Ріпа. Корисні та лікувальні властивості легендарного овоча.
«Гуцульська ріпа» - карпатське свято, під час якого шеф-кухарі змагаються в мистецтві приготування різноманітних корисних страв з цілющої ріпи. Для одних етнічних груп Карпат - ріпа це картопля, для інших ріпа це ріпа.
Її історія триває вже не менше 6 тисячоліть. Перси, греки та єгиптяни вважали її їжею рабів та бідняків. Римляни ж, навпаки, вважали її лікувальною та часто використовували для багатої трапези, а також із захопленням вирощували величезні екземпляри. Мольфари Карпат називають ріпу джерелом вічної молодості.
До появи картоплі ріпа була частим гостем на столах і  інших європейських народів. Відомо, що в минулому шведські та норвезькі селяни жертвували церкви десяту частину врожаю саме ріпи. У Київській Русі ріпа була невід'ємною частиною раціону як бідних, так і багатих.


Корисні та цілющі властивості карпатської ріпи.

У ріпі аскорбінової кислоти більше, ніж в лимонах, апельсинах та капусті. При цьому вітамін С зберігається в ній практично цілий рік. Містяться в ріпі також вітаміни А, РР, В1, В2, В5. Можна використовувати цей коренеплід  для боротьби з сезонним авітамінозом.
Цей древній овоч є одним з рекордсменів за вмістом фосфору. Солі сірки очищають кров та позбавляють від каменів в нирках і сечовому міхурі. Значна кількість магнію сприяє зміцненню кісток, серця, кровоносних судин.
А в основному ріпа спрадавна відома тим, що в ній міститься рідкісний глюкорафанин, здатний захистити організм від онкологічних захворювань та цукрового діабету. Відвар ріпи має відхаркувальну, сечогінну, протизапальну, знеболюючу дії. Ріпа поживна, але низькокалорійна, тому на неї обов'язково слід звернути увагу при проблемах із зайвою вагою.
Протипоказана ріпа при загостренні шлунково-кишкових захворювань, гепатитах, холециститах, деяких хворобах нервової системи.
Незважаючи на те що ріпа традиційно вважається українським овочем, у Франції, Америці, Індії, Японії, на відміну від України, ріпа досі користується любов'ю кулінарів і часто з'являється на обідньому столі.


Що може бути простіше пареної ріпи? Cтародавній карпатський рецепт з цілющої ріпи.
Парена ріпа. Рецепт.
Інгредієнти:
500 г ріпи, 1 ст. ложка сметани або розтопленого вершкового масла.
Приготування:
Очищену та нарізану ріпу залити гарячою водою (окропом), варити 3-5 хв. У воду можна додати сухе листя м'яти, малини, селери. Зварену ріпу укутати та настоювати протягом 20 хв. Готову ріпу викласти на тарілку, полити відваром, змішаним зі сметаною або розтопленим маслом. Так само у Карпатах готують й парену брукву.