Пласт – Національна скаутська організація України обєднує на сьогодні 6 тисяч членів по всій Україні, людей віком від 6 до 96 років, пропонуючи кожному з них щось своє:
незабутні табори у Карпатах та мандрівки, цікаві акції та заняття, патріотизм та духовність.
106 річчя Українського Національного Пласту. У суботу, 14 квітня, о 10.30 на площі святого Юра (Львів), перед памятником Іванові Франку й на вулицях Коперника, Шептицьких та Кубанській розпочнеться «Новацький день першої пластової присяги».
Кодекс організації Пласту, що роблять пластуни, що вміють, та чому їх навчають.
Пласт – Національна скаутська організація України яка популяризує та прищеплює - любов до батьківщини, здоровий спосіб життя, красу внутрішню та зовнішню, життя серед природи, лісівництво, лицарськість, рятування життя, силу та витривалість.
Пластові відзнаки
Ось що ти мусиш знати, щоб стати добрим пластуном:
Люби свою батьківщину! Вона у тебе як мати - одна.
Моя й твоя батьківщина, — вони не виросли самі з себе, з нічого. Їх створила тверда праця і тверда боротьба чоловіків і жінок, а часто й пожертва їх власним життям - тобто їхній щиросердечний патріотизм. При всьому, що ти робиш, думай насамперед про свою батьківщину. Не витрачай всього свого часу і грошей для самої тільки своєї розваги, але думай передовсім про те, яким чином можеш бути корисним для загального добра. Коли ти це виконаєш, тоді можеш справедливо й заслужено по-своєму розважитись. Можливо, ти й не бачив, як навіть малий хлопчина може принести користь своїй батьківщині, але ставши пластуном і придержуючись Пластового Закону, кожен хлопець може стати корисним. «Наперед батьківщина, потім я!» - нехай буде твоєю метою. Коли спитаєш себе щиро, мабуть, побачиш, що тепер ти поводишся саме навпаки.
Я сподіваюся, якщо воно й так є, що відтепер поводитимешся правильно й залишишся таким назавжди. Не вдовольнися тим, як це робили римляни, а дехто ще й тепер робить, щоб інші за заплату грали за тебе копаного м'яча або зводили за тебе бої. Самі спричиніться до того, щоб маяв наш прапор. Якщо сприймаєш Пласт у такому дусі, ти причинишся до цього. Берись до того не лише тому, що це приємна розвага, але й тому, що таким чином ти приготуєшся на доброго громадянина не тільки своєї батьківщини, але й цілого світу.
Тоді в тобі житиме дух справжнього патріотизму, що його повинен мати кожний хлопець, якщо він хоч що-небудь вартує.
Життя серед природи. Таборування. Надає здоров'я, сили духу та навички виживання, привчає до порядку та розпорядку
Таборування у Карпатах - це найрадісніша частина пластового життя. Життя на Божому вільному повітрі, поміж горбочками і деревами, між птахами й звірами, в горах і річках — тобто життя серед природи, у власному малому брезентовому будиночку, при власному куховарстві й усюди нишпорючи — все це дає таке здоров'я і щастя, що їх ніколи не знайдеш серед мурів і диму міста.
Також мандрування, коли ти виходиш з дому, досліджуючи щодня нові околиці, — це прекрасне пригодництво. Воно зміцнює і гартує тебе так, що вже не будеш зважати на вітер і дощ, спеку й холод. Ти сприймаєш це все так, як воно приходить, визначаючи сенс тієї справи, що дасть тобі можливість з усміхом протиставитись всім давнім труднощам у переконанні, що ти вкінці переможеш.
Само собою, щоб втішатись таборуванням і мандруванням, ти мусиш знати, як це правильно робиться. Ти мусиш знати, як будувати собі шатро й колибу, як приготувати й запалити ватру, як зварити собі страву, як зв'язувати колоди в мости й дараби; як знайти дорогу в чужій країні, вночі чи вдень, і ще багато дечого іншого.
Дуже мало хлопців, живучи в цивілізованих околицях, вивчає це, бо вони сплять у м'яких ліжках й у вигідних домах, вони дістають готову зварену страву, а коли хочуть довідатись про дорогу, питають поліцію. Отже, коли такі хлопці пробують пластувати чи мандрувати, вони стають зовсім безпомічними.
