Як не заблукати у Карпатах, як виміряти відстань до гір, предметів, споруд.
Як не заблукати у Карпатах, якщо у вас не виявилося при собі компаса, карти, gps навігатора. Правила орієнтування у Карпатах - за зірками, сонцем, рослинам. Простий спосіб вимірювання відстані (за допомогою звичайного сірника) до видимих предметів або споруд в горах Карпат.
Вміння туриста орієнтуватися на місцевості є ознакою доброї технічної підготовки.

 

Пам'ятаєте!
Подорожувати незнайомою місцевістю у горах Карпат - при відсутності компасу, картографічних матеріалів та без попереднього вивчення даної території неприпустимо!


Незважаючи на всі попередження, туристів заблукалих у горах Карпат не стає менше, у весняно-літньо-осінній період, служби порятунку Карпат мало не щодня отримують повідомлення про зниклих туристів.
У цій статті ми наводимо загальноприйняті рекомендації та правила орієнтування в горах, лісах Карпат, а також простий спосіб вимірювання відстані до видимих предметів, споруд, з допомогою звичайного сірника.


 

 

Читайте також:

Похід або прогулянка Карпатами, правила орієнтування в просторі та в часі - в горах Карпат, загальноприйняті сигнали SOS з підручних матеріалів.

 


Орієнтування без компасу та карти у горах Карпат.

При відсутності компасу можна орієнтуватися за небесними світилами, за деякими місцевими предметами, за природними прикметами.
Визначення сторін горизонту за зірками у горах Карпат.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Орієнтування у горах Карпат за зірками.

Орієнтування за зірками зводиться до вміння знайти на небозводі Полярну зірку, яка завжди показує напрямок півночі. її можна знайти за сузір'ям Великої Ведмедиці або за сузір'ям Кассіопеї. Полярна зірка - найяскравіша зірка в сузір'ї Малої Ведмедиці, яке має вигляд повернутого ковша.Орієнтування у горах Карпат за Місяцем.

Якщо при сильній хмарності Полярної зірки не буде видно, але видно Місяць, то права половина диска Місяця о 19 год вказує нам напрямок на південь, о першій годині ночі - на захід. Повний Місяць о 19 год знаходиться на сході, о першій годині ночі - на півдні, о 7 год ранку - на заході. Коли ж видно ліву половину диска Місяця, то о першій годині ночі Місяць буде знаходитись на сході, а о 7 год ранку - на півдні.
У період першої та останньої чвертей Місяця, коли ясно видно ріжки півмісяця, напрямок, що показує положення Сонця в даний момент, можна взнати таким способом. Між ріжками півмісяця (віртуально) натягається тятива. Наклавши на його віртуальну тятиву (на її середину) стрілу, треба простежити її напрямок. Стрілка буде спрямована в центр Сонця.

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Орієнтування у горах Карпат за сонцем.

За сонцем можна визначити сторони горизонту пам'ятаючи, що в нашій півкулі воно приблизно знаходиться: о 7 годині ранку - на сході; о 13 годині - на півдні; о 19 годині на заході.


Орієнтування у горах Карпах по деревах.

Кора хвойних і листяних дерев звичайно значно темніша й більше вкрита мохом та лишайниками з північного боку.
У хвойних дерев з боку півдня добре помітно окремі краплі й цілі нальоти смоли, що показують напрямок найбільшого обігрівання сонячними променями, тобто південь.
На окремо розташованих деревах гілки та листя густіші з південного боку. З північного боку кора грубіла та на стовбурі більше тріщин, лишайників. Особливо ці ознаки добре помітні на березі, в якої з південного боку кора біліша та гладша, ніж із північного.
На пеньках шари щорічних приростів з північного боку тонші та щільніші, ніж з південного. Не менш точну інформацію по визначенню сторін горизонту дають гриби Карпат. Необхідно пам'ятати, що вони ростуть з північної сторони дерев, пеньків, кущів. На східній і західній стороні дерев, каменів, кущів їх значно менше, а на південній стороні, особливо в суху погоду, їх майже не буває.
Під час дозрівання ягід слід пам'ятати, що вони скоріше забарвлюються в колір з південної сторони. Трава навесні у Карпатах, вища і густіша з південної сторони, а влітку залишається зеленішою з північної сторони дерев.
У всіх лісових масивах Карпат просіки прорубують в залежності від напрямку сторін горизонту: основні просіки з півночі на південь, поперечні із сходу на захід.


