Там де починаються Карпати. Дивовижний край довголіття, легенд та переказів.
Карпати знаходяться на одному з перших місць по відвідуваності прихильниками різних видів туризму. Готуючись до подорожі, туристи, як правило, вивчають путівники, карти, схеми, звіти попередників. В часи бурхливого розвитку інформаційних технологій джерел інформації так багато, що легко загубитися в хаосі різнопланового фактичного матеріалу. Туризм у Карпатах - це школа життя, а справжні туристи - це універсали, які знайомі і з орієнтуванням на місцевості, і з приготуванням їжі, і з основами виживання в екстремальних умовах, і з багатьма іншими корисними в житті речами.
Гори Карпат велетенською 1500 - кілометровою дугою розкинулись на території багатьох країн Центральної Європи, випереджуючи за протяжністю навіть Альпи.
Поділяються на Західні, Східні та Південні Карпати, максимальна їх ширина сягає 430 км, найвища точка - 2655 м над рівнем моря. Основні гірські масиви зосереджені в Словаччині, Польщі, Україні і, в Румунії, де довжина головного хребта складає біля 600 км. Якщо прискіпливо рахувати, до наведеного переліку країн слід додати ще й Австрію, Чехію, Угорщину, Сербію.
Вважається, що перші відроги Карпат знаходяться біля австрійського містечка Хайнбурга, яке розташоване всього за вісім кілометрів від столиці Словаччини - Братислави. Тут могутня течія Дунаю пробивається через Малі Карпати, які є частиною Західних Карпат, проходячи Девінські річкові ворота. На правому, австрійському березі, найвищою точкою Малих Карпат є гора Хундсхаймер Берг, висота якої всього 480 м н.р.м.
Цей транскордонний регіон з багатим історичним минулим користується великою популярністю серед туристів. У місцевому туристичному інформаційному центрі ( з метою сприяння розвитку туризму в країні створена мережа інфоцентрів, які діють, як правило, при міських магістратах) можна безкоштовно отримати карти-схеми, детальну інформацію про визначні місця, серед яких реконструйоване кельтське городище часів давньоримської імперії, середньовічні замки, музеї старого міста та багато інших.
А на протилежному березі Дунаю, напроти Хайнбурга, стоїть інша цитадель середніх віків - літописний замок Devin, один із символів Словаччини.
Ще в 9 ст. фортеця, що постала на цьому легендарному місці, відігравала важливу роль в обороні Великої Моравії - держави, поява якої мала значний вплив на культурний розвиток всього слов'янського регіону, адже тут була створена слов'янська писемність, виникла церковно-слов'янська мова. Замок розбудовувався впродовж 13-16 ст., в часи протистояння Австрії і Угорщини. В 16 столітті Туреччина захопила більшу частину Угорщини, решта території якої увійшла в склад Австрії. Так Девін, Братиславський град і Хайнбург стали австрійськими форпостами проти Порти. В 1683 році, коли турецька армія відправилась на штурм Відня, Хайнбург був зруйнований і на тривалий час прийшов у занепад.
А Девінський замок, який залишався важливою фортецею до часів суттєвого ослаблення Османської імперії (середина 18 ст.), значних руйнувань зазнав у 1809 році, коли був підірваний наполеонівськими військами.
З вершини Хундсхаймер Берг, замкових пагорбів відкриваються захоплюючі краєвиди Дунаю, Братислави (угорська назва Пожонь, австрійська - Пресбург), Малих Карпат.
Іншою цікавою особливістю цих місць є те, що від Хайнбурга до перших відрогів Альп - Ляйтських гір - відстань складає всього близько 15 км.
Білі Карпати - гірський хребет в Західних Карпатах довжиною 75 км, шириною 20 - 30 км, є природним кордоном між Чехією і Словаччиною. Найвища точка - гора Велька Яворина, 970 м над рівнем моря, знаходиться поблизу міста Нове Место-над-Вагом. В регіоні створено заповідник „Білі Карпати", розвинута туристична інфраструктура. Але найбільші гори Чехії це не Карпати, а Крконоше з горою Снєжка (1602 м), розташовані на півночі країни.
Невисокі передгір'я Карпат знаходяться і на території сучасної Угорщини, в її північно-східній частині.
Гірський масив Матра, підніжжя якого є важливим районом садівництва, виноградарства і виноробства, піднімається на доволі значну висоту і саме тут розташована найвища точка Угорщини - гора Кекеш (1014 м).
