Шацькі озера. Природні пам'ятки. Подорожуємо по Україні
Шацький Державний Національний Парк України. Природа щедро обдарувала Волинське Полісся озерами - їх тут більше 220. Їхня розсип виблискує серед оксамитової зелені бірюзою та блакиттю майже по всьому краю. Але найбільшу систему природних водойм (майже 30) складають Шацькі озера, що немов велике виноградне гроно сховані серед лісових хащ у межиріччі Західного Бугу і Прип'яті. Загальна площа цих озер становить 70 кв.км. Найбільшим серед них є Світязь (27,5 кв.км.). Значно поступаються йому за площею Пулемецьке озеро (16,3 кв.км) і озеро Луки (6,7 кв.км). Є тут і багато озерець, не більших за 1 кв.км, або так званих «піщаних» озер, які причаїлися в лісовій гущавині. Усі вони входять до золотого фонду Шацького національного парку.
Озеро Світязь зазвичай називають «українським Байкалом».
Це найглибша природна водойма України (58 м). Довжина його сягає 93 км, а ширина - 4,8 км. У вітряну погоду хвилі на озері сягають півтораметрової висоти.
Вода у Світязі така прозора, що в сонячну погоду можна побачити дно на 8-метровій глибині. Улітку вона добре прогрівається, хоча озеро живиться виключно холодними підземними джерелами.
Завдяки наявності срібла та гліцерину вода у Світязі має неабиякі лікувальні і косметичні властивості.
Люди здавна помітили, що промиті нею рани швидко загоюються, а шкіра після купання в озері стає пружною. Недарма воду з нього колись возили до Варшави, аби тамтешні красуні приймали в ній ванни. Та й взагалі цьому озеру властива якась дивовижна сила, велика енергетика, що притягує до себе і сповнює людську душу світлою радістю. Щодо походження Щацьких озер і досі немає єдиної думки. Уперше їх дослідив у 1899 році академік П. Тутковський, який пов'язав їхнє виникнення з дією льодовика, що насувався сюди кілька мільйонів років тому. Зараз озера перебувають у стадії старіння: вони міліють, глибина більшості з них (окрім озера Світязь) не перевищує 20 м, а поверхня вкрита ряскою та водяними лілеями. Але сипкі піски, крейдяний мертель та вапняки надають їм особливої своєрідності та неповторності. Вабить і навколишній рослинний світ: вікові дерева або підступають до самої води, або віддаляються, оголюючи широку смугу прибережних золотих пісків. Невід'ємною частиною Шацького парку є й численні болота, порослі осокою, очеретом та рогозом або вкриті низькорослою сосною, мохом та журавлиною.
Шацькі озера - одна зі «стоянок» під час сезонного перельоту птахів.
У період весняно-осінньої міграції тут збираються десятки тисяч водно-болотяних різновидів пташиного світу: качки, гуси, чайки, лисухі, кулики, чаплі, гагари, пугачі, сірі журавлі, чорні лелекі, сірі сорокопуди. А ось озеро Луки є домівкою для тисяч лебедів. Усього ж на Шацьких озерах зареєстровано 27 видів птахів, що занесені до Червоної книги України. А в околишніх лісах водяться дикий кабан, косуля європейська, лисиця, заєць-русак, білка та куниця, подекуди зустрічаються горностаї, лосі та річні видри. Та найбільшим скарбом озерного краю Волині, звичайно, є риба. Тут - справжній рай для рибалок. Велике задоволення отримають і збирачі грибів та ягід, оскільки на теренах Шацького Національного Парку сила-силенна суниць, журавлини, брусниці, чорниці, білих грибів, красноголовців, маслюків, лисичок, сироїжок та опеньків.