Сколе. Церква Святого Пантелеймона -1597 р. Екскурсії по Західній Україні.

Карпати. м.Сколе - місто районного значення Сколівського району Львівської області України,
районний центр. Розташоване в долині річки Опір в Українських Карпатах, один з історичних центрів Бойківщини,
занесений до cписку історичних населених місць України. Перша письмова згадка про Сколе датується 5 березня 1397 року, коли польський король Володислав II Ягайло надав братам Микові та Іванкові Волохам королівський привілей на володіння Сколе і довколишніми землями.

Сколе лежить в улоговині, тобто воно з усіх боків оточене високими горами. Тому тут неймовірно гарно будь-якої пори року.
Місто Сколе, що причаїлося у карпатському передгір'ї на незначній за площею терасі лівого берега ріки Опір біля найжвавішого шляху на перевал і Закарпаття, уперше згадано в документах кінця XIV ст. Пам'ять про давню історію міста століттями зберігає дерев'яний храм, що встиг своїм ім'ям прислужитися і жіночим (Святої Параскеви) і чоловічим (Святого Пантелеймона) праведникам.
Дерев'яна, тризрубна і трибанева, оперезана піддашшям споруда, у якій квадратні в плані зруби накриті широкими чотиригранчастими шатрами (найбільший центральний зруб вкритий шатром з одним заломом і шоломоподібною маківкою на світловому ліхтарі, а бічні шатри - без заломів і маківок). Конструктивною особливістю храму є двох'ярусний бабинець, перекритий на рівні хору настилом із брусів, а його верхній каркасний ярус наближує споруду до деяких пам'яток дерев'яного зодчества бойківського типу на Закарпатті. Фахівці припускають, що первісно цей ярус виконував функцію дзвіниці. Дерев'яну двох'ярусну, квадратну в плані, шатрову дзвіницю в південній частині церковного подвір'я 1780 р. поставив майстер Сень Шлоковець, який завбачливо залишив про виконану роботу напис на одвірку. Первісно споруда була ще й в'їзною храмовою брамою.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Уперше в історичних документах місто Сколе згадується 1397 р., коли польський король Ягайло дозволив заселяти землі в карпатських долинах. Поселення потерпало від татарських і мадярських набігів, сезонних розливів річки Опір і пожеж, найбільша з яких сталася ранньої весни 1888 р. і забрала майже третину (понад сотню) будинків у щільно забудованому місті. Тоді вогонь оминув нині найстарішу міську культову споруду. Достеменно невідомо, коли в центрі Сколе з'явився цей дерев'яний храм, який у всіх українських каталогах архітектурних старожитностей називають церквою Святої Параскеви, а парафіяни іменують церквою Святого Пантелеймона.


Сколе. Хрест на честь 2000-річчя Різдва Христового


Деякі місцеві джерела безапеляційно посилаються на невідомий переказ, за яким церкву Святих Параскеви-Пантелеймона збудували 1597 р. - чи то до 200-річчя заснування Сколе, чи то внаслідок прийняття Берестейської унії (1596). Імовірніше за все, сколівську церкву побудували на сторіччя пізніше — в останні десятиліття XVII ст., а за століття біля храму з'явилася дзвіниця.
1880 р. церкву реставрували, і до 1896 р., коли неподалік постав сколівський мурований храм Різдва Пресвятої Богородиці, вона залишалася парафіяльною. Відтоді в дерев'яній давній святині службу божу правили тільки на великі свята. Мистецьким шедевром внутрішньої оздоби церкви Святого Пантелеймона є давній різьблений із позолотою багатоярусний іконостас роботи галицьких майстрів XVII-XV III ст.
У повоєнні роки церкву Святої Параскеви закрили, але, попри гоніння радянської влади проти Грекокатолицької церкви, служба божа при церкві час від часу відбувалася, доки батюшка, що обслуговував парафію, трагічно загинув у автокатастрофі. Два десятиліття небуття не додали храмові свіжості, і після реставрації 1967 р. під його склепінням розмістили експозицію історико-краєзнавчого музею.
Церкву повернули віруючим 1993 р. і освятили на честь святого Пантелеймона — так храм почав діяти як парафіяльний. На честь 400-річчя Берестейської унії (1996) храм прикрасила меморіальна дошка, на відзнаку святкування 600-річчя міста Сколе у скверику неподалік церкви встановили й освятили фігуру покровительки людства - Матері Божої, а 2000 р. тут з'явився ювілейний знак на честь двотисячного Різдва Христового. Нині церква Святого Пантелеймона є діючим храмом Самбірсько-Дрогобицької єпархії Української греко-католицької церкви.