Щодо Сербії, то на кордоні цієї країни з Румунією закінчуються (або, якщо рухатися в протилежному напрямку, починаються !) Карпати.
Нижче румунського міста Оршова Карпати знову перетинаються Дунаєм, долина якого звужується до 160 м, утворюючи своєрідні річкові ворота протяжністю 15 км. Ця ущелина другої (після Волги) найбільшої річки Європи в місці зближення Карпат і Балканських гір, інша назва яких Стара Планіна, називається Залізними Воротами. В середні віки Залізні Ворота охоронялися Голубацькою фортецею, збудованою в 14 столітті на правому березі Дунаю, між сербськими містами Голубац і Кладово. Добре збережені широкі кам'яні фортечні мури уступами спускаються з стрімкої скелі до рівня води, з'єднуючи колись грізні вежі середньовічної твердині. В 1964 - 1972 роках Югославія і Румунія при науково-технічному сприянні СРСР звели греблі, спорудили потужні гідроелектростанції Джердап І і II, створили сучасну систему судноплавства. На правому, сербському березі Дунаю розкинувся природний парк Джердап. Залізні Ворота рахуються одним із найбільш мальовничих місць Європи.
Мальовничі українські Карпати.
Частина Східних Карпат - Українські Карпати. Простягаються з північного заходу на південний схід більше 250 км, займають площу до 24 тис. кв. км, що складає близько 10-12 відсотків всієї гірської країни. Складаються із наступних основних хребтів: Вододільний, Полонинський та Вулканічний. Вододільний (Головний Карпатський) хребет включає масиви Бескиди, Горгани і Чорногора. Східні Бескиди характеризуються абсолютними висотами від 900 до 1408 м (г. Пікуй), по їх вершинній лінії проходить не тільки головний вододіл, але й межа Закарпатської і Львівської областей, а далі на захід - Східно-Словацької області Словаччини і Пудкарпатського воєводства Польщі.
Тут знаходиться один з перевалів Українських Карпат - Ужоцький, який лежить на висоті 889 м над рівнем моря. Масив Горгани розташований поміж Бескидами і Чорногорою. Для нього характерні круті асиметричні схили і гострі гребені гір, кам'яні потоки і розсипи з місцевою назвою горгани, виникнення яких пов'язано з льодовиковим періодом. Основні вершини - Грофа (1784м), Попадя (1740 м), Сивуля (1818 м) та ін.
Найвищою частиною Українських Карпат і найбільш привабливою для туризму, є масив Чорногора.
Це середньогір'я із крутими схилами і льодовиковими формами рельєфу - карами, цирками (крісло- та чашоподібними заглибленнями), над якими піднімаються вершини головного хребта. Гори складені із флішу - осадових порід, місцями зустрічаються гірські породи вулканічного походження, розповсюдженими є кам'яні розсипи, в льодовикових цирках багато невеликих, але мальовничих гірських озер, серед яких найбільшими є Бребенескул, Несамовите, Марічейка.
Саме тут зосереджені всі вершини - двотисячники України: Говерла (2061 м), Бребенескул (2036 м), Чорна Гора (2028 м), Петрос (2020 м), Гутин Томнатик (2016 м), Ребра (2001 м).
В путівниках початку 20 століття, присвячених цьому регіону, рекомендувалося милуватися Чорногорою лише здалеку, зважаючи на небезпеки гірських маршрутів. Поштовхом для розвитку пішохідного туризму стало прокладання в 30-ті роки великого пішохідного Карпатського шляху, інфраструктура якого - стежки, гірські притулки - охоплювала Західні Карпати і частину Східних Карпат (до гори Стіг на кордоні з Румунією). Ще років 20 тому назад, в Українських Карпатах можна було зустріти лише поодинокі групи туристів. В останні роки ситуація кардинально змінилася і, хоча ризики гірських турів залишаються актуальними завжди, на Чорногорі, особливо в районі Говерли, в розпал туристичного сезону людей не менше, ніж на міських тротуарах в часи пік. Проте, в інших куточках гірської країни ситуація залишається більш спокійною.
Туристичні Карпати це не тільки відносно екстремальні пішохідні маршрути, але й інші види відпочинку, такі як автомобільні екскурсії, невеликі прогулянки, перебування в природному середовищі, ознайомлення з пам'ятками природи, історії і архітектури. Нижче розглянуті варіанти найбільш популярних різнопланових туристичних маршрутів, серед яких можна вибирати в залежності від власних смаків і уподобань.