3 млн. бактерій. Одні з них живляться аміновмісними речовинами і виділяють аміак, інші окислюють цей аміак до нітратів і нітритів, треті переробляють їх у азот, демонструючи безвідходну технологію. Тобто там цілий світ, що живе за своїми законами і вражає своєю досконалістю".
На Трускавецькому родовищі є також хлоридно-натрієві води, які споживають з метою курації (лікування) захворювань шлунково-кишкового тракту, та внутрішніх органів. Це, передусім, джерела "Марія" (№1) і "Софія" (№2). Джерело "Броніслава" (№3) призначене для полоскання горла і носоглотки, що лікує верхні дихальні шляхи.


Гліцеринові джерела куроров Східниця, Трускавець
Ніхто вже не пам'ятає, коли вона народилася.
Але в наших краях гуляє популярна у середовищі відпочиваючих приказка: "Ні морщинки на лиці - значить були в Трускавці"


Бажаючим виглядати красиво курорти Східниця та Трускавець рекомендують мінеральну воду з гліцеринових джерел. Наприклад джерело "Юзя", яке ще серед курортного люду називають джерелом "краси та молодості", завдяки вмістимості природних гліцеринових речовин, та активних мінералів, омолоджує шкіру, надає їй шарму та еластичності, а тому воно користується неабиякою популярністю серед представниць слабкої статі і найкращої половини гостей курортів Східниця, Трускавець. Вживання мінеральної води з цих джерел сприяє відновленню вмісту необхідних мінералів та біологічно активних компонентів в шкірі
На курортах Трускавець та Східниця (на початку двохтисячних) була створена спеціальна медична програма омолодження і очищення організму, після якої виглядаєш років на десять молодшим.

Як співає юна трускавчанка Мар'яна Стецик, солістка музичного гурту "Калиновий край":

З щедрих надр Карпатських,  
Землі славного Франка,
Б'є з джерел глибинних
Чудодійная вода.
Діамантно-срібні
Джерельця без дна,
То цілющі води
Мого Трускавця...


Вода то "чудодійна" та "цілюща", але слід не забувати, що лікування і прийом води цілющих джерел курортів Трускавця та Східниці має здійснюватись лише за рекомендаціями лікаря і під його особистим наглядом, оскільки будь-яка "самодіяльність" у використанні джерел може призвести, м'яко кажучи (та в кращому випадку), до небажаних наслідків. Місцеве населення, яке кілька століть жило тут навпереміш з поляками, та австріяками добре засвоїло мудрість польської приказки: "Цо за дужо, то нє здрово!"
Це серйозне попередження стосується насамперед тих, хто їде лікуватися і відпочивати на курорти Трускавець та Східницю не за санаторною путівкою, а, так би мовити, на свій власний розсуд. Подібну категорію відпочивальників називають "дикунами" як у нас, у Карпатах, так і на берегах морських курортів. З моменту відкриття курортів Трускавець та Східниця пацієнти відзначали про себе, що пиття "Нафтусі" супроводжується яскраво вираженою сечо - та жовчогінною дією.
Без необхідного медичного догляду, та без рекомендацій профільних лікарів, цей, на перший погляд, звичайний фактор - є дуже небезпечним, особливо у разі хронічних або гострих хворіб сечовивідних шляхів, та внутрішніх органів.

Ще сто років тому медики-дослідники встановили, що, скажімо, цілком здорова людина, споживаючи 1 літр "Нафтусі", виділяє 1600 мл сечі, тобто виділяється більше ніж споживається, такі пропорції дуже небезпечні навіть для здорового організму.  
Ніколи не використовуйте джерела високомінералізованих вод курортів Східниця та Трускавець без професійних консультацій профільних лікарів!

Також пам'ятайте!, що мінеральні води курортів Східниця та Трускавець не втрачають своїх лікувальних властивостей лише впродовж 2 годин, та тільки за умови, що вони зберігаються в охолодженому стані та у відкритих ємностях.

Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку в Карпатах! 
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!