Візитка Львова.  Віденський штрудель. Історія страви, рецепт.
Штрудель – випічка австрійських кондитерів, відома кілька століть, і протягом двох останніх століть вона набула популярності далеко за межами Львова, Австрії та Баварії – свого традиційного ареалу проживання. Напевно саме про кохання думав Зигмунд Фрейд, неспішно попиваючи каву зі штруделем в австрійській кав'ярні. Сидячи у кав'ярні, він народжував геніальні ідеї психоаналізу. Хто знає, можливо, в них було б менше еротики, якби Фрейд любив інший десерт. Мольфари Карпат кажуть що запах яблук з корицею - найпотужніший афродизіак. Може бути, він і змушував психоаналітика генерувати нетривіальні ідеї щодо снів та фантазій. Робота підсвідомості так мало вивчена…


Штрудель (або струдель, нім. Strudel) – австрійський десерт, або друга страва в залежності від начинки.

Традиційний австрійський штрудель - це рулет з тонкого бездріжджового витяжного тіста з яблучною або вишневою начинкою.
Ця страва набула популярності в багатьох країнах Європи. З'явилося безліч рецептів його приготування. У Львові штруделі роблять з яблуками та різними ягодами, фруктами (вишнею, абрикосами, сливами, грушами), з маком, горіхами, родзинками. Якщо начинка вишнева, то родзинки класти не треба. У грушеву начинку можна додати шоколад. Також можна начинити штрудель сиром, але тоді крім цукру треба додати манку, крохмаль, вершкове масло та окремо збиті білки і жовтки.
Запросіть найближчих друзів на чашечку ароматного чаю або кави, і поки вони будуть добиратися до вас, приготуйте хрусткий, апетитний, соковитий львівський штрудель.

Ми будемо раді бачити вас у наших спільнотах. Підписуйтесь на наші новини
Напевно кожному хоча б раз в житті доводилося покуштувати це знамените блюдо у Львові, якщо і не у львівських чи віденських ресторанах, то в своїх місцевих кафе точно. Багато хто переконані у тому, що штрудель - це десерт, тому що в якості начинки найчастіше використовують яблука або груші, однак, варто замінити яблука капустою з м'ясом або грибами, як десерт перетворюється в ситне блюдо, яке можна подати на сніданок, обід або вечерю.


Взагалі, львівський штрудель - це рулет з дуже тонкого тіста з найрізноманітнішою начинкою,

тому начинити його можна чим завгодно, залежно від вашого смаку та настрою.
Головна особливість львівського штруделя криється в тесті, яке називають витяжним. Цей абсолютно особливий рецепт і спосіб приготування тіста, а також ідея загортання в нього всіляких начинок належить кулінарам Австрії, Візантії та Стародавньої Греції. Сьогодні штрудель називають своїм національним блюдом представники відразу декількох країн - Австрії, Німеччини, Угорщини та Чехії, але найбільшою популярністю користується львівський яблучний штрудель по віденськи, який ми і пропонуємо приготувати для застільних посиденьок з друзями. Тільки уявіть, у вашій квартирі лунає дзвінок, ви відкриваєте двері, і гості з порога опиняються в атмосфері тепла і затишку, у повітрі с ароматами яблук і кориці, які створять настрій для щирих дружніх бесід.


Починати приготування львівського штруделя потрібно з вибору начинки і підготовки інгредієнтів.

Класична начинка може бути будь-яка: ягідна, фруктова, овочева, м'ясна, грибна або рибна, але в прохолодні дощові дні найкращий варіант - кисло-солодкі  яблука з корицею.


