Курорти Східниця, Трускавець. Грязелікування (пелоїдолікування) пелоїдотерапія в Карпатах.
Рекомендації курортної медицини Карпат.
Карпатська пелоїдотерапія, тобто грязелікування-потужний лікувальний фактор бальнеотерапії, дія якого спрямована на організм багатогранно і обумовлюється термічним, хімічним і гормональним впливами на організм.
Не варто забувати, що людина є частиною природи, тому зв'язок між природними умовами та нашим здоров'ям очевидний. Щоб стати сильною, бадьорою і витривалою, людина має спілкуватися з природою, а не відгороджуватися від неї. І, на щастя, люди усвідомили це і з давніх часів навчилися використовувати природу, її багатства у своїх цілях. І в першу чергу - для підтримки та покращення стану свого здоров'я. Сонячні промені, прісна і солона вода, повітря, рослини – далеко не межа.
До цих природних факторів лікування людина додала таке важливе природне середовище, як глина, багатство і цілющість якої безсумнівні.


До основних цілющих дарів природи відносяться лікувальні карпатські грязі й глина,

які володіють чудодійними лікувальними властивостями. Різні типи грязей і глини застосовувалися в лікувальних цілях у світі дуже давно. Ще в Стародавньому Єгипті хворі обмазувалися грязями та глиною, яку виносив під час розливу Ніл, і лежали на березі річки під гарячими променями південного сонця.
У ХVI ст. грязелікування отримало розквіт в Італії, де застосовували в основному вулканічний попіл. Дещо пізніше - в ХVII ст. - грязелікування прийшло до Франції, а в ХVIII ст. – до Німеччини. Люди повною мірою відчули цілющі властивості та користь грязі та глини й стали із задоволенням застосовувати їх для лікування різних захворювань, а також в косметичних цілях. 


Наступні наші статті допоможуть відповісти на багато запитань і сформують докладне уявлення про такі види оздоровлення, як грязе (пелоїдолікування) і глинолікування. Ви дізнаєтеся про види грязей і глини, отримаєте інформацію про їх загальні цілющі властивості. Підписуйтесь на новини нашого сайту.


Всі корисні речовини, що містяться в лікувальних грязях, проникають через шкіру і розносяться з кров'ю по організму, сприяють посиленню його життєдіяльності, боротьбі із запальними процесами та виділенню з нього мікробів і отруйних речовин, таких як ртуть, свинець, миш'як та ін. 
Діючи через нервові закінчення, що знаходяться на шкірі, грязьові процедури збуджують певні ділянки головного мозку, викликаючи відповідні позитивні реакції.
Грязелікування покращує процеси тканинного обміну, покращує кровообіг, функції ендокринних залоз, сприяє розсмоктуванню спайок, рубців, зрощенню кісток, видаляє продукти запалення і сприяє підвищенню рухливості хворих суглобів.


Тому грязелікування в Карпатах застосовується при:

ураженнях спинного мозку, його оболонок, в тому числі для ослаблення наслідків поліомієліту. Доведено, що цілющі грязі сприяють розсмоктуванню кров'яних згустків, які утворюються в результаті пошкодження кровоносних судин. Всі види грязей допомагають при багатьох шлункових і шкірних захворюваннях, швидко загоюють рани та зменшують запальні процеси у внутрішніх органах.


Грязелікування на карпатських курортах на даний час проводиться в комплексі з іншими способами бальнеолікування.

Така комплексна терапія ставить за мету-посилення впливу бальнеолікування на організм і підвищення ефекту дії різних додаткових процедур і медикаментозних препаратів. Встановлено, що грязьові процедури надають комплексний вплив на основні функції організму (кровообіг, дихання, обмін речовин, виділення тощо).
Під їх впливом поліпшується венозний кровообіг, змінюється скорочувальна здатність міокарда. У хворих на артеріальну гіпертонію відзначається тенденція до зниження рівня артеріального тиску. Грязьові аплікації безпосередньо впливають на нервові закінчення в шкірі та клітинну структуру, під їх впливом збільшується вміст гістаміну і гістаміноподібних речовин, підвищується проникність тканин, які як би відкривають доступ для проникнення ряду хімічних елементів в організм. Через шкіру з лікувальних грязей та глини також надходять гормоноподібні речовини. Таким чином, комплекс зазначених змін сприяє загальному поліпшенню діяльності обмінного характеру в органах, імунологічної реактивності (підвищенню імунітету). На даний час в Карпатах грязелікування пропонують більшість курортів, які поділяються на грязьові, бальнеогрязеві, кліматогрязеві і кліматобальнеогрязеві. Найбільш широко в лікувально-профілактичній практиці в Карпатах застосовуються мулові сірководневі грязі, значно менше-торф'яні та сапропелі, зрідка – сопочні.