Ватикан. Найменша країна у світі. Знакові місця в Європі, які слід відвідати українському туристу.
У католиків є своя держава - Ватикан, де править Його Святість. Крихітний анклав в серці Риму і водночас адміністративний і духовний центр римського католицтва і найменша незалежна держава у світі і єдина країна, де державною мовою є латинь.
Офіційна назва "Ватикан" вперше була використана в Латеранських угодах, укладених 11 лютого 1929 року між Святим Престолом і урядом Італії на чолі з Б.Муссоліні, які встановили статус сучасного міста-держави. Назва була взята від назви Ватиканського пагорба, на якому розташована держава. Назва ж Ватиканського пагорба, ймовірно, з'явилося від етруської назви міста "Ватикум"
Ватикан розташований в північно-західній частині Риму, в декількох сотнях метрів від Тибру. З усіх боків Ватикан оточений територією Італії, загальна довжина державного кордону становить 3,2 кілометра.
Практично все населення Ватикану-піддані Ватикану, що мають паспорт (даний паспорт володіє дипломатичним статусом Святого Престолу, вказує на приналежність до мешканців Апостольської Столиці (Ватикану) і видається Державним секретаріатом) і є служителями Католицької Церкви.
Ватикан має некомерційну планову економіку. Джерела доході в першу чергу пожертвування католиків усього світу. Частину коштів складає туризм (продаж поштових марок, ватиканських монет євро, сувенірів, плата за відвідування музеїв). Більшу частину робочої сили (обслуговуючий персонал музеїв, садівники, двірники тощо) складають громадяни Італії.
Рим таке велике місто, що на його території вмістилася ціла держава під назвою «Ватикан». Втім, в цьому немає нічого дивного, тому що Ватикан — найменша країна у світі. Вона займає територію всього-на-всього в 40 гектарів і розташована на пагорбі Монте — Ватикано, звідки й походить її назва. Живе у Ватикані всього близько тисячі осіб. Ватикан утворився в 1929 році на підставі угод, укладених між Римо-Католицькою Церквою та італійською державою.
Ватикан — хоч і маленька, але незалежна і суверенна країна. Офіційна мова в ній латинська, робоча — італійська. У Ватикані є власні герб, прапор і гімн, своя карбована монета і навіть своя в'язниця, не кажучи вже про пресу і телебачення. Глава Ватикану-Папа Римський, він же Вікарій Христа, наступник князя апостолів, первосвященник Вселенської церкви, Патріарх заходу, Примас Італії, Архієпископ і Митрополит римської провінції й так далі, і так далі. Простіше кажучи, він глава Римо-Католицької церкви.
Ватикан — дуже багата країна. За багато століть існування Ватикану римські папи зібрали та зберегли таку кількість творів мистецтва, що музей Ватикану став одним з найбільших і найбагатших музеїв світу!
У центрі Ватикану знаходиться Площа Святого Петра, вона має форму глечика, при цьому горлечко глечика «дивиться» на собор Святого Петра, а його дно є виходом до Риму. Знаменита колонада собору Святого Петра складається з 284 колон, встановлених в 4 ряди. Якщо встати в центрі площі (поруч з фонтаном), то вийде цікавий оптичний ефект: всі колони стоять ніби на одній лінії.
Собор Святого Петра — найбільший католицький храм в Європі, він вміщує 60 000 осіб. Будувався цей собор протягом двох століть. Одне з найбільш відвідуваних місць Ватикану — Сикстинська капела. Вона знаменита завдяки фрескам великого художника Мікеланджело Буонарроті, який розписав стелю капели за вказівкою папи Юлія II.
Після смерті чергового Папи Римського саме в Сикстинській капелі збирається конклав-закрите зібрання всіх кардиналів — для обрання з-поміж присутніх нового глави церкви. Коли будь-хто з кардиналів отримує більшість у дві третини плюс один голос, його проголошують Папою. У цей момент з камінної труби, що виходить з останнього вікна, з'являється білий дим. Поки ж кардинали не домовилися, дим йде чорний.
До 2005 року главою Римсько-католицької церкви був Іоанн Павло I. це була дуже розумна людина, він знав шість мов, писав філософські праці, а ще складав вірші. Після смерті Івана Павла II главою Римо-Католицької церкви був обраний німецький єпископ Йозеф Ратцінгер, який прийняв ім'я Бенедикт XVI.
Кухня Ватикану по суті ідентична італійській, за винятком того, що люди що живуть у Ватикані, дотримуються всіх релігійних канонів і традицій. Ватикан — колиска споконвічно італійської кухні й, так званої, церковної. Але паломники, туристи або офіційні особи легко можуть замовити страви, які для них приготують персонально. Національна італійська кухня містить незмінний список продуктів: тісто, сир, зелень, овочі, оливкова олія. З овочів найбільшою популярністю користується часник. Багато ресторанів Ватикану готують за старовинними рецептами, що збереглися ще з часів Пунічних воєн. Як правило, це велика гордість як для ресторану, так і для відвідувачів. Візитна картка Італії-паста. Різновидам цієї страви немає меж. Макарони можуть подаватися з найрізноманітнішими начинками та соусом, мати традиційну або авторську форму.