Щоб приготувати ніжний, соковитий львівський штрудель з хрусткою скоринкою, вам знадобиться:

Інгредієнти:
250 г борошна, 120 мл води, 1 жовток, 3 столові ложки рослинної олії, 1 столова ложка свіжо-вичавленого лимонного соку, сіль, третина батона, 8 столових ложок вершкового масла, 2 столові ложки цукру, 1 кілограм кисло-солодких яблук, 100 грамів хороших світлих родзинок, 100 мл коньяку, цедра з половини лимона, 3 столові ложки коричневого цукру, кориця та цукрова пудра.
Спосіб приготування:
Сам процес приготування починається з тіста, яке потрібно довго вимішувати, а потім залишити в теплому місці. Того часу, який необхідний тісту, щоб відпочити, якраз вистачає на приготування начинки. Приготування тіста - процес відповідальний, адже від того, яким вийде тісто, залежить смак і вид майбутнього штруделя.
250 грамів борошна потрібно просіяти двічі та висипати гіркою в глибоку чашку. У цій гірці борошна зробіть поглиблення і додайте туди 1 жовток, 120 мл теплої води, 3 столові ложки рослинної олії, сіль і лимонний сік.
Акуратно починайте вимішувати тісто, краще, якщо ви будете робити це руками. Тісто для штруделя повинно бути дуже еластичним та пружним, тому вимішувати його доведеться довго, принаймні до тих пір, поки воно зовсім не перестане прилипати до рук. Коли тісто буде готове, сформуйте з нього кульку і рясно змастіть її рослинною олійкою, загорніть в плівку, покладіть в нагріту каструлю і залиште в спокої мінімум на годину. Цей час необхідно для того, щоб тісто стало міцніше і еластичніше, адже вам ще належить дуже тонко його розкачати.


Перш ніж зайнятися приготуванням начинки для львівського штруделя, промийте родзинки і залийте їх коньяком,

родзинки додадуть особливий аромат вашому майбутньому львівському штруделю. Батон, цукор і вершкове масло потрібні для того, щоб приготувати начинку. Замість батона можна скористатися готовими панірувальними сухарями, але щоб бути впевненим у якості, смаку і відсутності сторонніх домішок, краще взяти підсушений батон. Натріть його на тертці так, щоб крихт вийшло трохи менше склянки. У сковороді розігрійте 4 столові ложки вершкового масла, додайте туди крихти і цукор. Постійно помішуючи, обсмажте їх до появи рум'яної скоринки, після чого остудіть.
Основу начинки становлять яблука, важливо, щоб вони були саме кисло-солодкі, не кислі, тому що тоді ваш штрудель буде кислить або доведеться додати більше цукру, і не солодкі, тому що блюдо може вийти занадто солодким. Ретельно вимийте яблука, очистіть їх від шкірки, видаліть серцевину з насінням і наріжте решту тонкими пластинками. З допомогою терки або спеціального ножа зніміть цедру з половини лимона і додайте її до яблука. До цього часу родзинки повинні просякнути коньяком, якщо коньяк увібрався не повністю, злийте його, а родзинки додайте до яблук. Присипте все коричневим цукром і ароматною корицею. Сухарями з цукром треба посипати змащене маслом тісто, яблука змішати з промитими та просушеними родзинками та подрібненим мигдалем, і цю суміш викласти на сухарі, а зверху посипати корицею і рештою цукру.
Звільнити стіл, покрити його чистою лляною (в крайньому разі х/б) серветкою, треба посипати цю серветку борошном. Тісто розкачати, не дуже тонко, у вигляді трикутника, і увага! - далі розтягувати руками до товщини паперу. Воно повинно стати просто прозорим... це роблять саме руками і дуже обережно. Якщо тісто все-таки прорветься, його треба залатати і постаратися згладити латку. Це "паперове" тісто залишити на деякий час, щоб трохи підсохло. Розріжте тісто на 2-3 частини та розтягніть тісто на короткі штруделята.
Тісто змастити розтопленим маслом та 2/3 поверхні треба покрити готовою начинкою. Залиште вільне від начинки місце у торців.
Обережно піднімаючи край серветки, треба загорнути рулет - непокрита начинкою третина тіста має залишитися зовні, її загорнути останньою. Краї міцно защипати та викласти штрудель на змащене жиром деко. Змастити розтопленим маслом рулет та випікати при помірній температурі рівно 45 хвилин. При цьому рулет часто змащувати розтопленим маслом. Вийнявши готовий рулет, посипати (не надто рясно) цукровою пудрою та нарізати порційними шматками у 2-4 см завтовшки. Подавати можна як холодним, так і теплим. У давнину - якщо львів'янка не могла приготувати віденський штрудель то шанси її на хороше заміжжя були дуже невеликі.