Нотр-Дам де Парі. Собор Паризької Божої Матері. Знакові місця в Європі в яких варто побувати українському туристу.
Місця Сили Європи. Серце Парижа. Католицький собор у Парижі (Франція), середньовічний собор у готичному стилі присвячений Діві Марії. Став відомий у всьому світі завдяки однойменному роману Віктора Гюго.
Нотр-дам-де-Парі один з найвідоміших соборів світу завдяки впізнаваній архітектурі, багатовіковим традиціям гостинності та терпимості, величезній культурній спадщині, роману Віктора Гюго та сучасному мюзиклу: саме тут розгортається драматична історія горбаня Квазімодо і прекрасної Есмеральди.
Собор Паризької Богоматері-символ середньовічного Парижа, визнаний шедевр готичної архітектури. Ажурні прикраси фасаду і знамениті химери залишають незабутнє враження, а вітражні троянди, сяючі кольоровими вогнями, здаються створеними з дорогоцінних каменів.
Готичний Собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам де Парі) був зведений на місці знаходження давньоримського язичницького капища, на якому колись приносилися жертви богу Юпітеру. Таким чином, собор повинен був символізувати перемогу християнства над язичницькими помилками давніх цивілізацій.
Саме місце знаходження храму теж глибоко символічно - він збудований на острові Сіте, який знаходиться в самому серці Парижа. А на площі перед Нотр-Дам-де-Парі встановлена бронзова табличка зі знаком «0 км», яка означає, що саме тут беруть початок всі дороги світу. Після завершення будівництва величний собор Нотр-Дам де Парі з його чудовим внутрішнім оздобленням протягом багатьох століть служив місцем проведення королівських одружень, імператорських коронацій і пишних похоронів загальнонаціонального значення. Щонеділі можна відвідати католицьку месу і послухати найбільший орган у Франції, причому безкоштовно. Незвичайний собор і завдяки унікальному звучанню свого шести тонного дзвону, у який, за легендою, виливав свій біль Квазімодо. Одну з найкрасивіших оглядових майданчиків в Парижі, що знаходиться в Південній вежі собору, від землі відокремлюють 402 ступені. Можна і не підніматися так високо: до галереї химер всього 255 ступенів по гвинтових сходах.
Середньовічна кам'яна громада собору панує над містом. З вишуканих кам'яних мережив, що огортають його, то тут, то там висовуються назовні як потворні, настільки й химерні фігури та особи гаргулій і химер, глузливо дивляться на нескінченний потік паломників і туристів, що стікаються на Соборну площу. Вікна сяють дорогоцінним склом вітражів. Собор Нотр-Дам сповнений загадок і легенд.
Всі кращі Готичні собори Франції-в Реймсі, Шартрі, Ам'єні, Лані, Парижі - були присвячені Діві Марії. Але, як не прекрасні, як не величні собори цих міст, головною зіркою залишається головний храм Парижа. У самому його серці, в східній частині острова Сіте, велично височить перлина французької готичної архітектури - кафедральний собор Нотр-Дам де Парі або собор Паризької Богоматері. Головний собор Франції-головний собор готики, хоча в його рисах ще вгадується романський стиль, що передував їй.
Будівництво, що тривало в цілому близько двох століть, почав в 1163 році єпископ Моріс де Сюллі на Святій Землі, де раніше розташовувалася церква, побудована ще римлянами, присвячена Юпітеру, а потім і християнська базиліка. Сюллі витратив на зведення собору не тільки значну частину свого стану, а й життя. Сталося це незабаром після хрещення франків св.Діонісієм.
Під час Французької революції Нотр-Дам де Парі, як і більшість інших релігійних і монархічних символів країни, сильно постраждав. Так, наприклад, помилково прийняті за образи королів Франції, були буквально обезголовлені кам'яні статуї біблійних царів Юдей, причому деяке число постраждалих від вандалізму фрагментів статуй були знайдені лише порівняно недавно. Але собор все ж уцілів в революцію, але не завдяки великодушності республіканців, а через технічних труднощі нових володарів Парижа. Після знищення абатства Клюні у них відчувалася нестача вибухівки...
Реставрація собору почалася тільки в 1845 р.під керівництвом архітектора Ежена Віолле-ле-Дюка і тривала понад двадцять років. За цей час крім реконструкції первісного вигляду Нотр-Дам архітектор звів готичний шпиль і створив цілу галерею химер з вражаючими уяву статуями та образами неіснуючих птахів, демонів та інших монстрів.
Недарма Віктор Гюго, автор "Собору Паризької Богоматері", творець романтичної поеми Нотр-Дама, назвав його - найбільш задовільним коротким довідником окультизму. І досі в кам'яних візерунках собору послідовники езотеричних навчань шукають розгадку головної таємниці алхіміків-рецепт філософського каменю.
Побудований в ті часи, коли більшість жителів було неграмотне, та історія релігії передавалася усно, Нотр-Дам де Парі став таким собі наочним підручником біблійної історії, викладеної на його порталах, картинах і вітражах.
Настінного живопису, як і в інших готичних храмах, тут немає, а єдине джерело кольору і фарб - численні Вітражі високих стрілчастих вікон. Світло, проходячи крізь ці "скляні картини", набувало містичного кольору, викликаючи у людей священний трепет.
У віруючих є можливість поклонитися святиням. У першу п'ятницю кожного місяця і в Страсну П'ятницю католицького Великого посту терновий вінець разом з часткою Хреста Господнього і цвяхом від нього виносяться для поклоніння. Черга до святинь необхідно займати заздалегідь, до початку самої церемонії, оскільки бажаючих поклонитися святиням вкрай багато.
Читайте також: Україна-Європа-Світ.
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних і допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ.
Нотр-Дам де Парі вважається третьою за популярністю пам'яткою Парижа, щороку сюди приходять близько 12 млн туристів. Знаменно, що на площі біля підніжжя собору знаходиться бронзова зірка «нульового кілометра» - початок всіх доріг Франції з XVII ст.