Польща. Величка. Підземне царство солі. Незвичайні місця Європи з Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО які слід відвідати українському туристу. Соляна шахта у Величці (Kopalnia Soli Wieliczka, Wieliczka Salt Mine) - один з найбільш незвичайних і надзвичайно популярних туристичних об'єктів Польщі.
Це старовинне родовище солі в місті Величка розташоване за півгодини їзди від Кракова. Щорічно сюди приїжджає більше мільйона людей з різних куточків світу, щоб помилуватися скульптурами з солі, підземними каплицями та вдихнути цілющого повітря.
Величківська соляна шахта внесена до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і вважається найстарішою з числа функціонуючих досі промислових підприємств Європи. Вже багато років вона поповнює державну польську казну - спочатку як шахта з видобутку солі, а тепер в якості пам'ятки.
З підкраківськими шахтами пов'язана легенда про княгиню Кінга (пізніше - Святу), дружину польського князя Болеслава Сором'язливого. Залишаючи рідну Угорщину, княжна кинула своє кільце в стовбур однієї з місцевих шахт. Його знайшли в брилі солі під Краковом, на місці, де виникла потім одна з найбільших польських шахт.
Сьогодні соляні екскурсії дають можливість відвідати дві соляні шахти: у Величці і в Бохні, а також Замок соляних копалень у Величці.
Про копальню Величка.
Соляна шахта у Величці в 1978 р.була включена в перший Список ЮНЕСКО. Перші сліди варення солі в Величці ведуть в епоху неоліту. З XIII ст. шахту систематично збільшували. На сьогодні мережа штреків має довжину близько 300 км, а близько 3000 камер знаходяться на глибині до 327 м. підземний туристичний маршрут довжиною 3,5 км проходить на глибині від 64 м до 135 м. веде через 22 найкрасивіші камери що виникли у XIII ст. серед незвичайних і мальовничих соляних озер і скульптур.
Найбільш ефектною камерою є каплиця Св. Кінги, що вміщає 500 осіб. Всі деталі інтер'єру зроблені з солі. Крім того, в підземному музеї краківських соляних копалень можна побачити старовинну техніку, iнструменти та одяг шахтарів. На глибині 135 м в камері «Озеро Вессель» створено підземний реабілітаційний лікувальний центр, призначений для лікування алергіків і людей із захворюваннями дихальних шляхів. Неподалік від шахти, в замку соляних копалень у Величці (XIV ст.), можна подивитися історичну виставку, колекцію знарядь праці та одягу керуючих шахтою і скульптур з солі.
Про копальню Бохня
Такою ж древньою є соляна шахта в Бохні. Для відвідувачів тут створено два маршрути. Прохід туристичним маршрутом на глибині 223 м займає близько 1,5-2 годин. Побачити можна, серед іншого, старовинний стовбур "Суторис", камеру "Мисюр" XVIII ст., яка у давні часи виконувала функцію стайні для працюючих в підземеллях коней, каплицю св. Кінги (приблизно 1754 р.), виставку одягу та інструментів, що використовуються при роботі в шахті. Геологічний маршрут складніше - він призначений для осіб, готових пролазити через вузькі стовбури і круті ходи. Всі, незалежно від витривалості, можуть скористатися 140-метровою гіркою і проїхатися підземкою. Перлиною шахти є величезна камера "Важин" (255 м в довжину, 14,5 м в ширину, 7,2 м у висоту), в якій створено реабілітаційний лікувальний центр на 200 місць зі спортивним майданчиком для гри в футбол і баскетбол.
Найцікавіше в соляній шахті у Величці
Під землею, на дев'яти рівнях Величківської Шахти, знаходиться справжнє царство солі. Його глибина досягає 327 м, а довжина коридорів становить 245 км. Туристам доступні лише три верхніх рівні глибиною до 135 м. Маршрут протяжністю 3 км стартує з шахтного стовбура Даниловича. Він дозволяє помилуватися неймовірними видами, яких не знайти на поверхні землі: соляні озера, створені з солі скульптури, старовинні каплиці тощо. Найбільш захоплюючими об'єктами шахти є камери Миколи Коперника і Казимира Великого, а також каплиці Святого Антонія і Святої Кінги.
Камера Миколи Коперника
Польський і німецький астроном Микола Коперник був першим знаменитим гостем соляної шахти у Величці. На згадку про цей візит в камері встановили його скульптуру, виконану з цільної соляної брили.
Камера Казимира Великого
Ще одна камера, що з'явилася в першій половині XVIII століття, була названа на честь правителя Казимира Великого. Саме він видав указ, що дозволив налагодити вироблення солі і торгові відносини. Значну роль короля в розвитку шахти відзначили установкою його бюста в камері.
Каплиця Святого Антонія
До каплиці Святого Антонія, облаштованої під землею, перед початком зміни приходили шахтарі. Конструкція в стилі бароко була виготовлена з брили солі в кінці XVII століття. У ніші вівтаря знаходяться статуї Розп'ятого Христа, Божої Матері з немовлям і святого Антонія. Соляні вироби зазвичай схильні до руйнування через високу вологість, тому роботи з підтримки форми об'єктів ведуться на постійній основі.
Каплиця Святої Кінги
Каплиця Святої Кінги-одна з найбільших у Величківській шахті. Вона з'явилася в кінці XIX століття завдяки зусиллям Шахтаря Юзефа Марковського. На глибині 101 м розташувалися фігури Святої Кінги, соляна копія творіння Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря», скульптура Іоанна Павла II з солі і різні барельєфи на релігійну тематику. В якості освітлення тут встановлена величезна люстра з соляних кристалів.