Орієнтування у горах Карпах за тваринами, птахами, комахами.

Допоможуть орієнтуватися в лісі і його мешканці. Мурашники розташовуються, як правило, з південного та південно-західного боку дерев, пнів, причому, північний бік мурашника крутіший, ніж південний. В туристичних походах Карпатами може виникнути необхідність орієнтування в часі. Найкраще орієнтуватися по птахах. Слід пам'ятати, що зяблик прокидається біля 1-ї години -1 год 30 хв ночі, перепел - біля 3-ї години ранку; дрізд - біля 4-ї години ранку; горобець - біля 5-6 - ї години ранку.


Орієнтування у горах Карпах за місцевими предметами.

Вхід до православних церков розташований завжди на захід, а косе перехрестя хреста верхньою своєю частиною показує на північ. Дзвіниці церков звернуті на захід.


Оптичний обман зору або «ефект лінзи». Простий спосіб розрахунку відстані у горах Карпат.

Існують різні найпростіші способи та прилади для визначення відстаней на місцевості.
Вимір відстані на око-найбільш простий та розповсюджений спосіб визначення відстаней. Він базується на таких двох положеннях:
- чим ближче предмет, тим ясніше та різкіше ми його бачимо та тим виразніше розрізняємо на ньому дрібні деталі;
- чим ближче предмет, тим він здається більшим та, навпаки, чим далі, тим він здається меншим.
Точність визначення відстані на око залежить від багатьох умов: освітлення, характеру місцевості, стану погоди, пори року та доби, кольору предмета тощо.


В горах Карпат ці правила не працюють, у першу чергу через кришталеву чистоту гірського повітря, коли навіть дрібні деталі на дуже великій відстані добре помітні, це так званий оптичний обман зору або «ефект лінзи».  Саме цей ефект часто стає причиною того, що люди губляться в горах Карпат.
Багатьом і давно відомі складності у візуальному визначенні відстані в горах Карпат. Вчені пояснюють цей парадокс, кришталевою чистотою і прозорістю повітря Карпат, та властивостями оптики очей жителів великих міст, очі яких звикли вимірювати відстань і бачити крізь істотно загазоване повітря. Наприклад гора у Карпатах яка розташована на відстані декількох кілометрів, візуально може визначатися на відстані кількох сотень метрів.


Відстань у Карпатах можна визначити за допомогою сірника або міліметрової лінійки.

Наприклад: для визначення відстані до телеграфного стовпа, висота якого 6 м.
Для цього:
1) витягнути руку (0,6 метри від очей) і сполучити сірник зі стовпом;
2) відзначити нігтем великого пальця частину сірника, що закриває стовп (допустимо, це буде 12 мм);
3) знаючи висоту стовпа (6 метрів) підрахуємо значення відстані за формулою:Замість сірника можна також користуватися лінійкою з міліметровими діленнями.

Як бачимо, при користуванні далекомірами треба знати зразкові розміри того предмета або споруди, до якого визначається відстань.
От середні розміри деяких з них:
Висота звичайного електричного, телефонного стовпа (дерев'яного або бетонного) 5-6 метрів. Висота видимої високовольтної опори - 18-22 метра. Висота одного поверху будівлі не нижче - 2.5 метра.
Висота видимих телевізійних веж (ретрансляторів), в Карпатах, як правило у висоті - не вище 200 метрів.