Візьми навіть свого спортивного «героя» і перенеси його в пущу та постав його поруч з юнаком, вишколеним у табірництві - і дивись, хто з них дасть собі раду. Високі спортивні досягнення йому тут не багато допоможуть. Тут він тільки «жовтодзюб».
Лісівництво Пласту. додає сил, здоров'я, навичок виживання в дикій природі
Лісівництво у Карпатах - це знання тварин і природи. Ти пізнаєш різних тварин, ідучи за їхніми слідами й підкрадаючись до них, щоб могти підглянути їх у їхньому природному стані й вивчити їхні звички. Цілий смисл полювання на звірів полягає саме в лісівництві: в умінні підкрастися до них, - а не в убиванні їх. Жоден пластун навмисне не вбиває звірини задля самого тільки вбивання. Вбиває тільки тоді, коли потребує поживи або коли ця звірина - шкідник. Постійно підглядаючи звірят серед природи, ти занадто полюбиш їх, щоб їх стріляти.
До лісівництва, крім уміння помічати сліди й інші малі знаки, належить теж уміння читати їх значення, наприклад: яким кроком ішло звіря, чи воно було перелякане, чи спокійне тощо. Це дає ловцеві змогу знайти також свій шлях у горах Карпат чи в пустелі, вчить його, котрі дикі овочі й корінці найкраще надаються для поживи, чи вони є улюбленою поживою звірят і чому приманюють їх до себе.
Так само в цивілізованих околицях читаєш сліди людей, коней, велосипеда, авта й довідуєшся з них, що там діялося. Вчишся з малих ознак, напр. з раптового зриву птаства, що хтось наближається, хоч нікого й не видно.
Спостерігаючи поведінку чи одежу людей і пов'язуючи це й те разом, часом можеш пізнати, що вони не до доброго прямують. Ти можеш теж пізнати, коли вони перебувають в нещасті і потребують допомоги чи милосердя і ти можеш тоді зробити те, що є одним з головних обов'язків пластуна: допомагати всяким можливим способом людям у нещасті.
Пам'ятай, що це ганьба для пластуна, який є в товаристві інших, якщо вони запримітять що-небудь - велике чи мале, близьке чи далеке чи низьке - чого він сам ще не запримітив.
Лицарськість Пласту. Вчить лицарської честі, совісті, хоробрості та добрим намірам та вчинкам.
В давні часи лицарі були справжніми пластунами, а їхні закони були дуже подібні до Пластового Закону наших днів. Лицарі вважали свою честь за найсвятішу справу.
Вони ніколи не зробили б нечесного вчинку, наприклад - брехні чи крадіжки. Вони радше воліли б згинути, ніж зробити це. Вони були завжди готові боротися і вмирати в обороні свого короля, свого віровизнання чи своєї честі.
Пластун як лицар зобов'язаний щодня зробити хоч один добрий вчинок. Кожний лицар мав із собою малий загін: щитоносця джуру й кількох зброєносців — так само, як наш гуртковий має свого заступника (заступника гурткового) - і чотирьох чи п'ятьох пластунів.
Лицарський кодекс Пласту.
Дружина лицаря йшла звичайно за ним у вогонь і в воду, всі несли ту саму ідею, що їх провідник, а саме:
Честь була для них святою.
Вони були вірні Богові, королеві й батьківщині.
Вони були особливо ввічливі й чемні з усіма жінками, дітьми і немічними.
Вони радо допомагали кожному.
Вони роздавали потребуючим гроші і їжу і заощаджували гроші з цією метою.
Вони вчилися орудувати зброєю, щоб могти захищати своє віровизнання і свою батьківщину від ворогів.
Вони утримували себе в силі, здоров'ї й рухливості, щоб могти добре виконувати ці обов'язки.
Ви, пластуни, не можете зробити нічого кращого, як іти за прикладом лицарів.
Одну велику прикмету мали вони: щодня мусили зробити для когось добрий вчинок, і це — один з наших законів.
Коли прокинешся вранці, згадай, що того дня маєш зробити добрий вчинок. Зав'яжи собі на хустині чи краватці вузол, щоб нагадав тобі про це.
