Радонотерапія на курортах Східниця, Трускавець.
Лікування мінеральною водою з радонових джерел Карпат. Радонові ванни, лікувальні властивості, показання до застосування.


Радонотерапія – це метод бальнеолікування на курортах Східниця, Трускавець з використанням мінеральної води природного походження з радонових джерел Карпат.

Радон (222 / 86 Rn) - альфа-активний інертний газ з періодом напіврозпаду 3,823 дня. Продукти розпаду радону (ізотопи полонію, свинцю, вісмуту) випускають як альфа-частинки (радій А та радій С'), так і бета- та гамма-випромінювання (радій В і радій С).
Періоди напіврозпаду цих ізотопів лежать в межах від часток секунди до 26,8 хв.
Специфічним фактором, що впливає на організм хворого під час приймання радонотерапевтичних процедур, є альфа-випромінювання. Бета-випромінювання суттєвого значення в лікувальному впливі радонових процедур не має. Хімічну дію цих ізотопів можна не враховувати. На альфа-частинки припадає близько 90% всієї енергії випромінювання, яка випускається цими ізотопами. Крім того, відомо, що біологічна ефективність альфа-випромінювання в 10-20 разів вища за ефективність бета- і гамма-випромінювання. Тому радонотерапія - це один з видів альфа-терапії.

 

На курортах Східниця, Трускавець використовуються різні види радонових процедур: ванни водні та повітряні, гінекологічні зрошення та мікроклізми, пиття, інгаляції та ін.

При прийманні загальної водної радонової ванни тривалістю 20 хв. в організм проникає близько 0,5% радону, який міститься у ванні,

а на шкірі осідає близько 2% продуктів його розпаду (так званий активний наліт).
Радон, який проник в організм хворого з ванни, накопичується в основному (більше 90%) у шкірі. При виході хворого з ванни радон досить інтенсивно виводиться з організму через легені (близько 60%) і через шкіру (близько 40%). Це виведення закінчується в основному через 4-5 годин після процедури.


При питті радонової води з природних радонових джерел Карпат більша частина радону опиняється в шлунку,

звідки він частково проникає в інші органи, а частково всмоктується в кров. Продукти розпаду радону осідають на стінках шлунково-кишкового тракту і на масі їжі, яка в них міститься, де і розпадаються. З організму радон виділяється протягом кількох годин в основному через органи дихання. При вдиханні повітро-радонових сумішей в легенях накопичується велика кількість дочірніх продуктів радону за рахунок їх безперервного осідання.


Вивчені наступні сторони біологічної та лікувальної дії радонових процедур на курортах Східниця, Трускавець

Радонові ванни з водою з природних джерел Карпат нормалізують периферійний кровообіг та роботу серця, вирівнюють артеріальний тиск, покращують склад крові.

Пиття радонової води Карпат та радонові ванни стимулюють моторну і секреторну функції шлунку,
печінки і підшлункової залози, покращують кровообіг в печінці. Радонові ванни знижують підвищену функцію щитовидної залози і яєчників. Радонові процедури сприятливо впливають на основний обмін, на окремі сторони вуглеводного і мінерального обміну, на холестериновий обмін. Радонові процедури стимулюють імунологічні реакції організму, при багатьох захворюваннях мають знеболювальний, протизудовий, протизапальний і десенсибілізуючий вплив. На центральну нервову систему радонові ванни впливають заспокійливо, на периферійну -знеболююче.
Випромінювання радону місцеве впливає на ріст і регенерацію тканин, наприклад, при опікових враженнях шкіри.
З точки зору природи діючого фактора радонотерапія - це один з видів променевої терапії (альфа-терапії), за характером дії на організм - метод бальнеотерапії.
Особливістю радонових процедур на курортах Східниця, Трускавець є м'якість, заспокійливий характер їх дії.
Це виражається, зокрема, у тому, що при застосуванні радонових ванн із звичайним у лікувальній практиці дозуванням 40-80 нКи/л (1,5-3,0 кБк/л) дуже рідко помічається розвиток вираженої бальнеологічної реакції.