Якщо ти пригадаєш собі колись, що ти забув зробити свій щоденний добрий вчинок, мусиш на другий день зробити два такі вчинки. Пам'ятай, що своєю Пластовою Присягою ти зобов'язався на свою честь до цього. Але не думай, що пластун має зробити тільки один добрий вчинок на день. Зробити один вчинок — він мусить, але коли може зробити п'ятдесят, то тим краще.
Добрий вчинок може бути дуже незначний. Добрим вчинком є вже те, коли ти вкинеш монету до скриньки для вбогих, допоможеш старій жінці перейти на другий бік вулиці, встанеш і зробиш комусь місце, даш води спрагненому коневі, усунеш з тротуару шкірку з банана. Один такий вчинок рахується тільки тоді, коли за те не приймаєш ніякої нагороди.
Рятування життя. Навчає ОБЖ - основам безпеки життєдіяльності у всіх сфера життя.
Людина, що рятує життя ближньому (це може трапитися в несподіваних жахливих випадках у горах, у містах, копальнях та фабриках та в щоденному житті), є не менш героєм, як вояк, що кидається в боротьбу, щоб спасти товариша з-посеред усіх страхіть бою.
Тисячі пластунів здобули медаль за врятування життя, і я сподіваюся, що ще не один це зробить.
Багатьом з вас, певна річ, не одної, то другої днини, прийде нагода врятувати життя. Але ти мусиш бути готовим до того. Мусиш знати, що робити в ту хвилину, коли випадок трапиться, і мусиш це зробити негайно.
Замало читати про те в книжках і думати, що ти знаєш, що треба робити. Ти мусиш активно і часто вправлятися в тому, що треба робити, напр.: як прикривати уста й ніс хустиною, щоб могти дихати серед диму, як дерти простирадло на вузькі паси й зробити з нього шнур, щоб видобутись з вогню, як відкрити вентиль і пустити повітря до каналу, повного газу, як підіймати й нести знепритомнілу людину, як рятувати й повертати до життя нібито втоплених.
Коли ти навчишся цього всього, матимеш довір'я до себе, і як трапиться якийсь випадок, коли всі попадуть у паніку, бо не знатимуть що робити, ти спокійно виступиш і зробиш те, що саме потрібно.
Витривалість. вчить стійкості та витривалості фізичної та психічної в будь-яких життєвих ситуаціях.
Щоб виконати всі ці обов'язки й завдання пластуна, юнак мусить бути сильний, здоровий і рухливий. Він може стати таким, якщо хоч трохи про те подбає.
Маю тут на думці багато вправ, як рухові гри, біг, мандрування у гори Карпат, їзда велосипедом тощо.
Пластун повинен часто спати на свіжому повітрі. Хлопець, що звик спати при зачинених вікнах, може простудитись, коли спробує вперше спати надворі. Річ у тому, якщо завжди спати, влітку чи взимку, при відчинених вікнах — тоді не простудишся.
Кілька вправ щоранку й щовечора — це знаменита річ, щоб вдержати себе «у формі»; - іде тут не так про те, щоб виробити сильні м'язи, але щоб прорухати всі свої внутрішні органи і побудити обіг крові в кожній частині тіла.
Кожний справжній пластун купається щодня. Якщо не може купатися щодня, натирає сильно тіло мокрим шорстким рушником. Пластуни віддихають носом, а не устами. Так вони не дістануть спраги. Вони не тратять так швидко віддиху. Вони не вдихають всякого роду зародків недуг з повітря і не хропуть уночі.
Вправи в глибокому віддиханні мають велике значення для розвитку легенів і для постачання свіжого повітря (кисню) до крові, але їх треба виконувати на свіжому гірському повітрі і без перевтоми.
При глибокому диханні треба повітря втягати поволі й глибоко носом, не устами, доки воно не розтягне ребер до можливо найбільшої міри. Тоді, після деякого часу, треба поволі й рівномірно видихати, знов без напруження. А втім, найкраще глибоке дихання те, що приходить природно від численних вправ у бігу.
Вступайте до лав Пласту! Офіційний сайт організації: https://plast.org.ua